Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vladb

ITS - Intelligent Transportation System - imbinare de sisteme hardware (camere trafic, radare fixe pe console,etc) + sisteme software (procesare de imagini, masurare viteza intre doua console succesive, achizitie de imagini, etc) instalat cu scopuri multiple: supervizare a unui tronson de autostrada, anuntare incidente trafic (de la distanta - practic din CIC - Centrul de Intretinere si Coordonare), etc.

ciprebbe

Quote from: Ionut on October 27, 2017, 08:55:52 AM
Un stol de privighetori anunta ca lotul 3 ar trebui sa fie gata luna asta 100%, cu toate firele de iarba tunse pentru ca altfel nu se poate face receptia. Problema cea mai mare, se pare, este sistemul ITS, care pune bete in roate deschiderii conform noilor proceduri de receptie. Din ce se aude prin targ, CNAIR este disperata sa deschida macar niste km anul asta, deci NU va astepta dupa Porr sa termine, avand in vedere ca nu e sigura finalizarea, mai ales in conditiile noi de receptie.

Mai simplu zis. TS (lot 3) termina luna asta tot si se va face deschiderea. Porr (lot 4) ar fi greu de deschis din cauza noilor reguli de receptie. Deci ramane de vazut ce se va intampla...

Nu stiu ce privighetori anunta treaba asta dar in teren nu se poate finaliza tot in 3 zile. Data pt receptie a ramas 27, dar noiembrie. Inainte de asta mai exista si o prereceptie si auditul de trafic. Totul trebuie sa mearga ceas ca sa poata fi gata pt receptia din 27 noiembrie si mai depinde si de finalizarea ITS ului ( aceeasi firma face si pe lot 4 si pe 3)
Astazi sunt probleme majore cu platile catre TS pentru lucrari certificate si neachitate de CNAIR care ii ameninta cu penalitati :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

^^^
Si dupa ce nu dau autorizatii si nu platesc, tot CNAIR este disperat sa deschida km?

Ceva nu este "fair" aici  :lol:

Ionut

Am gresit eu cand am zis "luna asta". Ma gandeam la noiembrie. Eu deja sunt in noiembrie. :lol:
Scuzati confuzia... dimineata e de vina. :D

Asta era ideea, pentru a putea sa se faca receptia sunt multe nimicuri (plus ITS-ul) ramase... deci noiembrie...

rebel

Ionut parca au deschis cei 15km a lui Salini anul acesta (fara parcare care totusi nici dupa 7 luni nu-e gata cred ca erau si altele la momentul deschideri) si la astia le cere sa tunda si iarba... (asta a venit bonus cu ordonanta care o ataca strabag?

perfidus

@ciprebbe, este o factura TS din 04/10 in valoare de 17,004,443.46 lei, neplatita conform ROGOP, despre asta e vorba?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR

@rebel, de atunci s-a schimbat regulamentul de receptie, HG 273/1994 fiind abrogata si inlocuita de HG 343/2017.

gdo

Lot 1 - Pod peste Mures, lucrarile au avansat bine. Multumesc amicului pentru fotografii














TibiV

La ultimele filmari aeriene nu am vrut sa comentez, am crezut ca mi s-a parut.
Dar este clar: mai au inca pile care nu au "rasarit" din pamant...

Si din ultima filmare aeriana tin minte ca lipsesc total (nici gropi nu am observat) primele doua pile de la firul apei spre malul drept...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Pe lotul 3 au maturat, au sters praful..


In giratoriul Decea fac marcajele









alexV

Giratoriul Aiud e gata de mai demult






Lotul 3 e "sigilat", probabil in vederea receptiei.
De pe DN arata asa:


alexV

Doua poze cu lotul 2, in zona nodului Teius


cred ca vor devia DN, temporar, pentru a monta grinzi


o bretea a nodului





alexV

Azi a fost vreme excelenta pe lotul 4, am facut cateva (multe) poze. O sa postez cat mai tine bateria.
- La Stejeris pe un sens au balast stabilizat, emulsie, asteptau asfaltul. Pe celalalt sens  doar terasamentul gata, fara balast stabilizat.
- In zona alunecarii se lucra cu densitatea maxima posibila de utilaje. Veti vedea.
- Rosturi de dilatare la viaducte 100%, parapete 67% si marcaje 54%. Estimarile imi apartin.

Incepem dinspre Turda, ne deplasam spre Sebes. Cele cateva poze in sens invers vor fi marcate clar.
Pe contrasens pe banda DN > A10


Locul unde DN se bifurca (trifurca?) in 3 directii, toate spre autostrazi






aceeasi bretea DN > A10, sensul corect

alexV

Tot in nod




o bretea A3 > A10




bretea A10 > A3 Campia Turzii, care se uneste cu A3