Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

^ Precizare. A10 este proiect fazat, se intinde pe doua exercitii financiare, POS-T si POIM. A10 aduna grosul absorbtiei pentru 2017.

ciprinel

Se observa la min 19 senzorii din asfalt si camerele video pe sensul Turda-Sebes, dar si la imbinarea lot 3 cu 4 sens sebes-turda. Clar va fi cea mai moderna autostrada din Romania. La cat mai multe. :D

GFC

La min 13:10 pare ca pamantul aluneca peste santul de drenare :hm:

vancouver

#8988
E frumos ca e HI-TECH autostrada, numai ca eu nu inteleg la ce foloseste. Foloseste autoritatilor ca sa CONTROLEZE .... Pai stai putin, noi pentru autoritati construim autostrazi sau pentru soferi? Cu ce-i AJUTA PE SOFERI? Cu nimic.

Era cu adevarat de ajutor daca existau parcari de camioane cu senzor de prezenta si afisaj digital pe autostrada legat de numarul de locuri de camioane libere, resp. libere la urmatoarele 2 parcari de pe drum. Plus transmiterea acestor date intr-o aplicatie.

Sau de ajutor era daca aveam senzori de temperatura IN ASFALT si afisare pe margine, plus transmiterea acestor informatii la CIC, ca sa se intervina sau nu preventiv cu substante antipolei.

De ajutor mai era sa avem benzinarii ca lumea, cu toalete gen SANIFAIR (cu plata 70c, din care 50c se recupereaza ca voucher si pot fi folositi la cumparaturi in benzinarie):



Bine ca putem sa cantarim camioanele si putem masura viteza tuturor masinilor, de parca am fi cu totii suspecti... O mentalitate pur comunista, cand toti eram suspecti ca unelteam impotriva regimului, de aceea toti trebuiau controlati (de ex. la vama). Mai bine si-ar controla statul proprii angajati permanent (de ex pe cei de la RAR sau de la politie), ca sa nu mai ia spaga, atunci cu siguranta s-ar merge mai in siguranta pe strazi.

Fara WC-uri ca lumea, scuzati-ma, dar e un HI-TECH de c***t.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Am o mica nedumerire cu lucrarea la santul de scurgere din poza asta...
Quote from: elion on November 26, 2017, 02:44:24 PM


Ea apare in filmare la 1.13


Dedumerirea mea: ala pare sa fie un drum de servicu facut sa treaca prin santul de scurgere...
Acelasi tip de lucrare mai apare in multe alte locuri unde configuratia este similiara...

De se s-a ales varianta asta in locul unui mic podet ?...

Pe vreme buna nu sunt probleme, dar pe ploaie aia de pe drum vor cam intra la/prin apa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

#8990
Desi vom circula pe A10 doar peste 2, maxim 3 ani, sunt tare curios daca cei de la compania de drumuri s-au gandit ce solutii trebuie adoptate in cazul benzinariilor de pe aceasta autostrada si cand vor implementa solutia aleasa.

@ Ionut
Te rog sa atingi si acest subiect.

NGC

^^^

@Ionut: Nu vrei sa intrebi maine si despre asta?

Quote
Quote from: disney on August 29, 2016, 08:05:35 PM
1) Va rog sa imi enumerati toate numerele de intrare pentru toate intrarile de documente de orice tip din data de 1 Septembrie 2014 si pana la data prezentei, de la firma KPMG ROMANIA, careia i-ati atribuit contractul "Consultanta priv.elaborarea Doc atrib.în vederea initierii proced. de ach.publica a Contr.de concesiune a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada TEN-T7, Var.de ocolire Cta, A.Transilvania si A.Buc–Pl în scopul asig.serv.aferente conf. legislatiei,standardelor si normativelor teh." in 2014.

What a funny joke! :lol: :lol: :lol:

Deci nu au primit nici un document de la KPMG? De aia nu liciteaza spatii de servicii definitive? :lol:

adiarc

eu sunt pentru acei senzori pt ca imi doresc pe strada Politie Rutiera doar actionand preventiv si educand...nu stand in boscheti.Nici un politist nu mai trebuie sa stea cu radarul.Nici macar unul.....altul este rolul lor.

iar pe autostrazile noastre cu 2 benzi si cu parapetii de pe banda 2,f.f aproape de masina care ruleaza pe aceea banda,mai ales in curbele usoare, e arhisuficient 140 km/ora,indiferent de masina.Sper ca acest sistem sa fie extins la toate autostrazile...alea putine care"este"
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dominik

Pana la urma cand se deschide lotul 3, maine pe 28 Nov ??
You're in Steelers Country

ddfab

^^^de acord cu tine in privinta politiei. de acord si cu ei, mai ales pentru greutate, daca si fac ceva in privinta asta...

Ionut

O sa se deschida cand o sa vrea CNAIR. Am ajuns să punem presiune să se deschida o autostradă care e gata.

Dominik

Cip, ne pui si filmarea de pe lotul 4 ?  :D
You're in Steelers Country

Cristi N

#8997
Quote from: TibiV on November 27, 2017, 08:11:54 PM
Am o mica nedumerire cu lucrarea la santul de scurgere din poza asta...

Nu sunt foarte sigur de rolul acelui drum daca e de serviciu sau agricol dar in ambele cazuri vor trece pe acolo utilaje ale CNAIR respectiv Unimog-uri sau utilaje agricole: tractoare, combine, etc. In ambele cazuri nu cred ca 20 de cm de apa ar fi vreo problema pentru ele.

ovicor

^ Dar vor aduce mal de pe terenurile agricole si vor colmata canalul. Si ne-a aratat @adiarc cat de prompt este CNAIR in materie de decolmatare / intretinere!

Vice33

La voi a nins...? La mine sunt deja 10 cm de zăpadă și continuă să ningă, oare fac azi recepția pe o vreme de iarnă?