News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.


Ionut

#12571
Multumim de veste si de filmare!

Mica erata: balastul stabilizat (la fel ca asfaltul) se asterne, nu se toarna. Betonul se toarna. Stiu, este un detaliu, insa folosirea corecta a termenilor tehnici va ajuta la credibilitate (mai ales cand scrieti in ziar si preiau de la voi si altii copy-paste), mai ales in randul celor care cat-de-cat se pricep. Nici noi nu stiam la inceput, insa cu timpul ne-am educat.

:cheers:

elion

În zona nodului Alba Iulia sud au văzut decopertări lângă centura de ocolire.

radupe

Diferente destul de mari intre lot 3 si 4 d.p.d.v. al calitatii, pe bucata construita de Porr sunt deja evidente cateva saritori, sa vedem cum vor evolua pe viitor.

Drumuri bine sa aveti!

Daniel_I

#12574
Quote from: elion on September 09, 2018, 09:21:00 PM
În zona nodului Alba Iulia sud au văzut decopertări lângă centura de ocolire.
Daca te referi la breteaua care vine din nodul Alba Sud in centura Alba atunci am observat si eu decopertarile. Zona e in dreapta magazinului Unimat de pe centura Alba.

Poze terasament Raul Sebes spre Oarda. Dupa ani si ani au inceput sa lucreze la terasament aici. Pun ultimul strat de pietris. Urmatoarea faza balast satabilizat si asfalt. Sa tina vremea de toamna cu ei !

Pod Raul Sebes suprabetonat. Terasamentul se apropie de cota...


Am mers si eu prima data pe loturile 3 si 4 deschise din A10. Nu vreau sa dezbat asupra calitatii planeitatii, s-a tot discutat. Un singur aspect vreau sa spun, duminica seara am intalnit de la Turda la Aiud 5 masini pe toata autostrada. In schimb, traficul între Aiud și Alba era destul de mare pe DN.
On The Road

Ionut

Sa fie inca un semn ca se doreste deschidere partiala Lancram-Alba Iulia Sud cat mai repede posibil? Sper ca da... sper sa nu fie doar o coincidenta.

perfidus

Scuze, încă mai crezi Ionut in coincidente :D ? De cand l-au repus pe Neaga sef si s-a lansat imediat discutia CoBra in PPP, eu nu mai cred!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

gdo

#12577
Cateva imagini din aer de azi ST1, urmeaza sa primim si filmarea :)

Zona Oarda





Raul Mures





Terasament in apropiere de Oarda



Breteaua de legatura cu Soseaua de centura




gdo

#12578
Si avem si video si articol: https://ziarulunirea.ro/video-autostrada-sebes-turda-au-inceput-lucrarile-la-breteaua-care-va-face-legatura-cu-centura-municipiului-alba-iulia-489571/

lotul 1, Valea Orzii, pod Mures, Alba Iulia Sud, bretea spre centura



La Raul Mures nu au aparut inca macaralele de la Deme, cel mai probabil constructorul are intarzieri cu pregatire terenului.
Poate ne ajuta cei de la Deme cu informatii noi, estimari cand vor incepe sa lucreze la Mures. :)

TibiV

Quote from: gdo on September 10, 2018, 06:40:38 PM
Raul Mures

Pe "amenajarea" aia fragila nu se poate instala "monstrul" de la Deme.
Cred ca cei de la Deme vor aduce o macara mai mica care va muta doar componentele lansatorului pe pilele din mijlocul apei, iar grinzile vor fi instalate cu lansatorul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mastereve

^
Cel mai probabil pentru ca nici grinda nu vad unde ar avea loc inainte sa fie ridicata

voicul

@Cristi Deme: stii ceva de momentul in care se vor monta grinzile la Oarda?

danutzu_1069

Tuburile alea de beton, la cat de subtiri le vad, sunt o gluma pentru a cala o macara, chiar si de 40to....
In general o macara nu se caleaza pe placi de beton cu gol dedesupt daca placa nu este armata si are o grosime corespunzatoate masei care urmeaza a fi ridicate + masa proprie a macaralei.
Am vazut cu ochii mei o macara care a perforat cu placa de calare, o alee betonata, cu grosimea de o palma... Desigur, avea si sarcina in carlig... Dar nu s-a rasturnat pentru ca sarcina nu era ridicata mult de la sol...
(sarcina era un container cu.... munitie... )

rocklee

#12583
la  capatul bretelei a  nodului alba sud ce ar mai fi de lucru acolo...si ce probleme mai sunnt ...  :o

multumim  ziarului  unirea pentru filmare  8)

danutzu_1069

@Voicul, la Oarda, abia dupa ce sunt gata cele doua pile... Si avand in vedere ca UMB lucraza in alta parte....mai spre iarna...