News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

cosss

#12555
La numarul mic de fierar-betonisti pe care ii au (raportat la volumul de munca), cred ca e suficienta o foreza. In filmare vad ca deja a fost mutata la urmatoarea viitoare supratraversare. Daca ar sta la coada muncitorii asteptand sa termine foreza pilotii, cred ca ar mai aparea cateva, dar nu cred ca e cazul. Parerea mea...

AlinC

Da, din cate am auzit eu, stau foarte prost la capitolul fierari-betonisti. E posibil sa "se duca" spre 2021 tot nodul rutier Sebes, la cum s-au miscat pana acum. Cea mai buna solutie (parerea mea) ramane o receptie partiala pe bretelele cu sensurile giratorii. Ieri am facut 1 h 20 min de la Sebes pana in Alba Iulia, iar problema majora nu au fost sensurile giratorii de la Sebes!

ddfab

^^^ nu sunt avocatul constructorului, dar , sa nu uitam , ca acum mai au in lucru structurile din nodul Alba Nord si podul peste Mures. presupun ca la finalizarea acestora, echipele se vor concentra la nodul Sebes. acum mai este o foreza la nodul Alba Nord.

horatiu.cosma

^
Da, exact, la Alba Nord și la Mureș colcăie de fierari-betoniști în ultimele filmări  :lol:.

udar


Ionut

Am vorbit astazi la Digi24 Cluj-Napoca despre ST2 (si putin despre ST1). Sunt curios daca baga ceva si pe national, nu doar pe Cluj. Nu le-am zis nimic nou pentru voi... stiti situatia.

AlinC

Nu au aparut macaralele de la Deme la podul Mures. Se lucreza la ultimii 4 piloni:


horatiu.cosma

^
Fix 10 oameni lucrează la ditamai podul. În altă ordine de idei, ultima filmare e de acum 3 zile... Ce se putea întâmpla în 3 zile de să fie necesară o nouă filmare? Cu puțin noroc, ajungeți la Deva în 45 de minute, ar fi mult mai util.

danutzu_1069

Pai filmarea este a celor de la Ziarul Unirea si "durerea" lor este A10, nu A1..

Bulwyn

#12564
Pot sa filmeze ce vor ei. Consider ca anumite comentarii nu isi au locul. Frustrarea sa fie lasata pe cei care o provoaca. Bravo ziarul Unirea, mie imi convine si daca filmati de 2 ori pe zi. Cheers


johnny348

S-a intamplat ca au scos podul casetat si fac o platforma (probabil pentru macara), au terminat de turnat ultima pila, toarna antepenultima culee si au acoperit podetul de tabla de langa supratraversare breteaua. Multumim ziarulunirea. :gj:

perfidus

^^ tubul de tabla de la subtraversare nod l-am vazut si eu ca l-au decopertat pentru ceva reparații - se vede pe precedenta filmare ca zona centrala e mai lucioasa. Acum l-au acoperit. Oare ce s-a intamplat, se putea deforma de la transportorul de grinzi? 
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

Nimic nou, doar Ionut cu 2 interventii:

Cu 3 ani întârziere, autostrada Sebeș - Turda primește un nou termen limită

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/cu-3-ani-intarziere-autostrada-sebes-turda-primeste-un-nou-termen-limita-993238

Stefan01

Quote from: Ionut on September 04, 2018, 01:10:52 PMDaca retin bine, la Teius este bai cu relocarile de utilitati si supratraversarea CF dinainte de nodul propriu-zis. Se vede pe filmare. Parca Stefan01 stie mai bine situatia. Ne poti explica/detalia cu poze?
Intr-adevar, avem intarzieri mari cu relocarile in zona. Pozele de mai jos sunt capturi de la filmarile realizate de cei de la Ziarul Unirea.

Daca parcurgem autostrada pe sensul Sebes - Turda, asa cum apar pozele, se observa ca trebuie relocate:
1. Inainte de nodul Teius
a. O conducta de apa sau gaz
b. O linie JT (joasa tensiune) simplu circuit
c. O linie MT (medie tensiune) dublu circuit



Imagine din ultima filmare. Se observa zona din alt unghi. In poza este si conducta (perpendiculara pe linia rosie de la filmare).


2. In nodul Teius
a. O linie MT (medie tensiune) simplu circuit
b. O linie MT (medie tensiune) simplu circuit





3. Dupa nodul Teius
a. O linie IT (inalta tensiune) dublu circuit
b. O linie IT (inalta tensiune) dublu circuit



Voi reveni cu detalii asupra relocarilor.