News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Intr-adevar, in filmarea de mai sus, erau la utilaje de te impiedicai de ele. Se vede ca se doreste inaugurarea in 2024, la ce viteza au...

ddfab

Quote from: AlinC on September 11, 2018, 01:46:07 PM
Nu se prea lucra astazi pe ST2, cel putin pe portiunea de ~2,5-2,7 km de la lotul 1 (Sintimbru) pana la intrarea in Oiejdea:

aici este un subcontractor. ce utilaje vedeti in filmare, cu alea defileaza de cand au reluat lucrul pe aceasta portiune. vreo 5 basculante, 2-3 compactoare, 2-3 excavatoare si un autogreder. din cand in cand, mai apare si utilajul pentru durosol. alte forte nu am prea vazut...

Daniel_I

Quote from: AlinC on September 11, 2018, 02:28:03 PM
S-a pus primul strat de asfalt pe DJ 107 A care o sa fie o alternativa pentru masinile mici la DN intre Alba Iulia si Sebes, pana se termina ST1:
Eu unu nu consider acest drum o varianta decenta de ocolire la traficul intre Sebes si Alba. Vorbesc de varianta: Vintu De Jos - Vurpar - Paclisa - Alba Iulia.
1. Masinile de marfa nu au ce cauta pe acolo
2. Drumul e ingust prin localitati are curbe periculoase fara vizibilitate, trebuie sa circuli incet si foarte atent.
3. Sunt portiuni cu cratere in asfalt care nu cred ca o sa fie reparate curand.
On The Road

AlinC

Se pregatesc de asfalt stabilizat intre podul de la raul Sebes si Oarda:

https://ziarulunirea.ro/video-autostrada-sebes-turda-constructorul-face-pregatiri-pentru-a-asterne-balast-stabilizat-intre-raul-sebes-si-cartierul-oarda-489825/



Probabil in noiembrie vor avea primul strat de asfalt pe aproape toata sectiunea A a ST1

perfidus

Minutul 2:00 - 2:15 - foreza e la lucru pentru breteaua de viteza A1 > A10 (Deva > Alba Iulia).
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat


Eurocopter

Ceva e in neregula cu evolutiile astea ale stadiului de lucrari. Imi e greu sa cred ca Pizzarotti a avansat doar cu 8,5% desi a lucrat tot anul destul de sustinut, in timp ce Aktor nu a lucrat 6 luni mai nimic si a avansat cu 7%. Fie este diferit modul de raportare, fie pur si simplu la Pizzarotti e in urma raportarea si urmeaza un salt de 5-6% la urmatoarea raportare.

realfanady

Scuze, dar nu te inteleg. Aktor tot anul a avansat 2,31%, iar Pizzarotti 13%. Dar iti dau dreptate, ca rapoartele sunt facute mai mult din burta ...

Ionut

Nu stiu de unde ai scos tu progres de 7% la Aktor. Daca datele sunt corecte, Aktor a avansat cu 2,31 puncte procentuale in 8 luni de zile. Iar Pizzarotti a facut 13 puncte procentuale in 8 luni. Procentele mi se par relativ corecte. Sunt decalate in timp si decalate fata de lucrarile certificate (in multe cazuri), dar arata destul de bine realitatea.

AlinC

Acum, spre seara Aktor asternea balast stabilizat intre podurile de la Radesti si Sancrai. Din pacate la podul de la Sancrai nu lucrau deloc.

gdo

#12610
Si cateva poze de pe Lotul 2 si putin mai tarziu primim si filmarea :)












gdo

Lotul 2, intre podurile de la Radesti si Sancrai


nyros

#12612
Multumim pentru filmare si poze!
Timid de tot incepe sa semene a santier. Din pacate au ratat cea mai mare parte a sezonului de lucru.

iachi_da

#12613
Quote from: AlinC on September 12, 2018, 03:56:59 PM
Se pregatesc de asfalt stabilizat intre podul de la raul Sebes si Oarda:


Mai intai astern balastul asfaltizat...  :p :D

ddfab

au disparut forezele din nodul Alba Nord, de pe lotul 1. zilele trecute au fost 2 , la culeea nordica a viaductului peste CF. azi se sapa in jurul coloanelor forate la acea culee.
poate confirma cineva daca au aparut mai multe foreze la nodul Sebes?
multumesc.