News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

L3 fără L4 are impact foarte redus. Sunt doar vreo 8 km ce pot fi folosiți (din 12), adică între nod Decea și nod Aiud. Porr o sa primeasca vreo 100.000 euro pe zi penalitati incepand cu 1 decembrie daca nu finalizeaza. Vom vedea ce se va întâmpla.

AiudA10

si Aktor ar trebui sa primeasca penalizari la cat de incet se misca!

yetiman

Foarte adevarat. Doar L3 singur nu aduce prea mult folos.
Intre Nod Decea si Nod Aiud este o singura localitate (Decea) si cei 8 km nu vor aduce avantaje majore (doar "te scapa" de radarele pe care Politia Aiud le pune aproape zilnic in virajele cu limitare la 50km/h de langa Aiud.  :D )

Dar aici CNAIR si MT nu vor putea da vine pe TS ca nu e gata lotul si nu s-au dat in folosinta km din promisiunile pentru 2017...  :busted:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

lotul 1 in spatele localitatii Lancram,exact unde incepe zona problematica spre nodul A10-A1...bineanteles zero pe linie

in stanga zona cu toata birocratia rezolvata pe care se lucreaza....in dreapta...nimic miscat spre A1



in departare A1



nu se mai vede nimic...au fost doar gropi arheologice



spre Lukoil ( A.Iulia )...un autogreder nivel niste balastru







doar atat...nu era altceva de aratat

PS - bineanteles ca ,tinand cont de profesionalismul deosebit din CNAIR,constructorul va specula cat poate din acest contract...lucrand..sau castigand bani in instanta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


ultrasbz

Nu stiu daca se stia cu certitudine deja de mai multa vreme ca aceasta autostrada va fi numerotata cu A10 (in toate referirile oficialilor se spunea doar Sebes - Turda), dar acum am vazut o poza recenta cu un indicator-borna care confirma indicativul A10.

Inca mi-era teama ca vor incerca sa "deturneze" A3 pe aici si astfel sa o si suprapuna cu A1 pe sectorul Sibiu - Sebes, ceea ce, personal, mi s-ar fi parut o prostie. Putem de asemenea deduce ca Sibiu - Fagaras cu siguranta nu va fi A3, deci probabil va ramane ceva de genul A13.

ciprebbe

De la inceputuri a fost numita A10, au trecut ani buni de atunci :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ultrasbz

#8287
Da, scuze, doar vroiam sa specific ca o data cu indicatoarele-borna A10 avem si confirmarea 100% ca se va mentine denumirea. Niciodata nu stii ce artificii smecheresti pot face autoritatile in cazuri de-astea si pana nu vad cu ochii mei tot am niste dubii.

Intrebare bonus (semi-off-topic): cum sunt reglementate din punct de vedere legal aceste indicative? Adica in acest caz exista de exemplu un HG/ordin de minstru care atribuie A10 tronsonului Sebes - Turda sau i s-a spus constructorului mai mult sau mai putin verbal sa o marcheze asa?


Ionut

Pozitia API si pozele superbe ale lui elion preluate de Adevarul.

Danny550394

Poze de astazi Lotul 4.
Stejaris







Danny550394


Tavi

La dealul lui Porr care e solutia tehnica de remediere a alunecarii? Cara pamantul plecat la vale si atat?

alecu26

Nu cred ca e inca definitivata.

Da...una din solutiile rapide, e descarcarea versantului de suprasarcina. Dar asta trazeaza doar simptomul...nu boala in sine. Si nici nu poti face asta in mod extins ca ai acolo niste stalpi.

Deja sansele sa vedem lot 4 deschis anul asta sunt sub 30% si scad cam cu 1% pe zi. :D
Drumurile noastre POATE;

Tavi

#8294
Multam de explicatii alecu26!
Am mai observat ca a disparut de pe deal utilajul (foreza de studii geotehnice?) care aparea in filmarea lui ciprebbe. Or fi terminat de studiat solul sau l-au dat jos ca sa nu plece la vale cu deal cu tot?