News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

Văzând cifrele pe anul 2018, pe mine mă ia cu amețeala mai ales la Aktor.
Până nu îi vedem lucrând la cele două structuri mari neîncepute (trecere CF și râu Mureș), nu cred că poate fi exclusă o abandonare a lotului de către ei.
La Pizzarotti deși este cu ceva sub ceea ce ne dorim, nu știm cât % reprezintă nodul A10/A1 din total. Sunt dispus să pariez că este substanțial procentul. Și mai e și nodul Alba Nord, și Alba Sud. Pentru ei, 2019 poate aduce ceva deschideri parțiale, dacă se va schimba și legea.

danutzu_1069

S-a mai spus de o mie de ori.... Aktor nu are interesul sa abandoneze / rezilieze...

StefanCelMare

#12617
Interesul e clar că nu au să abandoneze.
De văzut dacă pot să miște mai cu talent.
Cel mai mare salt procentual din 2018 este de 0.7% între august și septembrie.
În ritmul ăla, ajung la un chinuit 8.4% pe an (dacă).
Este o diferență între a dori să abandonezi și a abandona pentru că nu poți (sau mă rog, de a fi silit să abandonezi de către beneficiar, pentru că o lălăi groaznic).

Ionut

La Aktor nu se pune problema ca nu se poate. Hai sa fim seriosi. Nu vor. Imi vine greu sa cred ca ditamai firma care face lucrari peste tot prin zona (unele impresionante) nu e capabila sa se mobilizeze corespunzator daca sefii din Grecia vor. Lucreaza in sictir cu subcontractorii (care le cer banii inainte). Niste neseriosi. Mi s-a acrit pana peste cap de ei, stiti ca m-am lamurit inca de la final de 2016 cu ei. Sa le fie rusine.

Evident, statul, partenerul serios, este mai nemernic si mai idiot, dar si grecii tin neaparat sa ne demonstreze ca fac concurs de neseriozitate (ca sa nu zic mai rau) cu statul.

alexV

@Cristi Deme, aveti vreo discutie incipienta despre ridicat grinzi metalice la Aktor pe lotul 2, anul asta? la podurile peste Mures ma refer. Mersi.

AlinC

#12620
Se pare ca a avut dreptate cine a spus ca la podul Mures (pe ST1) fac un fel de pod tehnologic. Deja e tot mai clar lucrul asta:


voicul

Nu le ajungea ca fac un pod mare? Mai trebuia sa faca si unul mic?  :lol:

mihaimai

Nu am vazut sa fi numarat cineva grinzile depozitate spre Alba Iulia: sunt 50 in nod, si inca 10 asteapta in capul podului, in total sunt 60 grinzi (toate pe malul drept al Muresului)

Quote from: Cristi Deme
la mures se incepe din 20 sept 6 deschideri , dupa care se vor transporta inca 3 deschideri la Valea Neagra unde se vor pune cu lansatorul
adica fix cele 60 de grinzi prezente (probabil, nu cred ca aduc altele in urmatoarea saptamana).

Podul mai are necompletate 8 deschideri a cate 10 grinzi, in total 80 de grinzi. Mai trebuie deci aduse si montate 30 de grinzi, la un moment ulterior.

Apoi Cristi spune ca "se vor transporta inca 3 deschideri la Valea Neagra unde se vor pune cu lansatorul". Discutia in urma cu doua pagini. Ma gandesc ca ati interpretat gresit ce a spus Cristi. Casa demolata este la ~1km de capatul podului peste Mures (malul stang). Apoi, "Valea Neagră" ar fi "între râul Sebeș și cartierul Oarda din Alba Iulia" conform ziarului Unirea, deci capatul de pe malul stang al podului se potriveste ca popzitionare.
Cred ca cele 3 deschideri ce vor fi transportate si apoi puse cu lansatorul sunt cele trei lipsa din podul peste Mures, iar lansatorul nu mai trebuie mutat la Oarda. Se si vede in ultima filmare ca zona de sub primele trei deschideri (venind dispre Sebes) deja este in proces de refacere, deci nu se va mai pozitiona nici o macara acolo:

ciprebbe

Quote from: mihaimai on September 14, 2018, 10:37:34 AM

adica fix cele 60 de grinzi prezente (probabil, nu cred ca aduc altele in urmatoarea saptamana).

Podul mai are necompletate 8 deschideri a cate 10 grinzi, in total 80 de grinzi. Mai trebuie deci aduse si montate 30 de grinzi, la un moment ulterior.


Pe bune?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

danutzu_1069

Voi nu ati inteles.... 80-60=30
in baza.... 12 > 16
😂😂😂

Ionut

Mai greseste omul. :) Ma bucur ca ati prins insa ideea. :D
Hai sa trecem peste, va rog.

mihaimai

#12626
Naiba sa le ia, ma bucur ca v-am facut sa radeti macar... :)

Numarasem initial 50 in nod (50+30=80), mi-a venit ideea, apoi am renumarat, mi-au dat 60, dar nu am realizat duda. Oricum, ambele numaratori au fost pe langa, nu se vede clar cate grinzi sunt in fiecare grup (2, 3, sau 4?). Plus ca mi-au mai scapat niste grinzi in stanga. Din fericire, in filmarea din 10 septembrie a celor de la unirea se vede mult mai clar:

Deci in nod sunt 58, langa viaduct sunt inca 10, in total 68 (damn!...)

johnny348

Valea Neagra aka Valea Orzii. Sunt 3 deschideri peste str. Victoriei si Valea Orzii.

Aici:



iar lansatorul de grinzi se poate monta aici:



Stim ca vor fi transportate anul acesta..... nu si cand vor fi montate ?!

AlinC


florin74

#12629
0 (zero) foreze in nod  Sebes azi dupa amiaza.
Sau o fi fost bine ascunsa si nu am vazut-o, din cauza cozii pe DN1 pana in giratoriul de la A1.  :bash:
45 min prin Vintu de la A1 pana pe centura Alba Iulia azi pe la 17.00