Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Dominik

Oricum o sa fie asfalt deja in zona alunecarii in Decembrie, totul tine de CNAIR
You're in Steelers Country

Vice33

Da, dar dacă CNAIR nu mai recepționează parțial, chiar dacă este asfalt și PORR au lucrări în afara părții carosabilului, tot noi suferim. Ei zic Mai 2018 luând în calcul TOATE lucrările+conexe+sistem ITS+CIC și se spală pe mâini invocând incidentul de pe OS3 unde "s-au grăbit să inaugureze autostrăzi in detrimentul siguranței șoferilor".

Le este frică și vor să se asigure 200% că lucrările sunt ok și că nu mai intervine nici o alunecare. Frica de responsabilități și de a lua o decizie de moment caracterizează din păcate multe ,,personaje" din conducerea CNAIR...

alexV

Niste timpi de parcurs:

- intre giratoriul Aiud si giratoriul Decea - echivalent lot 3 - pe DN1 distanta e parcursa in 8 minute
- intre giratoriul Aiud si nodul Turda - echivalent lot 3 si lot 4 -  pe DN1 distanta e parcursa in 25 minute

- intre nodul Turda si viitorul drum de legatura cu A3 la Tureni, pe DN1 distanta e parcursa in 15 minute.

E interesant ca un amarat de drum de legatura 1+1 de vreo 5km ar eficientiza traficul cat doua loturi TS.
Toti timpii metionati sunt testele mele, rasconfirmate de trei ori, de fiecare data in weekend cu trafic lejer normal, circuland legal si zero depasiri.

ddfab

mobilizarea de dimineata in Alba Nord... :D






pentru rocklee... intradevar, il fac feliute si-l halesc pe paine... :lol:

Tavi

Sa-i dea pamantul lui Aktor sa mai inalte la terasamente de Lot2 :)

Ionut

Stiu ca arde, asa ca scriu doar doua lucruri deocamdata aflate azi legate de A10.

Azi, declaratie Sorin Dicu, Director General Adjunct CNAIR, a reprezentat CNAIR in cadrul SCS (Sub-Comitetul Sectorial) Transport, parte din CM POIM (Comitetul de Monitorizare POIM).

1. Receptie lotul 3 A10, 28 noiembrie. Este posibil sa se fi schimbat data de la 27 noiembrie. Dar este cert ca au data stabilita pentru receptie. A lasat sa se inteleaga ca au fost lucruri la pre-receptie care trebuie remediate/adaugate etc. A zis ca daca receptia este OK, dau drumul la circulatie. Cand dau drumul? Nu se stie. Trebuie sa vedem cum decurge receptia. Cert este ca a dat data de 28 noiembrie pentru receptie.

2. Receptia pentru lotul 4 A10 nu se face decat la finalizarea lucrarilor. Nu se deschide circulatia inainte. A zis ca daca Porr termina, fac receptia si dau drumul. Dar Porr nu termina cu tot, nu termina in CIC, nu au ITS si vor mai fi lucrari de executat in afara partii carosabile.

Deci practic in acest moment e 99% clar ca nu vom avea ST4 in 2017. Asta daca nu cumva Porr face vreo minune. Nu vad cum. 0 sanse.

Vom vedea daca se va schimba ceva de la aceasta pozitie.

Am insistat, oficial, sa se gaseasca o solutie cat mai rapida pentru a crea cadrul legal (oricum am inteles de la alti oameni din domeniu ca acest cadru legal exista deja, dar na... asumarea raspunderii) ca sa avem deschidere de trafic chiar daca nu este 100% lucrarea. Mi s-a promis ca se va da mai departe cererea mea/API (cred ca 99% dintre voi sunteti de acord cu mine/noi) de a face un cadru legal clar in directia asta. Dar asta clar necesita timp. Deci adio ST4 in decembrie.

Dominik

Poate se gaseste o varianta si se deschide si lotul 4 de sarbatori, ar fi pacat daca-si dau silinta Porr si termina calea de rulare...la fel a fost si in Martie cu tronsonul Traian Vuia-Margina pe A1...numai soferii au de pierdut
You're in Steelers Country

alin_simeriaveche

Ionut apreciez mult dorinta si efortul tau de a interveni pentru acest lucru. Pacat, dar dupa cum spui, pupam lotul 4 la anul si sper sa nu fie si la multi ani  :D

Europiu

Quote from: Ionut on November 22, 2017, 05:29:53 PM
Deci practic in acest moment e 99% clar ca nu vom avea ST4 in 2017. Asta daca nu cumva Porr face vreo minune. Nu vad cum. 0 sanse.

Stiu ca treaba e mult prea groasa ca sa ne arda de glume, dar totusi: 99 dintr-o parte si 0 din celealta nu prea se potrivesc :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma


Daniel_I

#8905
In weekend a fost o vreme extrem de urata in Alba Iulia, asa ca nu am riscat prea mult pe santiere prin noroaie, am fost intr-o scurta vizita la nodul Alba Sud, unde se vede un progres al lucrarilor

Autostrada vazuta de pe culea supratraversarii din nodul Alba Sud, in departare podu peste Ampoi


Nod Alba sud supratraversare


Pilele podului Mures - spre Sebes


Terasament Nod Alba Sud - ridicat aproape de cota


Continuarea bretelei de acces din nodul de autostrada spre centura ocolitoare a orasului ALba Iulia. Se vad cei doi stalpi de 110 KV relocati, au mai ramas inca 2 stalpi de 220 KV sub care nu se poate lucra, liniile sunt foarte jos. In continuarea drumului spre soseaua de centura nu se lucreaza aproape nimic. E un blocaj aici, cine stie exact despre ce e vorba sa ne spuna. 


Tersamentul intre nodul Alba Sud si raul ampoi, unde sa inceput asfaltarea 


Piloni Mures si o bucatica din ferma inca nerelocata.





Terasament supratraversare Alba Sud


Terasamentul e sus, aproape de cota.







Powered by API/PUM imgur uploader
In weekend as merge la Alba Nord, daca tine vremea cu mine. Suntem toti foarte curiosi ce metoda aplica Pizzaroti legat de respectivul deal cu probleme...
Deocamdata atat
On The Road

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


ciprebbe

#8908
Atat s-a putut in conditiile meteo actuale.(Partial lot 2 si 1)

https://youtu.be/Vrkufa0dRDI

Cum anul viitor se cam loveste in ONG-uri (tinand cont de noile prevederi fiscale), cum sarbatorile se apropie si buzunarele se golesc, cei care mai puteti puteti dona va ajutam cu datele API:

Asociatia Pro Infrastructura
AUT NR. 3459/CC/09.04.2015
CIF 34449579
Str. Nemira nr. 19, Gilau, Jud. Cluj
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca

PS: Multumim celor care au contribuit si la muzeu :)))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Ar merge la ghiceste.....

Asadar, ce este asta?
Sa va aud , exista pe A10, iar raspunsul este incredibil (il divulg mai tarziu)





Powered by API/PUM imgur uploader
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe