Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

yetiman

Ba se face. Primavara 20-20. Sau si mai mult.  >:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

tom

Quote from: AkaManah on May 10, 2018, 06:35:32 PM
Azi am vazut un excavator si un camion pe ST2, la Santimbru. Sa fie o minune marca Aktor sau au gresit itaienii?

Lucreaza pe ST2 cativa transportatori cu aproximativ 20-30 de camioane. Se cara balast, au gasit ceva balast langa plantatia de hamei de la Radesti si parca aduc ceva piatra de la ceva cariera din Geomal.


infraAdi_ro

Pe ST1 Pizzaroti a inceput azi sa puna balast stabilizat....Nu mai visati deschidere partiala cand e 10 mai si inca nu avem 1 km de asfalt,nu avem turnata nici o placa de suprabetonare la poduri...mobilizarea lasa de dorit pentru o autostrada.
Avem 2 autostrazi gata de 4 luni si nu se circula pe ele .....Nu mai visati!
Romania are un viitor doar daca are prezent!

AlinC

#10954
Pe ST2 au primit bilete la ordin o parte dintre prestatori pentru lucrarile efectuate in 2017, mai precis, doar cei care au lucrat pe portiunea "pastorita" de Aktor. De la Astoria pana la Beldiu se mai misca ceva. Au in jur de 120-130 de oameni din informatiile pe care le am eu, dar dincolo de Beldiu, pana la Aiud si la ST3 e dezastru. Portiunea aia parca ar fi parasita de ani ani buni, nu de 8-9 luni.
20-20, la cum nu merge treaba acum, deja e un termen optimist pentru ST2.
Pe ST1 se lucreaza serios, chiar si pana la 21 seara (ar fi de cacao sa spui despre acei prestatori ca nu muncesc), dar antreprenorul (Pizzarotti) are putini oameni si utilaje mobilizate in santier. Undeva pe la 230-240/zi in santier, conform informatiilor pe care le am eu, adica foarte putini. Petru perioada asta, zic eu, daca aveau pe la 360-400 era ok.

ddfab

la nodul alba nord, pe lot 1, au inceput sa rada varful dealului. excavatoarele sunt cocotate deasupra santului de garda si se sapa in zona acelei alunecari de teren, vechi din varful dealului






mai am o intrebare pentru cei care cunosc mai in detaliu proiectul pasajului peste CF din zona alba nord.
au ridicat piloni de sustinere pentru grinzi, doi sunt deja in picioare si nu vad nici o urma de culee in acea zona!! stie cineva ceva ? ar fi trebuit sa se apuce si de culee, mai ales ca linga CF mai au de relocate tevi si nu au front de lucru acolo.
merci

neobluenet

La calea ferata trebuie relocate 2 tevi de apa (presupun) - se vad in filmare. In momentul de fata acestea trec pe locul unde va fi un pilon si urmeaza sa fie relocate pe sub o deschidere si apoi in paralel cu viitorul viaduct. Se poate observa in video cum vor lua "curba" viitoarele tevi si mai apoi cateva tevi in paralel cu viitorul pod.

Daniel_I

#10957
Lot 1 , Pod Mures. La ora 20.00 se turna ultima cifa de beton in forajul pentru piloti
3 foreze sunt pe malul sudic al Muresului.





Muresul deviat printre pilonii finalizati





Ultimul pilon in constructie de pe malul nordic. Urmeaza decofrarea si cuzinetii..


2 foreze Zublin una in spatele celeilalte, lucrau la pilonii care se vor situa in apele Muresului, inspre malul sudic
In total mai trebuie forat pentru ultimii 4 piloni de pe malul sudic. Se lucra cu 3 foreze, ceea ce nu-i rau :D



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

voicul

Poze de pus in rama. Detalii ca arata constructia A10 :)

rocklee

daniele se vede cand faci tu poze ...le  faci cu profesionalism ... :D  +1

dragos76

Ei, măcar de s-ar muta forezele astea rapid pe lotul 2, după ce termină aici....

Dominik

#10961
Multumin Daniel pt poze si stiri calde de pe santier +1  :cheers:
You're in Steelers Country

TibiV

Daniel_I,

inca nu ma pot hotara intre poza 2 si poza 3.
Care ar merita mai mult sa fie inscrisa intr-un concurs foto..  (Pacat ca nu avem pe forum....)

Felicitari pentru poze si reportajul "de la sol"....
+1
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Poza 3, nicio îndoialâ!  :D
@Daniel +1  :gj: :cheers:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

AlinC

Artistice fotografiile. Cu ce sunt facute? Pare filtru CPL acolo sau sunt prelucrate cu preseturi de filtre CPL.

Felicitari!