News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Stefan01

Vineri, 24.08.2018, ora 16:30, Pizzarotti lucra intens la culeea podului (cea mai aproape de DN 1) care trece peste CF 200A.

Vedere de ansablu - captura de pe ultima filmare din zona facuta de cei de la Ziarul Unirea


Poza ce am realizat-o de pe DN1


Tin sa readuc aminte ca in acea zona mai au de relocat 2 linii de medie tensiune si o linie de inalta tensiune. Mai aproape de Paraul Iovului mai au de relocat o linie de joasa tensiune si o linie de fibra optica. Mai trebuie realizata si devierea DN1 care supratraverseaza A10.

AlinC

#12376
Astazi se lucra serios pe ST1, de la viitorul nod rutier Alba Iulia Sud si pana dincolo de dealul de la Paraul Iovului. Erau utilaje care lucrau pe toata portiunea mentionata. Se  ridica terasamentele aproape de nivelul podului (al culeei) la Ampoi si la culeea de la DJ 107. Ridica culeea de langa calea ferata (la Alba Iulia Nord), se lucra la terasamente (cred ca la rigole) intre cele 2 DJ-uri, iar la dealul de la Paraul Iovului (asa cum ne-am obisnuit) erau o multime de utilaje.

Edit. Au basculat pamant (putin) pentru terasament la dealul de la Paraul Iovului. Chiar daca mai au ceva de excavat acum se vede clar pe unde trece autostrada!

alin_simeriaveche

Poate au mai adus muncitorii mult așteptați. Are cineva informații?

AlinC

Au in jur de 500 de oameni, dar acum sunt multi in concediu. Oricum se pare ca in august o sa fie mai bun progresul decat la iulie. S-ar putea ca in noiembrie sa avem o bucata intreaga de la Alba Iulia Nord (dincolo de calea ferata) si pana la jumatatea Lancramului (Calea Vacii). Au pus pamant pentru viitorul terasament in dealul de la Paraul Iovului.

Ionut

Nu mai crede și tu tot ce îți zic cei de la Pizzarotti.

realfanady

Faza asta cu progres mai bun in august decat in iulie e de asteptat peste tot. In iulie a plouat destul de mult, iar in august era o vreme sa zicem ideala. Eu unul ma astept la asa ceva.

rebel

o noua filmare video din partea ziarului Unirea pe lotul 1, Valea Orzii, podul Mures, pana la Santimbru



si articolul aferent :

https://ziarulunirea.ro/video-la-dealul-de-la-paraul-iovului-pe-lotul-1-al-autostrazii-sebes-turda-se-vede-viitorul-terasament-487994/

danutzu_1069

La min 1:00, ce este structura aia din albie?

Stefan01

#12383
^
E pentru Deme Macarale.

@ CristiDeme
Faceti incalzirea pentru grinzi ? :)

danutzu_1069

Pai nu mai folosesc lansatorul de grinzi?

Stefan01

^
Pe surse am aflat ca, in zona pilelor din albia Muresului, vor folosi doua macarale pentru a monta grinzile.

flashu74

#12386
Păi dacă în zona cea mai dificilă, unde s-ar fi pretat lansatorul, folosesc macarale, puteau să facă totul cu macarale pentru că mergea mai repede.
LE
Din filmări avansul pare bun și așa cum spubea Ionuț cu câteva posturi anterior deschiderea în 2019 pare plauzibilă.

danutzu_1069

#12387
Da, si mie mi se pare ciudata treaba asta...
Plus ca pentru a cala o macara de mare tonaj... nu o faci cu apa curgand prin imprejur...

Stefan01

Aici e la latitudinea constructorului cum isi calculeaza bugetul, timpul de executie, ... etc. pentru anumite faze din proiect. Posibil sa-si fi redus costurile folosind, in cea mai mare parte, lansatorul de grinzi.

johnny348

Au demolat podetul vechi de langa DN1. Noroc ca l-am fotografiat.

****

Pe acolo cred ca va fi devierea DN-ului.