Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 15 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Quote from: Ionut on January 08, 2018, 02:14:14 PM
Avem colegi pe drum mâine? Posibil sa se deschida ST3... vom vedea.
Joi dimineata plec de la Simeria spre Tg Mures. fac un live daca se deschide :D :))

luc

#9316
Acum Radio Romania Actualitati anunta ca Lotul 3 s-ar putea deschide la pachet cu Lotul 4, care nu e gata. Pentru unii muma pentru altii ciuma...
P.S. In final a fost citata pozitia API, referitoare la povestile cu 150 km noi ;)

Daniel_I

#9317
Vin cu un scurt uppdate cu lucrarile de pe lotul 1, pozele sunt de ieri 7 Ianuarie 2018, dar lucrarile sunt din Decembrie. De atunci e pauza pe santier, concediu.

Culeea din Oarda, finalizata in Decembrie


Vedere spre Sebes din Oarda cu canalul de colectare a apelor pluviale construit recent





Aici suntem la debleul de langa Raul Sebes, unde canalele de colectare a apei sunt finalizate





Vedere spre Sebes, subtraversarea si podul peste Sebes in departare


subtraversare abandonata pentru perioada de iarna, aici trebuie facuta hidroizolatia inainte de a aseza terasament peste. Poate la primavara.


Lucrari la ultimii doi piloni ai raului Sebes, vedere spre Sebes


Data viitoare vin cu ceva mai consistent, momentan e foarte complicat sa intri pe santier sa faci poze din cauza noroiului.

Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

Ionut

Bun, deci in dimineata asta (la 09:00) avem stabilita receptia pentru ST3. Sa vedem daca se deschide... stati pe-aproape. :)

djidji1975

Quote from: Teo on January 08, 2018, 01:34:11 PM
Efectiv langa giratoriul de la Lancram era buldoexcavator si un angajat cu geaca de la ei curata DN-ul de noroiul adus pe sosea. Poate ca nu erau lucrari efective, ci manevre de organizare.
Se întâmplă ceva mai mult decat o simpla curatenie: acel buldexcavator avea un picon montat si au început deja sa sparga asfaltul pe vechiul traseu al DN (am vazut asta acum 20 min)

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Daniel_I

Confirm si eu cele spuse mai sus. Se pare ca in sfarsit Pizzaroti s-au hotarat sa se apuce de supratraversarea autostrazii a DN1 langa Lancram . :D
On The Road

gdo

Cred ca in zona mentionata de voi de pe lotul 1, zona Lancram, e foarte probabil sa fie executate lucrari de deviere a unor retele. Daca bine imi amintesc la ultima vizita a API pe Lotul 1, constructorul mentiona ca innainte de a putea incepe lucrarile la pasaj sunt ncesar executarea unor devieri de retele.

Pana una alta Aktor&Euroconstruct nu a reluat lucrarile, doar ceva birocrati se vad in zona organizarii de pe santier.

L3...... asteptam...vesti.... :)



voicul

"Dacă raportul este pozitiv, peste câteva zile se va putea circula pe acest tronson."
Deci chiar daca nu AMR, tot AMR?

Video de la Ziarul Unirea
https://www.youtube.com/watch?v=Pcou873ZpZw


pasa_andrei

Ce nu prea inteleg si cred ca multi se gandesc la asta. Cum am putea sa dam in circulatie toti km de autostrada care au fost propusi pentru 2018 daca noi ne "cacaim" atat la lotul asta care este gata de mai bine de 1 luna. Cum o sa poti sa deschis lotul 4 din Lugoj-Deva anul asta?

Vice33

#9327
Din ce am auzit in video, trebuie sa intocmească acel raport și apoi dacă se constată că "s-au stins" neconformitățile existente, atunci, să demareze procedura de dare în trafic...

Cred că durează câteva zile până întocmesc acest raport...să vedem mai departe ce se întâmplă...

Până atunci...F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5-F5  :lol: :book: :whistling:


Vice33

#9329
Quote from: Daniel_I on January 08, 2018, 08:25:12 PM

Culeea din Oarda, finalizata in Decembrie


Casa asta din imagine, nu e prea aproape de aliniament? Sau mi se pare mie...?