News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: AlexxC on April 17, 2018, 01:47:03 PM
Exista posibilitatea ca aceasta amanare sa aiba ca scop decalarea termenului de expirare a garantiei de 4 ani pana spre vara astfel incat eventualele probleme aparute in timpul iernii din ultimul an sa fie rezolvate de catre constructor?
nu aruncati cu pietre...e doar o ipoteza!

La fel va si peste 4 ani. Daca se face receptia la terminarea lucrarilor acum, TS si PORSS sa zica mersi daca in 4.5 ani va fi receptia finala. Cel mai probabil va fi dupa inca o iarna, adica prin martie/aprilie 2023.

Drumurile noastre POATE;

GDPR

Apropo de ce zicea @AlinC mai sus, responsabililor din CNAIR le e frica fix de urmatorul articol din HG 343:

QuoteArt. 21. — După încheierea procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor, investitorul nu poate emite alte solicitări de remediere de lucrări, penalizări, diminuări de valori şi altele asemenea decât cele consemnate în procesul-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor. Fac excepţie viciile ascunse descoperite în termenul stabilit conform legii, precum şi viciile structurii de rezistenţă rezultate din nerespectarea normelor de proiectare şi de execuţie în vigoare la data realizării construcţiei, descoperite pe toată durata de existenţă a construcţiei.

Iar cum la PVRTL nu mai exista anexele in care sa se consemneze remedierile necesare de executat, in cazul semnarii acestuia, antreprenorul poate linistit sa refuze sa execute lucrarile ramase de finalizat si/sau sa remedieze defectele constatate pana la data receptiei, intrucat acestea nu sunt vicii ascunse. Iar pe de alta parte, in cazul refuzului antreprenorului de a duce remedierile la bun sfarsit, beneficiarul nu are voie sa-l penalizeze.

Aici e buba.

Ionut

Quote from: ddfab on April 17, 2018, 02:41:19 PM
news...
au inceput in forta sa excaveze  dealul de la paraul iovului.am numarat vreo 6 excavatoare :banana:

Ia uite bai! S-o fi uscat pamantul... acum o fi bun de umplutura. Mda, nu ma impresioneaza, dar macar s-au apucat. Trebuie sa rupa norma la cat sunt de intarziati. Problema e ca se anunta ceva ploi. :)

yetiman

Foarte adevarat ce spui tu.
Regulamentul TREBUIE modificat!

DAR CINE TREBUIE SA FACA ASTA DACA NU GUVERNUL? E O NENOROCITA DE HG.

Ce se asteapta? Sa vina extraterestrii sa schimbe un HG? Sau poate trebuie sa facem un referendum?  >:(
Deja m-am enervat de cand se tot discuta despre acel Regulament de receptie. Noi comentam si ne mancam nervii aici pe forum, iar cei care trebuie si pot sa faca ceva sunt doar la stadiu de declaratii de luni de zile!

Iar la CNAIR nu le e frica. Lor le convine asa. NU FAC NIMIC dar isi iau salariile luna de luna.  >:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

GDPR

MT a incercat sa-l schimbe la sfarsitul anului trecut si sa reintroduca anexa cu remedieri, dar proiectul a fost retras. Nu stiu sigur care e regula, dar cred ca un minister (MT) nu are voie sa schimbe o reglementare promovata de un alt minister (MDRAP).  Asta e o chestiune care trebuie rezolvata la nivel de guvern.

yetiman

Si MT si MDRAP fac parte din guverne diferite??? Sau cum???

O fi faimosul "stat paralel" ?

Ei sunt paraleli cu realitatea.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

GDPR

#10611
Asta e o intrebare pentru Veorica 20-20. Vorba ei: ,,Am toata increderea ca echipa care am venit vor gasi solutii si cu aceste solutii veti rezolva o parte din problemele care le aveti".

Merita vazut: https://recorder.ro/video-prima-vizita-tara-vioricai-dancila-cu-aceste-solutii-veti-rezolva-problemele-care-le-aveti/ Scuze de off, dar e relevant pentru orizontul de asteptare.

gdo

#10612
O fotografie primita de la cel care filmeaza cu drona la Ziarul Unirea. ST1 - Paraul Iovului
Mai multe fotografii si video vor urma cel mai probabil in aceasta seara.




Ionut

Scuzati. Dar inca nu sunt impresionat. Vreau sa vad minim 10 excavatoare si vreo 30 de basculante. Atunci mai vorbim. Voi vedeti cat e dealul ala?!



ladposta

acusi l-am vazut pe youtube si ma gandeam sa-l postez. gdo mi-a luat-o inainte.

din pacate trebuie sa-i dau dreptate lui Ionut. La viteza asta si cu utilajele astea va dura ceva.

djidji1975

#10617
Din cate deduc eu din acel filmulet, autostrada are linia rosie la nivelul excavatorului din dreapta. Prin urmare nu vad de ce ar suplimenta nr de excavatoare. Dar da, ar putea avea mai multe basculante astfel incat acele utilaje sa sape la foc continuu. Dar, o exista vreo limitare in partea cealalta, acolo unde depun acel pamant de umplutura? (Cred ca il folosesc inspre trecerea este CF)

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


ladposta

Sa fiu sincer ma refeream la numarul de basculante pentru a avea un flux chiar daca nu continuu cel putin unul mai vioi

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk


rocklee

#10619
cateva imagini facute duminica in nodul sebes ... :D :D :D :D

sapaturile de la breteaua dinspre sebes ...


















Powered by API/PUM imgur uploader