News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

voicul

Sa nu fim pesimisti: de 1 decembrie 2018 nu are cum sa treaca.

adiarc

cred ca e f.f important sa intram in luna iulie cu cele 2 loturi deschise...traficul va devenii un cosmar in iulie iar in august va fii horror.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

#11237
Quote from: voicul on June 08, 2018, 08:53:58 PM
Sa nu fim pesimisti: de 1 decembrie 2018 nu are cum sa treaca.

La cat de nesimtiti sunt "astia", nu m-ar mira sa "o lase" pe 1 decembrie....
Sa aiba si ei o "pamblica" de taiat....

(Recunosc, asta este scenariul grozei. Dar v-ar mira foarte tare ?!?!....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC


luc


esendy

lotul acesta e aproape compromis !!!!

ce pazeste CNAIR ?

Bogdan_Cluj

Se tot zice ca nu se gaseste mana de lucru...
Oare subcontractorii de pe A10 lot 3 si 4 unde au disparut? Oare s-au dus pe A3 Campia-TgMures? Ma asteptam ca cei de pe lotul 3 sa mearga pe 2, ca era "tot in zona".
Mai mult, oare pe lotul 1 cum de nu gasesc oameni, din ce imi amintesc eu zona Zlatna era in cautare de munca si e relativ aproape. Poate ne explica cineva care stie cum e cu forta de munca in acest domeniu si care sunt problemele, pentru ca cei care nu suntem in domeniu sa intelegem si sa nu mai tot comentam fara sa stim.

PS: felicitari Ziarului Unirea pt implicare si pe lotul 2. Keep up the good work.

voicul

#11242
Acolo forta de munca lipseste cu desavarsire. In Sebes era o rata de somaj spre 0% la un moment dat.
Nu vor, nu le place cum arata ziua (probabil sunt si multi plati cu ziua), ploua, se razgandesc, iau tepe, sunt prea departe SI asa nu e forta de munca.

Parerea mea:
2020, poate, ca anul asta o sa vedem cam acelasi ritm de lucru. Poate exceptia va fi pe la 1 Dec - daca permite vremea.
Eu deja cred ca sunt intelesi CNAIR cu Aktor si asta e rezultatul. Nu sunt bani. NU ca interesul ar fi cu mult mai mare: vezi casa din mijlocul A!

delacroix

Si daca-l termina in 20 20 , lotul asta nu va fi bun de nimic. Ma vad nevoit sa repet : joint venture, proiectare, executie, consultanta, beneficiar, toate sunt de rahat. Nu vezi o asemenea debandada pe nici un lot : straturi neterminate, structuri de saptispe' forme, materiale aruncate, mizerie.
      Tragedia vine de la faptul ca desi ar trebui reziliat contractul (pe orice criteriu :termen, calitate, iunem'it) n-am castiga nimic pentru ca nu s-ar da in folosinta mai repede de 2023, 2024.
PS. "casa din mijlocul A " nu e o casa. E un "shopru" (sau 3).

Ionut

Ce e cu prostia asta ca nu e bun de nimic chiar dacă îl termină în 20 20? Inteleg frustrarea, dar de la tine am alte așteptări, nu mesaje de genul asta.

mihaihedes

Până la urmă chestia aia neagră este asfalt, emulsie sau stabilizant pe lotul 2?

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


Ionut

Pare sa fie balast stabilizat pe care s-a pus emulsia. Emulsia se pune aproape imediat peste balast (ca sa-l protejeze). Din video mie imi pare ca NU este asfalt.

delacroix

Quote from: Ionut on June 09, 2018, 12:25:57 PM
Ce e cu prostia asta ca nu e bun de nimic chiar dacă îl termină în 20 20? Inteleg frustrarea, dar de la tine am alte așteptări, nu mesaje de genul asta.
Termina nu este egal cu dare in folosinta! Citeste de doua ori, intelege si apoi ia "atitudine".
Repet :lot 2 ST daca se termina pana in 20 20 cu actualul contract nu va putea fi folosit datorita calitatii execrabile.

GDPR

Lucrarile au un aspect pe alocuri neingrijit, cu mult pamant rezultat din descoperta abandonat la marginea drumului, armaturi lasate sa rugineasca la pasaje, etc.

AlinC

Pai cum sa arate, din moment ce mare parte din ST2 e abandonat de 1 an?