Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Calin

Din cate vad.....pot sa sper ca vor inaugura pe 9 ianuarie 2018 amandoua luturile ,3 si 4 ? Respect Porr ,respect UMB !
Tuturor colegilor de forum ,va urez un "La Multi Ani ! " cu sanatate si noroc .......si cu cat mai multi km de infrastructura inaugurata sau reabilitata !

Ionut

Nu. Pe 9 este stabilită recepția pentru ST3. Dar nu e clar dacă vor și deschide lotul. Poate mai gasesc si alte motive stupide ca să nu semneze recepția. Iar pentru lotul 4 nu avem o dată stabilită pentru recepție. Poate, POATE va fi în februarie, dar nimic nu e sigur.

johnny348

Podul peste Ampoi are toti pilonii turnati, Ca si noutate s-a facut drum serios peste Ampoi. Pot sa treaca grinzile catre podul peste Mures fara sa astepte suprabetonarea podului.























voicul

AMR (au mai ramas) 7 zile!  :)

Sa speram ca doar 7.

Iceman

Sa monteze grinzile cat mai rapid atunci,sper ca Pizzaroti nu asteapta primavara si apoi sa ridice grinzile :)

Ionut

Si cum vrei tu sa monteze grinzile fără pile?

Iceman

Quote from: Ionut on January 02, 2018, 10:49:47 AM
Si cum vrei tu sa monteze grinzile fără pile?
Pai in zona Ampoi nu sunt terminate toate structurile ?...Ca sa se poata ridica grinzile...

Ionut

Stai ca am încurcat borcanele. Mi s-a părut că ai scris pe threadul A3 si ca te refereai la podul Gilău. :lol: Scuze! Asa pățesc cand fac prea multe deodată. :bash:

Vice33

Vremea caldă din aceste zile și probabil fi această primăvară poate ajuta la avansul lucrărilor puțin peste cea obișnuită pentru perioada de iarnă.


Toate firmele de pe șantierele mari vin de săptămâna viitoare la muncă?

alexV

Cateva cadre din data de 29 Decembrie, toate din masina de pe DN, sensul de mers Sebes > Turda
Lot 1, constructor Pizzarotti
pe langa benzinaria Lukoil dintre Alba si Sebes




Dupa Alba, aproape de viitoarea supratraversare a caii ferate.
In fundal este Florea Grup, deci posibil ca materialele din poza sa nu aibe nicio legatura cu autostrada din prim plan


Supratraversarea CF








Paraul Iovului. Autostrada este deja in stanga drumului national






Capatul lotului, unde au decopertat in toamna. Nu a alunecat inca nimic, dar se vad urme vechi de alunecari sus pe deal, acolo unde utilajele nu au intrat.







alexV

Lot 2, constructor Aktor










depozit gigant de material pt terasament















alexV

au zidid tot dealul :)



Supratraversarea de la Oiejdea. Daca ati putea auzi cum pronunta localnicii numele... e foarte diferita pronuntia fata de cum ar zice cineva de la Craiova sau din Siret.








alexV

in final 7 poze din nodul Turda, intrarea din DN pe Autostrada.
Zona unde breteaua se trifurca.













alexV

#9268
Ati vazut in poza 2 masina oprita intre benzi? Soferul citeste indicatoarele, stand pe loc. In poza 3 s-a lamurit care e drumul bun.
Ei, sa nu credeti ca am avut noroc sa surprind chestia asta. E foarte des intalnita situatia.

In caz ca nu va e clar din indicatioare :zen: acolo vor fi 3 directii toate pe autostrada, si o alegere gresita te trimite intr-un ocol de 20 - 40 de km.

solutie tehnologica mai buna nu cred ca era.
pasadia sau vancouver cred c-a dat o solutie buna de semnalizare: 3 indicatoare, fiecare cu cate un oras per directie:
A3 Cluj-Napoca stanga // A3 Targu Mures inainte // A10 Alba-Iulia dreapta.

Atat. Marcate inclusiv cu vopsea pe asfalt. Acestea sa fie singurele directii marcate, fara aiud, decea, gilau, sebes, campia turzii, bors.
le: zalau, satu mare, campia turzii scris pe 2 randuri, oradea....ffs

dr4qul4

Mie nu mi se pare atat de rau, insa primul inidcator ar trebui sa dispara. Ma refer la cel vechi, din prima poza, pe care Oradea e in fata si Tg Mures in dreapta.
Ala chiar te deruteaza.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024