News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: Ionut on May 03, 2018, 11:14:49 AM
Pamantul are clar o tenta rosiatica. Sunt si culorile saturate, dar tenta este clara. Explicatia cred ca e legata de oxizii de fier, asa cum s-a spus. Sunt curios din avion cum se va vedea. :)

Ati aruncat piatra in lac. La Salini, pe LD2 a fost o faimoasa neconformitate legata de culoarea neuniforma a terasamentului, care s-a soldat cu urmarirea terasamentelor si expertiza...si garantii suplimentare...mai lungi.
Drumurile noastre POATE;

C0ndu

1. Râpa Roşie este la 6,5 km distanţă sud de nodul Alba Iulia sud, nu la 14 km.
2. prezenţa unei asemenea rezervaţii care se caracterizează prin sol de culoare roşie dă de înţeles că în zonă ar fi mai multe manifestări geologice similare.
3. umplutura din terasament este posibil să fie adusă de undeva dintr-o asemenea zonă.

ciprebbe

Vin filmarile din avion mai repede, vremea tine cu noi.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlinC

O noua HG de expropriere a casei de la Oarda care e pe traseul autostrazii:

https://ziarulunirea.ro/autostrada-sebes-turda-lotul-1-o-noua-hotarare-de-guvern-pentru-exproprierea-constructiilor-si-terenurilor-de-sub-pod-unde-s-au-impotmolit-lucrarile-472672/

Se pare ca ce cei care o detin de facto, nu sunt aceleasi persoane cu proprietarii tabulari!

infraAdi_ro

Stiri bune de la nod Sebes,s-au inceput lucrarile la decopertarea  bretelelor.







Avanseaza si umplutura la km 15





:gj: PS ...sursa secreta mi-a trimis pozele

O veste buna de pe lot 2, Aktor va incepe lucrul saptamana viitoare....s-au inteles cu o firma din zona sa lucreze la terasamente.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

AlinC

Asta e un lucru foarte bun. La Sebes au de lucru la terasamente, nu gluma. Inainte de Kronospan o sa fie 8 benzi!

Ionut

Astazi API a facut un tur de forta pe autostrazi. Veti primi cate o filmare pe zi in urmatoarele... cateva zile. :) Am scos azi din hangar ce am avut mai bun, un avion cu o camera foarte buna si, de data asta, se pare ca nu am avut probleme cu plafonul de nori.

Asadar, mai intai filmarea din avion (by Iceman, desigur) cu lotul 1 Sebes-Turda.


AlinC

Frumoasa filmare. Felicitari!  :)

Nu ma pot abtine. E rosiatic terasamentul din Alba Iulia Sud  :D

rizzuh


gdo

#10839
Avem o filmare cu drona si la Alba Nord de azi

https://www.youtube.com/watch?v=w0E4H-is92o&feature=youtu.be

si cateva imagini












prd.marius

In primul rand, superba filmare!
Dar totusi am o intrebare.
Aproximativ la minutul 4:30, se vede o diferenta de latime a terasamentului. De la ce vine aceasta?

nenea_hartia

^ Pe porțiunea mai îngustă terasamentul a fost probabil adus la cotă și deja finisat, în timp ce în partea mai lată încă nu. Terasamentele se construiesc la început mai late pentru a se putea compacta bine și marginile lor, apoi surplusul de material de pe laturi se ,,bărbierește" cu niște excavatoare speciale.

Mulțumesc mult pentru filmare și imagini!

djidji1975

Pentru a-mi face o idee despre volumul pe care il mai au de excavat, pe a câta terasă (de la dreapta la stanga) este linia autostrăzii? Daca am "tras" o linie intre pozitia pilonilor de langa CF si capatul lotului 2, mie mi-a rezultat ca ar fi pe a doua.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Quest

Super filmare Iceman ! +1 Multumim.

Ionut, daca esti de acord, cel care a facut filmarea ptr API s-o puna pe forum, ca sa fie usor sa primeasca likuri de la noi. Spre exemplu acum, a trebuit sa merg la lista de membri, sa-l caut pe Iceman, sa merg la o postare de-a sa, si de abia acolo sa-i dau un like binemeritat. Complicat.
Common sense will get you far !

Dominik

Superba filmarea !!! +1 Dar mobilizare pe multe zone lasa de dorit, se poate mult mai mult !
You're in Steelers Country