Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

voicul

E si vorba de viteza:
Intrarea de pe A2-A4 parca are limita 100.
La A3-A10 estimarea mea e ca va fi max 60 (40 probabil).

TibiV

Imposibil.
La 40 ar fi putut la fel de bine sa tranteasca niste giratorii, caci sunt "specialitate nationala", mai ceva ca sarmalele cu mamaliga...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Nice video Cip...mai e de lucru si la nod, in mare de montat parapeti, dar consuma timp...
You're in Steelers Country

Europiu

#8763
Quote from: TibiV on November 12, 2017, 11:08:35 PM
Quote from: ciprebbe on November 12, 2017, 09:47:33 PM
Acolo trebuie zona hasurata si ingustat A10 la 1 banda inainte de a intra in A3
E O PROSTIE sa il incurajezi pe cel de pe banda de viteza de pe A10

Corect !

Scuze, dar nu sunt de acord. Nu cred că mai putem vorbi de bandă de viteză pe bretea. Chiar dacă nu se pun limitări, vom avea deja, încă de pe ultimele sute de metri ale A10, o încetinire a traficului: din două benzi se fac patru și distribuirea traseelor (A3 nord sau sud) va perturba fluxul. Instinctiv oamenii vor încetini, încercând să nu rateze banda potrivită.

Quote from: TibiV on November 12, 2017, 11:08:35 PM
c/. Cea mai nashpa mi se pare situatia de la intrarea in A10. Minutul 07.50.
Acolo avem breteaua cu doua benzi dinspre A3 Cp.Turzii, in care intra breteaua (cu o banda) dinpre DN1, si la 200 de metri intra breteaua cu 2 benzi dinspre Cluj A3... Mi se pare o mare "stramtoreala"....

Depinde, iarăși, de lungimea porțiunii cu 4 benzi, și cât de smooth se face trecerea 4-3-2... Adică lungimea efectivă a fiecărei porțiuni. Greu de spus din filmare... Poate trebuia făcut trei benzi pe sensul de urcare până în vârful dealului.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

ovicor

Aceeasi problema o ridicam si eu mai demult, cu intrarea in A10 dinspre DN si A3 Gilau. Intrarea in A3 de la Tureni va reduce mult traficul din DN in A10. Dar, e clar, restrangerea la 2 benzi trebuie sa fie indeajuns de departe spre a permite vehiculelor care intra dinspre Gilau sa se poata "integra".

AkaManah

Frumos nod dar, dincolo de aspectele tehnice, estetice si practice, cred ca o sa folosesc gps-ul acolo. Cel putin prima data.  :offtopic:

gdo

#8766
Ziarul unirea e prezent si el pe subiectele autostrada, un reportaj cu imagini frumoase din drona

https://ziarulunirea.ro/foto-autostrada-sebes-turda-lotul-3-aproape-finalizat-se-va-putea-circula-doar-pe-85-kilometri-449421/

















gdo

Si tot din Ziarul Unirea de pe lotul 4 o imagine sunt imagini frumoase din drona (sper sa nu se supere cei de la Unirea ca am ales sa postez fotografiile, dar sunt foarte frumoase)


























ciprebbe

#8768
Quote from: voicul on November 12, 2017, 11:09:41 PM
E si vorba de viteza:
Intrarea de pe A2-A4 parca are limita 100.
La A3-A10 estimarea mea e ca va fi max 60 (40 probabil).

60 e pe indicatoare trecut, se vede din premarcaj ca intram cu o banda din A10 in A3, zona spre parapete se va hasura



^Va fi distractiv de inlaturat marcajul continuu, Bechtel, care rezista bine de tot dupa 8ani.











Powered by API/PUM imgur uploader

Zona de unde am pozat va fi hasurata si doar banda din stanga intra in A3
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

din imaginea aceasta ...se vede ca mai au mult de lucru la alunecare de pe lotul 4...termenul martie 2018 mi se pare real ... :)


Ionut

Aveti rabdare un pic, avem si noi ceva proaspat. :)

slartibartfast

Quote from: ciprebbe on November 13, 2017, 09:01:13 AM
^Va fi distractiv de inlaturat marcajul continuu, Bechtel, care rezista bine de tot dupa 8ani.

Și pe A3 la nodul Gherghița a trebuit să facă chestia asta. Și acum te bârâie bine marcajul rezonator când ieși pe banda de decelerare.

carutasul

Mă gândeam aşa ( ca românul :) ) dacă nu ar merge să trântească un strat de asfalt "de formă" ca să nu intre în penalizări şi să finalizeze în perioada de garanţie :)

pasa_andrei

O sa termine pana la 1 decembrie la groapa dar nu o sa se faca receptia.

ciprebbe

#8774
^poate calea de rulare doar.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe