News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

valil

cand am vazut filmul speram ca-i doar  o gluma idioata. acum, dupa ce am citit se pare ca nu! Fratilor, ii jaleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! ma duc sa-mi fac bagajele, casa pe imobiliare si masina pe olx sau autovit!

Daniel_I

#11581
Quote
1.12. Informaţii Confidenţiale
Antreprenorul va trata detaliile Contractului ca fiind private şi confidenţiale, exceptând situaţiile necesare pentru îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de Legile în vigoare. Antreprenorul nu va publica, nu va permite publicarea şi nu va dezvălui orice informaţii confidenţiale despre Lucrări în nicio publicaţie comercială sau tehnică sau în altă parte, fără acordul prealabil în scris al Beneficiarului.
Astept sa vad jandarmeria in santier, blocand accesul celor care vor sa aduca informatii curente si sa faca "dezvaluiri", si o fac din putinul lor timp liber. Publicul nu are voie sa stie nimic, constructorul nu are voie sa dea nici o informatie legata de probelemele si blocajele din santier. Tot ce trebuie sa stim e doar ce permit ei sa stim. Submediocritatea CNAIR e astfel perfect protejata.
Later Edit: Ca sa nu fie postarea mea doar o frustrare: Se asteapta o foreza la casa recent demolata din Oarda. Terenul e pregatit pentru forarea pilotilor. "Si melcul tusti..."
On The Road

horatiu.cosma

Asta e metoda de măsurare din normativ la momentul licitației pentru lucrări. Varianta modernă hawkeye e mai recent apărută în normativele noastre. Ioniță a luat la CESTRIN anul trecut un hawkeye cu care a făcut teste pe ST. Unele nu au ieșit. Unii spun că aparatul nu a fost setat corect, că modul de testare a fost viciat astfel încât să apară probleme, astfel încât Ioniță să aibă ceva la mână pentru a negocia extinderea garanției. Dar astea sunt speculații. Probabil există un sâmbure de adevăr, considerând secretomania CNAIR și refuzul lor de a pune la dispoziție opiniei publice testele respective. Oricum, ideea e că metoda de testare contractuală e cea cu acea bară de 3 metri și se pare că testele sunt ok. Cert e că s-au pierdut câteva luni de zile cu autostrada finalizată doar din obsesia lui Ioniță de a extinde cumva garanția. Până la urmă se va deschide cu câteva luni întârziere, pe același asfalt, cu aceeași garanție.

alin2pas

#11583
Cand vor termina de verificat planeitatea, isi vor da seama ca au gresit: ei masoara planeitatea pe mijlocul benzii de rulare, pe cand rotile masinilor ruleaza la circa 1m de o parte si de alta a zonei unde au masurat planeitatea. Hai sa verificam inca o data! Pana in 2030 terminam de verificat!  :lol: :lol: :lol:
Noroc ca se apropie alegerile si vor trebui sa dea bine in an electoral.

alexandruduma

#11584
Mda, am mai auzit gluma asta azi de la cineva  O:-) Iar echipa din dreapta nu prea baga liniarul sub dreptar  :lol:

O sa termine in cateva zile, fac vreo 2 km/zi. Pe lotul 3 sunt alte doua echipe, deci 4 in total.

Sorinus

Mi se pare evident ca trag de timp sa dea drumul la mai multe tronsoane in toamna, de Centenar.

Cu astea doua loturi, un heirup la A3 in Buc si loturile de pe langa Tg. Mures, mai adauga iar cei 9km facuti de UMB dupa pod...si uite asa incropesc cumva de 100.

Ionut

Surse: se doreste deschiderea ST3 la pachet cu ST4. Mai dureaza testele la ST4. Mai vedem, mai discutam, mai ne jucam cu polobocul pe asfalt.

marinul


alexandruduma

Quote from: Ionut on July 05, 2018, 01:09:01 PM
Surse: se doreste deschiderea ST3 la pachet cu ST4. Mai dureaza testele la ST4. Mai vedem, mai discutam, mai ne jucam cu polobocul pe asfalt.

Pai clar ca vor sa le deschida la pachet. Dar cine dupa cine asteapta? Pe ST3 nu sunt din nou probleme de rugozitate si trebuie sa frezeze? Pe ST4 pare OK totul.

Ionut

Deocamdata nu este verificata informatia ca vor freza pe ST3. Nu stiu cine ti-a dat tie informatia, dar nu e, cel putin deocamdata, verificata. Pentru moment nu frezeaza nimic. Mai vedem, mai testam, mai verificam.

Ionut

Vad ca baietii de la Unirea au pus un clip nou, de data asta de pe lotul 2. Multumim!


mastereve

Asteapta sa solicite PORR receptia pe ST4

Ionut

Din ce stim noi cei de la Porr au solicitat receptia. Le-au trimis hartie celor din CNAIR parca pe 20 sau 21 iunie.

alexandruduma

Quote from: Ionut on July 05, 2018, 01:39:28 PM
Deocamdata nu este verificata informatia ca vor freza pe ST3. Nu stiu cine ti-a dat tie informatia, dar nu e, cel putin deocamdata, verificata. Pentru moment nu frezeaza nimic. Mai vedem, mai testam, mai verificam.

Pai consecinta problemelor de rugozitate nu e frezarea? Sau nu e asa de grav de data asta?

Porr a cerut receptia pe 4 Iunie.

danutzu_1069

Pai la receptie mai intaii se verifica documentele... munca de birou.. Documente de calitate, procese verbale, etc... Sau mai pe scurt spus, Cartea Constructiei.
Apoi se iese pe teren... Si se masoara... cu pasul, cu compasul, cu polobocul, cu alea automatizate (daca stim sa le folosim)...