News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

GDPR

#11220
^^Emulsia parca se stropeste? Iar "asfaltul" "turnat" parca suna mai "prietenos" decat "mixtura asfaltica" "asternuta", nu? Daca as avea ceva de comentat, ar fi la balastul stabilizat, nu "stabilizant". Adica el este stabilizat (cu lianti hidraulici), nu stabilizeaza el altceva. Diateza pasiva  :)

carutasul

Ei să-și facă treaba, că întrebăm noi la Academie cum se zice corect după aia :)

elphax

am o curiozitate, in zonele cu dealuri  - gen cu e la Alba Iulia Nord, nu se pot construi sensurile autostrazii pe inaltimi diferite ? adica sensul din vale sa fie mai jos
mi s-ar parea mai simplu de realizat

Ionut

^ Discutia cu sensurile autostrazii construite independent/la altitudini diferite a fost mutata pe thread-ul general de autostrazi.


alecu26

Quote from: horatiu.cosma on June 07, 2018, 05:48:36 AM
Balastul stabilizat se poate pune in opera si cu grederul, nu doar cu finisorul. Astaldi parca procedeaza asa.

In mod normal la autostrazi nu prea ai voie. Cam ce castigi la punerea in opera pierzi la tolerantele la asfalt. Si cum trendul curent e sa nu se accepte sub nici o forma tolerante in minus la asfalt....eu zic ca se risca mult executand asa. Risti sa torni mult asfalt in plus....sau sa scoti afara si sa torni din nou.

Unii constructori viseaza inclusiv la fabricarea in situ a balastului stabilizat...cam prin metodele si utilajele de la pamant stabilizat...dar asta din ce stiu e permis maxim la drumuri judetene.

PS: Bechtel punea inclusiv piatra sparta cu finisor.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

pe lotul 4 se mai lucreaza f putin,IN AFARA PARTII CAROSABILE,in 2 locuri.

Receptia?

la zona refacuta totul e 100  la 100 gata  :D







in apropiere de intersectia spre loc.Dumbrava,inca nu avem taluzul refacut complet ( lipseste parte superficiala - taluzul din pamantul de innierbare ).





si cateva din apropierea C.Logistic Kaufland

spre Aiud



spre A3



la fel ca acum cateva luni,drumul este perfect pentru trafic in conditii de siguranta la cele mai ridicate standarde,infinit mai ridicate decat DN,unde se circula permanent in coloana
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Teo

Ziarul Unirea scrie azi ca s-a plătit ultima factura către TS, ca CNAIR constata ca lucrarea e 100% gata si ca se va deschide in iunie.

GDPR

^TS de abia au emis factura (data emitere: 05 iunie, valoare: 20,268,293.03 lei).

Ionut

În iunie... dar nu pe 15 se pare... probabil se va amâna. :( Mai vedem saptamana viitoare.

voicul

Ce e 15 ce e 29 (30 pica samabata) - 14 zile ... la cat s-a amanat? (asta d.p.d.v al CNAIR).

E bine ca pare ca totul intra in linie dreapta si ii dau drumul ... curand!

dragos76

Quote from: voicul on June 08, 2018, 03:12:08 PM
E bine ca pare ca totul intra in linie dreapta si ii dau drumul ... curand!

E sigură asta? Adică e bazată pe ceva informații, măcar pe surse? Sau e doar așa "whishful thinink"? :)

voicul

^Bazat pe ce a spus ziarul Unirea si Ionut (ca nu e 15).

Ionut

Ne ducem cu deschiderea spre 30 iunie... nimeni nu stie exact. :( De-asta zic ca mai vedem.

rizzuh

#11234
In ritmul asta o sa se deschida la anul! Erau gata in decembrie 2017 si poate poate se vor deschide in 2019 :headbash: