News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: Ionut on November 07, 2017, 10:44:15 AM
Quote from: alecu26 on November 07, 2017, 09:58:27 AM
Solicita cineva proiectul la CNAIR? Plansele avizate in CTE, sa nu zica ca sunt proprietate intelectuala.

Cer eu. Spune-mi exact ce sa cer. Planuri de situatie, profile de care?!...

Solutia tehnica prezentata in CTE, pe zona kilometrica de la XX+YYY la XX+YYY, inclusiv profile transversale tip si/sau plansele din care reies solutiile de consolidare adoptate pe zona kilometrica de mai sus. (Eu as cere de la limita de lot cu Aktor, pana dincoace de linia CF).
Drumurile noastre POATE;

DUDDY

Confirm si eu cele spuse de gdo..si in jurul orei 16 se lucra la nodul AB nord (sus pe deal)..drumul tehnologic era realizat in proportie de apox. 70% se lucra in partea de jos a dealului...in zona de unde se va face accesul din DN.
La Stejaris tot in aceasta dupamasa se asfalta sensul Sebes-Turda...am impresia k ambele sensuri sunt la nivel de asfalt.

gdo

zona Lot 1, Nod Alba Nord, au crescut numarul de utilaje
(din pacate calitatea imaginilor nu e cea mai buna din cauza traficului)












ddfab

lucrarile din zona alba nord. o sa vedeti si voi cu ce au de-a face...






https://i.imgur.com/ZxGQOyk.jpg[/img]

https://i.imgur.com/5ZHbnUa.jpg[/img]


ddfab

aceeasi zona, din alt unghi...






sa vedem ce vor reusi sa faca anul acesta...

marinul

Stie careva unde este articolul cu declaratiile unui sef de pizzaroti? spunea ca au nevoie de 18 sau 24 de luni sa finalizeze nodul asta

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


CristiM

#8691
.............

Quote from: ddfab on November 08, 2017, 08:33:43 AM

lucrarile din zona alba nord. o sa vedeti si voi cu ce au de-a face...

https://i.imgur.com/5ZHbnUa.jpg[/img]

.............
In partea stanga a imaginii nu pare o simpla alunecare, aceea este o prabusire de teren , sper sa nu se extinda !!!
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

Ionut

Pre-receptie pentru lotul 3, via Florin Ionut. Deci s-ar parea ca 27 noiembrie ramane in picioare pentru receptie... sa vedem. Este clar ca nu se asteapta dupa Porr.

Avem si un filmulet aici.























Powered by API/PUM imgur uploader

Toate pozele

voicul

Si asa trebuie si pe lotul 4: pre-receptie, receptie, (astea sunt de la mine) sampanie, craciun si alte sarbatori?

Intreb, pentru ca, chiar daca e gata pe 1 dec, cu toate formalitatile astea ajungem sa il deschidem ... candva.

Ionut

Când se vrea, se rezolva cu birocrația de genul asta foarte repede. Doar să se vrea...

horatiu.cosma

Pentru receptie nu se asteapta dupa vreun alt constructor. Receptia e o etapa contractuala ce tine de fiecare contract in parte. Trebuie facuta la finalizarea lucrarilor, indiferent ce se intampla pe alte loturi vecine. Deschiderea circulatiei, aici e decizia CNAIR dupa receptie. Ramane ST 3 muzeu pana cand e gata si ST 4 sau se deschid 8 km de pe ST 3 imediat dupa receptie? Asta e decizia pe care trebuie sa o ia CNAIR. Eu tind sa cred ca decizia e usoara, fiind in criza de kilometrii anul asta.

marisRO

Foarte bine spus ... doar sa vrea. Astia sunt in stare sa nu deschida nimic pentru ca nu au contract de dezapezire, ca nu merge sisitemul IT, ca nu este sare in CIC, gasesc rapid motive.

Vice33

Dacă CNAIR deschide lotul 3 la ce îi ajută pe șoferi...? Lotul 3 se leagă ca la lego de lotul 4, cum să deschizi un lot traficului dacă cel vecin nu este gata...? E cam absurd să se dea drumul doar așa, la lotul 3, nu?

La alunecare cum mai este situația? Rezolvă într-o lună jumătate cu asfaltarea în acea zonă și măcar să dea drumul la trafic chiar dacă nu au terminat lucrările la șanțuri/rigole?

Ionut

Orice km de autostrada ajuta. Este drept ca fara lot 4, cei aproximativ 9 km din lot 3 care pot fi folositi nu vor avea cine stie ce efect. Insa ajuta. Si nici nu poti sa stai dupa Porr. Daca nu termina? Plus ca avem un constructor care e gata si care va cere receptia. Pe ce motiv sa nu faci receptia? E gata autostrada? Trebuie deschisa.

La alunecare se lucreaza. Sunt sanse in continuare.

ciprinel

Quote from: Vice33 on November 08, 2017, 04:00:23 PM
Dacă CNAIR deschide lotul 3 la ce îi ajută pe șoferi...? Lotul 3 se leagă ca la lego de lotul 4, cum să deschizi un lot traficului dacă cel vecin nu este gata...? E cam absurd să se dea drumul doar așa, la lotul 3, nu?

Crezi ca pe cei din CNAIR ii intereseaza daca ajuta (mult, putin) pe soferi doar cu un ciot de autostrada? Ideea e sa arate PSD ca "ei au facut ce au promis". Toti soferii spera la cat mai multi km de siguranta in trafic. Noi speram sa fie ambele anul asta si chiar daca se inaugureaza lot 3, speram ca perioada de timp pana la inaugurare lot 4 sa fie cat mai mica ( sub 1 luna daca este posibil).