Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

rebel

#8310
multumim pentru filmari, totusi si pe 1 si pe 2 avem 2 ferme frumoase..... @voicul ac la lotul 1 (14-17 fara exproprietari suplimentare :)

Io

Constructori dumneavoastra, ce e structura de la min 2:50 al filmarii?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

Nodul Alba Iulia Sud sau o ferma neexpropriata, depinde la ce te uiti.
Deșteaptă-te române!

rizzuh

Quote from: Ionut on October 04, 2017, 10:28:30 PM
Nod Alba Iulia Nord. PT final aprobat.

Vad ca aici CNAIR nu a mai avut de comentat la pasajul peste autostrada pe diagonala, de ce? Parca ei tineau mortis sa fie fix perpendicular, din motive cunoscute doar de catre ei.

De ce este limita de viteza de 40 km/h la C2.1? Pe DN1?! :o Doar pentru ca este raza de 170m? Pai la C1.4 este tot aceeasi limita, dar raza de 85m.
Iar la C3.2 limita de 60 km/h la o raza de 1200m? Pe bune? Stiu ca este pod, dar totusi, da-o dracu de treaba, este distanta destul de mare intre cele 2 giratorii.

De ce au facut drum paralel cu DN1 pe o distata atat de mare? Este cumva pe rambleu?

mishu77

#8314
Apropo de Aktor pe lotul 2, in septembrie cand am fost in Grecia am vazut in Macedonia o autostrada in lucru unde se pare ca tot ei o fac cu niste viaducte inalte urmate de tunel prin munte. Chiar m-am gandit cand am vazut Aktor scris la intrare in tunel cum la altii pot sa lucreze si la noi nu....

La astea de aici ma refer.
Bine erau mult mai avansate ca in ce se vede pe gmaps.

Allex

#8315
Quote from: rizzuh on October 05, 2017, 09:02:59 AM
Vad ca aici CNAIR nu a mai avut de comentat la pasajul peste autostrada pe diagonala, de ce? Parca ei tineau mortis sa fie fix perpendicular, din motive cunoscute doar de catre ei.

Probabil supratraversarea paraului de catre autostrada face imposibila (sau foarte costisitoare) amenajarea pasajului perpendicular pe autostrada. Daca nu poti face culeile aproape si la grinzi iesi pe aceeasi lungime atunci iesi mai ieftin asa cume in proiect (parerea mea).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

Pfai...mare viaduct e la nodul Alba Nord.

Aktor la podul peste Mures nu inainteaza deloc. Forezele au disparut, si pe malul celalat al Muresului nu e lucrat nimic.

Conluzia: Loturile 1 si 2 incep sa devina doar o speranta pentru 2019. Dar inca mai speram. Sa vedem cum iesim din iarna.

Sper ca cel putin Pizzaroti sa puna muuuult balast stabilizat si asfalt anul asta sa protejeze terasamentele, ca altfel pierde inca o luna la anul pentru remedieri.
Drumurile noastre POATE;

dragos76

Păi din ce se vede pe lotul 2 problema nu e doar la poduri (care oricum sunt punctele critice ale lotului), dar activitatea e doar la nivelul cât să nu zicem că e un lot abandonat.

cfdp

pentru mishu 77
la intrarea in defileu dinspre skopie structurile sunt mai spectaculoase
dar....
sa nu uitam ca in macedonia sunt alti beneficiari... care poate nu cunosc metodele de ......

AkaManah

Pe lotul 2 ieri se lucra. La podul peste Mures (Sancrai) era o macara de mare tonaj care se misca. Nu am vazut exact ce facea pentru ca nu m-am putut apropia (se uitau intrebatori/urat la mine). Langa DJ142L se sapa in continuare. S-a decopertat si in curtea casei demolate si...surpriza...mai sunt morminte.(100% sunt si sub DJ). Am vazut un buldo care lucra la pilonii forati langa DJ. Ferma din apropiere cred ca e bantuita pentru ca e ocolita cu multa grija. La traversarea Secadase nici o miscare dar, spre Radesti terasamentul creste. De sambata pana ieri s-a inaltat cu peste 0,5 m. Am vazut ca santul plin de apa (Pe Balta) a fost betonat. Mai incolo nu am reusit sa ajung.

ciprebbe

^ "Nu am vazut exact ce facea pentru ca nu m-am putut apropia (se uitau intrebatori/urat la mine). "

Credeau ca tu ii filmezi :), eu nu m-am mai aventurat la ce progres au( chit ca in ultimele 3 luni se vede ca muncesc ceva mai bine, sper sa ii tina).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Quest

Foarte fain, dar mai au ceva de lucru. Decembrie ?
Common sense will get you far !

stent76

Quote from: AkaManah on October 05, 2017, 11:25:57 AM
S-a decopertat si in curtea casei demolate si...surpriza...mai sunt morminte.(100% sunt si sub DJ).

De curiozitate: ce perioada?

Ionut

Quote from: Quest on October 05, 2017, 05:02:40 PM
Foarte fain, dar mai au ceva de lucru. Decembrie ?

Vom vedea. Constructorul insista in continuare ca termina. :)