News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

florin74

Le-au rezolvat.
E panza freatica foarte sus in zona, si cand a fost seceta nu dispareau.

TibiV

Cum le-au rezolvat ?
Care este procedeul tehnic pentru a elimina baltile atunci cand panza freatica este atat de sus ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

#12287
Bolovani :)

Sincer ma asteptam sa fie mai dezastru la Aktor. E progres, semn ca se munceste si se doreste finalizarea proiectului. Avem sanse pt 2020, cred ca podul peste CF de la Teius e cuiul lui Prepelea
La podul peste Mures dinspre TS le-a fost inchis accesul de catre ceva primarie :)) asca ca trebuie sa schimbe abordarea. Eu as sugera sa puna paza la nodul Aiud si sa ii lase pe A spre capatul lotului cu utilajele(oricum garantia TS curge si pt zona necirculata).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

johnny348

Pe sub DN1 Paraul Iovului




si o poza de pe deal



si de langa DN1




zoom


johnny348

#12289
Nod Alba Iulia sud

spre podul peste Ampoi




spre podul peste Mures




drumul de legatura cu soseaua de centura





spre soseaua de centura



se termina pe la jumatate...mai incolo iarba verde cu scaieti





zoom




Aici ar trebui sa se intepe in soseaua de centura {poze de pe pasajul peste calea ferata)

zoom





djidji1975

Legat de AKTOR: ieri am trecut pe autostrada facuta de ei în Macedonia (partea dinspre Grecia). Este impresionant ceea ce au construit acolo: doua tunele in curba fiecare de 1,2 km, poduri, deblee enorme. Și totul în 5 ani, maxim (ultima data am trecut pe aici în 2013 când nu țin minte sa fi văzut  vreun șantier). După ce mă întorc din vacanța, voi incarca niste fotografii. Pe mine m-au impresionat. Sincer. Așa că, acum sunt mult mai sigur că "adevărul" legat de aceste întârzieri pe lotul 2 trebuie căutat undeva pe la mijloc.

florin74

Septembrie 2012 au inceput lucru Prin martie 2018 era gata. 28 km, 270 mil euro
Si TS 2 tot in 5 ani o sa o termine. Se pare ca e numarul lor norocos :)


elion

A ajuns o foreză în nodul Sebeș.

Ionut

Era firesc să ajungă o foreza. Ziceam ieri ca se vad carcase pentru piloții forati. Eu sper sa mai vina încă vreo 2-3 foreze ca sunt o groaza de piloți ce trebuie executați...

Tavi

Era doar de asteptat. Firesc era sa vina mai multe foreze.

adiarc

vom vedea acele 2-3 foreze,dupa ce finalizeaza toate celelalte foraje,in afara de nodul Sebes...in principiu nu cred ca mai sunt locuri "neforate"....asa ca poate avem toate echipele ( sper ca sunt mai multe )...acolo la Nodul Sebes....sa nu uitam ca toate bretelele insumeaza 14 km   :o
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gdo

adiarc Foraje ar mai fi, dupa parerea mea in zona Parul Iovului, la breteaua care se va descarca in actualul sens giratoriu de la iesire din Alba Iulia si la relocarea DN-ului.

Stefan01

@adiarc

Sper sa nu ma insel, dar mai au de forat pe sectiunea B: supratraversarea A10 de catre DN1, breteaua care a sigura accesul din DN1 in A10 pe sensul Turda - Sebes si e posibil la deal.


adiarc

Multumesc...daca asa este,atunci ,conform cu stilul Pizzariotti,doar dupa ce finalizeaza complet,vor fii vizibili la nodul Sebes....pana atunci...hmmm
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dominik

Apare azi filmarea de pe lotul 2 ?
You're in Steelers Country