News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

#11070
Quote from: voicul on May 20, 2018, 05:27:49 AM
Cred ca ST1 se va deschide, pentru ca are toate sansele sa fie gata mult-mult inainte de ST2.
Îmi pare rău, dar dacă nu ai greși, lotul Pizzaroti nu are nici o șansă să se deschidă anul acesta. Nici măcar parțial. Asta dacă nu se întâmplă o minune si constructorul își dublează peste noapte numărul de oameni si utilaje. S-a mai scris despre asta, cateva pagini înapoi. Nu te lăsa iluzionat, constructorul are o mobilizare bună doar la dealul de la nodul Alba nord.
Îmi pare rău să o spun, dar Alba Iulia orașu meu natal, va fi sufocat de 1 Decembrie 2018 când se va sărbătorii 100 de ani de la Marea Unire! Guvernul va sărbătorii la București, sau vor alege varianta elicopterului...
On The Road

Vice33

LA Lotul 4 ce mai au de lucrat? Au reusit sa traga conductele de apa pentru buda de la CIC...?
Iarba e conforma cu proiectul peisagistic...?
Sunt turnate toate rigolele de scurgere? Drumul tehnologic e conform...?
Ce probleme mai au acolo?

ciprebbe

Nu s-au copt inca ciresele de mai din parcari sa poata culege cnair-ul prima productie.....
E gata apa, mai sunt cativa micropiloti de executat la alunecarea noua, in afara autostrazii, si finalizarea taluzului in dealul de langaDN iar Porr va respecta termenul din graficul de lucrari.
Daca Porr nu a devansat termenul, l-au prelungit si la TS cu 3 saptamani sa nu faca doua deplasari.
Asadar 27 noiembrie 2017 =15 iunie 2018, un fleac, aproape 7 luni, ne permitem......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

 bun...deci la stufarisul de luni de zile pt realizarea unei licitatii ( sau ani ),apoi alte luni sau ani pt evaluare oferte si iarasi pt contestatii si iarasi pt birocratie ,finantare si...si...si ...cu multi si pentru executie.....dupa ce intr-un final dupa minim vreo 5 ani avem autostrada.......ne uitam frumos la ea pana la,(iarasi),un an de zile.

De ce nu i-au dat drumul macar ieri ,daca tot a fost noaptea muzeelor? :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

@Daniel_I
Nu am scris eu complet, dar suntem cam la unison.
La mine e 2019 ST1 si ST2 ... are sanse si de 20-20.
Nu ma astept sa vedem activitate mai mare/prea mare pe ST2 anul asta (sau pana la o posibila rectificare de buget) din cauza si lipsa de bani.

Estimarea e pe ce se intampla in teren acum, dar se poate intampla sa se opreasca si pe ST1 treaba.
Cand lucrezi cu "parteneri seriosi" orice se poate intampla.

AlinC

Astazi se lucra la dealul de la Paraul Iovului si in zona Florea (nodul rutier Alba Iulia Nord si in apropiere). Am vazut o foreza alba acolo. Nu stiu daca nu e una din cele 3 de la raul Mures. (la raul Mures a mai ramas una singura). Daca ar fi asa pe toate portiunile de pe ST1 nu ar fi imposibila o deschidere partiala inainte de 1 Decembrie. Din pacate, pe celelalte portiuni nu se mai prea misca mare lucru.

ciprebbe

1 dec 2019, terminati odată cu 2018 nu mai fiti copii. Stam 7 luni cu ele inchise si altii viseaza gata in 6 luni. Nici daca vin toti UMB - istii(si cei de la Adjud) nu se ppate termina in 6 luni.
Mai avem si exproprieri fix pe aliniament nefinalizate....
Macar aici pe forum sa nu aberam si sa poluam aiurea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tom

Cateva poze de pe ST2:
Vedere spre Sebes, adica spre Fabrica de Mobila Radesti


Spre Turda


Stratul de balast acoperit cu emulsie


In unele locuri compactarea a fost insuficienta





Doua podete tubulare





Vedere spre Sancrai


O structura casetata


voicul

Au inceput sa lucreze si duminica?

De la 1.40 este marea alunecare a dealului?

dragos76

Deci nici o reacție oficială de la CNAIR legată de lotul 2, după vizita de săptămâna trecută?

nrb

doar după ședința bpn de azi ora 11:00 pot apărea reacții :lol:

AlinC

Nu e mare lucru acolo. A fost o alunecare pe o portiune de 5-6 m. In zona Alba Iulia Nord, adica la dealul de la Paraul Iovului si la terasamentele din zona Florea, pana spre raul Ampoi, au lucrat duminica asta. Lucreaza de la 7 dimineata pana spre 20-21 seara.
Din pacate nu au suficienti oameni pe alte portiuni. De pilda, la podul de la Ampoi, desi sunt puse grinzile sus de aproape 2 luni, nici acum nu au terminat armatura pentru a putea turna placa de beton etc.

adiarc

Obisnuiti-va cu ideea....au un nr de echipe FIX pe care il muta in fct de cum termina,dintr-o parte in alta....iar "partenerul serios",nu poate misca nimic,datorita marilor intarzieri la capitolul birocratie.....au extensie de timp mult peste un an peste termenul  contractual
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura