News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Granata06


ciprebbe

Sunt peste 150 de utilaje si basculante surprinse  pe filmare iar in baza inca cateva zeci, probabil spre 200 in total (nu am luat in calcul cele ale Euroconstructului care stau).
Clar ca nu sunt suficiente la cat e de mare lotul (iasa spre 9 buc/km de A). EU ma bucur sa vad ca se munceste. O reziliere ar impinge spre 2023 finalizarea la cat e de evaluat acolo si cat s-ar degrada daca s-ar inchide santierul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

flashu74

Oricum eu cred că nici dacă ar exista progres mai mare nu și-ar putea deconta lucrările deoarece anul acesta resursele statului par direcționate spre loturile ce pot fi finalizate mai curând.

florin74

Este un progres la terasamente, nu este vizibil din aer, dar de la sol se vede. Au inceput sa dispara muntii de materiale, au inceput sa lucreze la scurgerile de apa, din septembrie subcontractorul pe structuri incepe si el sa lucreze.
Mai bine de jumatate din anul asta a fost pierdut din motive de insolventa Euroconstruct si ploi.
Sa speram ca o sa ii tina si o sa creasca si nr de utilaje si muncitori.
Acum au rezolvate si ultimele exproprieri care ii intarzia la Sancrai. Poate o sa inceapa si de acolo, sau poate se inteleg cu CNAIR sa li se permita accesul pe segmentul inchis de la TS.
Rezilierea este in momentul de fata cea mai proasta solutie. Eu as mentine presiunea pe ei.

Bogdan_Cluj

Eu m-am uitat in paralel cu filmarea API din 03.05.2018. Se vede progres in multe zone. Recomand o vizualizare asa in paralel, ajuta foarte mult.
Ii drept ca sunt si zone unde nu s-a miscat nimic.

LE: nici eu nu mai "cred" in reziliere, mai bine sa continue Aktor

Ionut

ST3 si 4 la cateva zile de la inaugurare, mai precis pe 4 august. Scuze pentru intarziere, am fost plecat in concediu & treaba apoi... Stiu ca s-au mai pus filmari dar am zis ca e bine sa avem si noi filmare oficiala API. :) Plus ca este la viteza normala, puteti sa analizati in voie drumul. Enjoy!


thinker

Multumim ciprebbe.

Mult de lucru. Multe piscine pe lot. Nu sunt pe litoral atatea piscine.  Crec ca apa o sa balteasca in acele zone si la finalizarea autostrazii. Sper sa nu fie asa.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Dominik

Cip +1 pt filmare ! Sa speram ca de acum se vor mobiliza mai bn...mult mai este pana la capat.
You're in Steelers Country

Europiu

Quote from: Ionut on August 17, 2018, 03:10:49 PM
mai precis pe 4 august.

Hmm... sambata adica. Asta e motivul pentru care e asa pustie A10?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Sâmbătă, da. Ora este trecuta pe video. Nu stiu daca e aglomerată sau nu pentru că nu am cu ce sa compar, a fost singura dată când am mers pe A10.

flashu74

Să știți că și eu am avut ocazia să circul pe A10 tot sâmbăta, în 11.08. Cam pustiu. E drept că în Aiud era un frumos blocaj și atunci.Nu mai zic ce blocaj a fost de la ieșirea de pe centura Alba  până la A1. Am ajuns apoi pe A1 între Sebeș și Simeria și era plin de mașini. Uneori erau pe două benzi pe lungi porțiuni. Cred că e diferență mare de trafic între cele două porțiuni de A.

Ionut

Si eu am prins blocaj in Aiud si Teius. De fapt, am pierdut 30 de minute si la Turda dupa ce am iesit de pe A10, dar asta e alta discutie.

prd.marius

Am observat si eu si se vede si pe filmarile puse de colegi, ca pe lotul 4, inca nu functioneaza panourile de semnalizare (cele electronice), nu-mi vine in minte acum termenul.
Oare nu le-au verificat la receptie?

TibiV

VMS-uri.
Au functionat cand asteptau receptia...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

prd.marius

mersi Tibi.
Deci doar vopsit gardul, in rest...