News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

infraAdi_ro

#9795
Quote from: AkaManah on February 20, 2018, 11:28:49 AM
Quote from: euromau on February 20, 2018, 10:59:15 AM
Eu am ceva informatii ca Aktor subcontracteaza partea lui Euroconstruct si vor sa lucreze.Cand stiu mai oficial va anunt,acuma stiu ca se negociaza.

Ma intreb ce i-a impiedicat pana acum sa lucreze. Era Euroconstruct o piedica atat de mare?

In aceasta asociere probabil Aktor avea  X km de autostrada si Euroconstruct Y km de autostrada de facut....Pe partea lui Euroconstruct cred ca s-a lucrat mai putin din cauza imposibilitatii financiare a firmei..

Un prieten a vorbit cu ceva director de la Tirena,autostrada e gata,nu are nici o problema...lucrarile au fost verificate,semnate si platite de consultanta(DRDP Cluj adica filiala CNAIR) deci nu vor misca un deget.Problema e la CNAIR,ceva meciuri cu constructorul sau nu au bani sa le plateasca.
Hai sa fim seriosi,Tirena a facut peste 60-70 de km de autostrada in Romania,zeci de km de reabilitari la DN,are zeci de ani de experienta in Romania si in lume si tocmai acuma au gafat???eu nu cred asa ceva pentru ca am lucrat cu ei si sta dovada lucrarile realizate pana acum.
Romania are un viitor doar daca are prezent!


Ionut

^ Lucrari incipiente deocamdata.

Început de săptămână promițător pentru italienii de la Pizzarotti, antreprenorul care se ocupă de construirea lotului 1 al autostrăzii Sebeș-Turda. În zona nodului rutier Sebeș au început să se facă primele trasări, la Lancrăm, până spre Kronospan. Potrivit reprezentanților antreprenorului, prezenți în teren, în aproximativ 10 zile, aici vor ajunge și primele utilaje.


ciprebbe

Quote from: Liviu M on February 20, 2018, 03:51:57 PM
Quote from: __dir on February 20, 2018, 02:13:34 PM
Culmea ca au pus poza cand se spala autostrada :))))
Pai daca sta nefolosita? S-o fi umplut de praf.  :D
Poate se asteapta sa le fac o filmare si la 180km/h :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lupualb

'' Membrii Asociației Pro Infrastructură (API) au efectuat un test drive pe Autostrada Sebeș-Turda.'' http://www.capital.ro/o-noua-autostrada-in-romania-5.html


NGC

^^^ Erau trecute de cateva zile deja in sinteza platilor si am scris in parcare despre subiect. :p

danutzu_1069

Intreb si eu apropo de pozele de pe FB, postarea este de azi, si se vede ce soare frumos este..... Oare cum a fost vremea azi in zona?
Deci, de cand sunt pozele alea???

Daniel_I

#9803
Quote from: danutzu_1069 on February 21, 2018, 12:44:54 AM
Deci, de cand sunt pozele alea???
Pozele din Unirea sunt recente. Ma bucur sa aud ca in 10 zile vor incepe activitatile la nodul rutier Sebes! Ce nu inteleg, este de ce au oprit activitatea de forare piloti langa giratoriul Lancram. De 3 zile utilajele sunt la locul lor, nemiscate. Sper sa revina, sunt monitorizati oricum zilnic ..
On The Road

prd.marius


Ionut

Dragut. Se pregatesc de lansarea grinzilor. ^














Daniel_I

#9806
In pozele de pe facebook-ul CNADNR se vede limpede cum ferma din calea autostrazii de langa nodul rutier Alba sud, NU mai exista ! :D . In iarna asta se pare ca Pizzaroti a rezolvat blocajele importante care impiedicau lucrarile: expropieri si AC-ul de la nod Sebes.  Din primavara va trebui sa avem festival de poze dintr-un capat in altul al lotului :D. In weekend sper sa vin cu poze cu cel putin prima grinda sus la podul Mures!
On The Road

voicul

Nu mai trebuie inca niste exproprieri suplimentare si AC pentru nodul de la Sebes?

rocklee

#9808
la cat au de lucru la nodul sebes lancram ...expropierile pot veni in timp  :)...

daniel-i....poate intrun weekend...facem echipa pe nodul lancram.... :D

Daniel_I

Quote from: rocklee on February 21, 2018, 01:05:49 PM
daniel-i....poate intrun weekend...facem echipa pe nodul lancram.... :D
Oricine de pe forum ar fi onorat. :D . Facem !
On The Road