News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

elphax

Legat de pozele de mai devreme și discuția de acum câteva zile -  foarte smechere acele grinzi,  nu mai au nevoie de predale,  5 grinzi și gata

tom_sawyer

Just for the record:

QuoteCu atât mai rău la cele două loturi de pe Sebeş-Turda, unde, deşi pare că-i gata autostrada, nu este gata, pentru că nu poate fi recepţionată şi nu din motive extravagante, să spun aşa, deşi legal corecte, că ar lipsi nu ştiu ce clanţă la un centru de întreţinere, ci pentru că, pe măsură ce se fac nişte evaluări prealabile din perspectiva calităţii asfaltului, de exemplu la unul din loturi, rezultatele nu sunt dintre cele încurajatoare. Şi, dacă ar fi altfel, în ciuda a ce spun toţi cei care dau filmuleţe din dronă, am avea notificare din partea antreprenorilor să ne prezentăm la recepţie.

Pe 21 iunie a expirat termenul de predare la lotul 4 şi nu am primit nicio notificare. Dacă cineva se va uita cu atenţie, va vedea că pe un lot se fac controale mai amănunţite, pe celălalt lot se repară taluzuri, deci încă se lucrează - şi nu îi încurcă nimeni şi, culmea, ne rugăm de ei să facă documentaţiile să îşi ia şi banii. Paradoxal, dar nu pot să fac abstracţie de acest lucru - şi mă străduiesc cât pot de mult să îl promovez şi în perspectivă publică - pentru că, dacă în trecut au existat motive imputabile beneficiarului apropo de crearea fronturilor de lucru pentru antreprenori, astăzi şi în ultimele luni nu mai există.

AGERPRES: În condiţiile acestea, vă pun întrebarea cel mai des auzită: câţi kilometri de autostradă estimaţi că veţi putea da în folosinţă la sfârşitul anului?

Lucian Şova: Vă spun foarte cinstit: orice termen aş da - şi am trăit pe pielea mea lucrul ăsta - am asumat într-o discuţie, dar am asumat oficial, că estimez că în luna mai vom recepţiona cele două loturi. Ştiţi ce s-a întâmplat de a doua zi? Am introdus o stare de confort la antreprenori: 'A, aţi zis voi că în mai! O încurci politic dacă nu ne iei loturile în mai'. Şi am spus: 'Sunteţi pregătiţi?' 'Nu, dar schimbaţi voi legea, că aţi zis că în luna mai le luaţi'. 'Nu! Am zis că în mai, asta e! Am avut o speranţă. Eu îmi asum politic şi lucrul acesta, dar nu fac rabat de la calitate'. De aceea nu mai dau termene, nu că m-aş teme de ele. În principiu, aşa cum lucrurile evoluează în sensul că totuşi de la săptămână la săptămână, de la lună la lună un pic mai evident se mai înregistrează progrese pe unele segmente, ţinta de 60 de kilometri despre care am vorbit o menţin, dar, din păcate, ce este mai grav este că nu sunt prizonierul acestei declaraţii în raport cu publicul, cu electoratul, cu celelalte partide, ci această declaraţie mă vulnerabilizează în raporturile pe care le am cu antreprenorii, că le induce o stare de linişte. A, păi a spus ministrul că o să ia lotul meu. Păi o să-l ia, că nu-şi permite să nu-l ia, să fie blamat public că nu l-a luat. Eu vin şi spun: Da, blamaţi-mă public, dar lotul ăla nu-i bun şi până nu va fi bun nu-l voi lua, cât voi fi eu ministru!

agerpres.ro

Stefan01

Update L1, astazi, 01.07.2017

Intersectia dintre A10 si DJ 107






Vedere generala


La intersectia dintre A10 si DJ 107C (zona marcata cu 1 pe harta de mai sus) au mai avansat la culeea dinspre Turda






Vedere din sens opus


Pod aflat intre zona 1 si zona 2 marcata pe harta


Podet metalic (montat deoarece este o zona inundabila) aflat intre podul din poza anterioara si zona marcata cu 2 - vederi spre Sebes



Stefan01

Intersectia dintre A10 si drumul ce deserveste statia de betoane Florea - zona este marcata cu 2 pe harta









Din sens opus




Culeea dinspre Turda


Vederi spre Turda














In departare se afla intersectia dintre A10 si CF 200A

Stefan01

Intersectia dintre A10 si CF 200A

Vederi spre Turda




Din sens opus







Vice33

Acolo langa CF este un stalp de electricitate pe traseul viitorului pod peste cf...? :o

mihaihedes

La cum arată podul de la Gilău după 45 de zile. In care s-au finalizat doua pile, sau pus 64 de grinzi , s-a armat și joi se termină suprabetonarea, podul peste Mureș de pe lotul 1 trebuia terminat de prin Februarie cel târziu martie. Așa nu termina podul peste Mureș anul acesta.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

TibiV

Stefan,
un reportaj care probabil pentru tine a fost tare in-glodat...
Multumim!

Nu inteleg insa de ce la drumul spre Florea toarna radier "intre culei", desi una dintre culei nici macar nu este inceputa...

Anyway...
+1
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexandruduma

#11513
Lot 3 - Onboard:
Aiud -> Decea = 4 min la 130 km/h
Aiud -> Turda = 12 min la 130 km/h


alexandruduma

Lot 4 - Onboard:
Decea -> Turda = 8 min la 130 km/h


TibiV

Se vede clar ca #NuEsteGata...
Unde sunt "centuristele", unde ?!...


Si acum serios.
Multumim pentru filmare. Acum m-am lamurit. Noi, cei care vrem deschiderea A10, suntem statul paralel cu Sova...

La 4.40  se vede in toata splendoarea in dreapta, pe DN1, unul lansat in depasire pe linie continua imediat dupa ce a iesit din "sicana" de sub A10 (fix unde s-a mai postat pe forum despre accidente reale).
Deci A10 este nesigura, DN1 este "mama sigurantei"...
:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Chiar e ok acest tronson, multumim pt filmare Alex, hai cu deschiderea luna asta odata !!! Poate se uita si CNAIR !
You're in Steelers Country

alexandruduma

Si de sus. Multumiri Porr si TS pentru deschidere si ajutor.


dragos76

Felicitări Alexandru Duma. Acuma, o să fie eu cârcotaș: după o săptămână în care a plouat zilnic, fix în prima zi cu soare ai mers și tu pe acolo? :). Dacă prindeai o vreme ploioasă, în care să demonstrăm și că nu sunt probleme cu planeitatea și că apele pluviale se scurg normal, nu știu zău ce naiba de motive mai inventau neaga și cu șova.

În rest, sunt de acord cu AdrianB1, semnalizarea putea fi mai bună.

cristi5

#11519
Quote from: dragos76 on July 02, 2018, 09:32:15 AM
nu știu zău ce naiba de motive mai inventau neaga și cu șova.
Nu stiu daca Neaga. Sa nu uitam ca Ionita a fost mutat la CESTRIN, adica acolo unde se masoara planeitatea si rugozitatea. Oameni in posturi cheie. Un om e periculos dupa ce a fost dat jos, trebuie sa isi apere onoarea nereperata. Azi il vom vedea la lucru pe Iordache...

In plus, Sova canta tot partitura primita de la Ionita asa ca nu stiu ce putere are de fapt Neaga (nu il scuz, il acuz se lipsa de "guts" ca sa nu zic altfel)