News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

AlinC

#12630
Ieri era o foreza, departe, spre Vintisoara. De fapt, e singura foreaza din viitorul nod Sebes pe care o tot "plimba". Am fost si astazi la Sebes, dar nu pot sa iti spun daca mai era sau nu foreza, pentru ca locul in care era ieri nu se vede din DN.
Daca e vorba de "grinzi metalice de 86", ce reprezinta cifra? Am auzit ca la supratraversarea de dinainte de Lancram (unde e sensul giratoriu provizoriu acum) vor pune "grinzi metalice de 86" . Se pare ca acolo nu lucreza pentru ca s-ar duce naibii sensul giratoriu si DN-ul daca ar sapa. Am auzit ca structura e in mare parte in pamant, iar grinzile s-ar putea sa le aduca din Italia. Abia dupa ce fac supratraversarea la DN vor sapa tot.

Stefan01

#12631
^
Toate grinzile metalice de pe L1 vor fi fabricatre de catre Maeg Construzioni SPA. Grinzile acestui producator sunt intalnite atat pe A1 (viaductul Aciliu), cat si pe A10 (podurile peste raul Mures - lotul 3 intre Aiud si Decea). Sunt acele grinzi produse dintr-un metal special care, sub stratul de rugina, formeaza un strat autoprotector. Nu necesita tratament special sau vopsire.

Poza apartine lui elion. Este realizata la unul din podurile peste raul Mures, pe lotul 3 Aiud-Decea.

paulmare

Cor-Ten otel aliat cu cupru crom  nichel fosfor stie google mai multe pentru cine intereseaza
E un lucru foarte bun ca il folosesc - mai ales vazand starea jalnica a tablierelor de la noi necuratate si neprotejate de ani de zile

Pacat doar ca nu e un fabricant local

ovicor

Acel material se folosea/ foloseste si la confectionarea stalpilor metalici de inalta tensiune. In termen popular, ii cunosteam sub numele de CICOR sau, poate, CI - COR, mai aproape de ce zicea @paulmare. Ma gandesc ca acel COR provine de la COROZIUNE.

TibiV

Despre COR-TEN s-a mai vorbit în urmă cu 2 ani și vreo 500 de pagini...

Pe câteva pagini (cam dezlânat) începând de aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg108052#msg108052
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

luc

Încă sunt la faza de aprobări:

"Operatorul regional APA CTTA Alba trebuie să-și mute conducta de la Daia Română, deoarece se află pe traseul lotului I al Autostrăzii Sebeș-Turda (mai precis în viitorul nod rutier de la Sebeș)... Consilierii județeni din Alba au votat, în ședința de vineri, proiectul de hotărâre cu privire la exprimarea acordului pentru obiectivul de investiții "Deviere aducțiune apă potabilă Daia Română, județul Alba"...."

https://ziarulunirea.ro/conducta-cu-apa-potabila-relocata-pe-autostrada-sebes-turda-lotul-1-apa-ctta-va-cheltui-aproape-350-000-de-lei-pentru-mutarea-ei-490103/


gdo

Sebes Turda, nodul rutier Sebes pana la Valea Neagra, 16 septembrie 2018


trifuhoria

Salutare!

Mi-am făcut azi timp sa verific lucrările din nodul de la Sebes. Mai jos câteva poze cu organizarea de santier de la 0:20 din filmulețul de mai sus. Informațiile de pe santier sunt ca vor sa se apuce de turnat gringo cât mai repede... mai au câte ceva de pregătit :

Vedere spre ivinis. Zona pare pregătită pentru depozitat grinzi:



Sent from my iPhone using Tapatalk

prd.marius

Azi, intre Teius si Aiud, am vazut un trailer cu vreo 4 grinzi mai ciudate, fara poza din pacate (scuze, dar conduceam).
Eu sper ca sunt pentru lotul 2. Stiti ceva?

horatiu.cosma

^^^
Mare pacat cu terasamentul ala de la intersectia cu DN1 spre Oarda. Imediat se face un an de cand e ridicat si inca nu e protejat cu asfalt... O sa vina vremea urata si nu vor mai putea aafalta ai apoi sa vedeti la primavara cum nu va mai testele de capacitate portanta.

Daniel_I

#12640
Quote from: horatiu.cosma on September 17, 2018, 01:05:10 AM
Mare pacat cu terasamentul ala de la intersectia cu DN1 spre Oarda. Imediat se face un an de cand e ridicat si inca nu e protejat cu asfalt...
In zona Raul Sebes - Oarda au inceput de o saptamana sa astearna ultimul strat de pietrsi inaintea balastului stabilizat. Timp ar avea sa termina toamna asta dar deocamdata lucreaza cu un singur buldoexcavator si un compactor in zona asta.
(GPS)


(GPS)
Aproximativ 1 kilometru de la podul raul Sebes...and counting.


M-am intrebat cum reusesc sa aduca terasamentul la cota fara ca inginerii topografi sa fie in santier cu teodolitul. Apoi am vazut modulul GPS montat pe buldoexcavator (Leica Geosystems) :)
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

tom

Azi e anuntata vizita oficiala pe santierele ST.

Ionut

Vin la Gilau, deci e firesc sa dea o fuga si pe A10. Au autostrada acum. :lol:

yetiman

Ca sa fim rigurosi, ei au autostrada inca din ianuarie. Doar noi, muritorii de rand (adica non CNAIR  :D ), a trebuit sa asteptam mai mult de jumatate de an sa "clarifice" situatia.

In alta ordine de idei, poate ca, in al 12-lea ceas, au sa puna ceva presiune pe AKTOR, pentru L2 din ST, ca altfel ne apuca 20-25 fara acest lot...

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

tom

La Aktor persista problemele, cativa subcontractori neplatiti, la fel si muncitorii...dezamagitor.