Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Pentru sectiunea B (nodul Alba Iulia Nord) avem AM, avem PT, avem HG de exproprieri suplimentare aparute in MO, deci asteptam cu sufletul la gura sa apara peste vreo luna decizia de expropriere. In acel moment, e unda verde pentru AC.


NGC

^^^ E sectiunea B intre Km 14+000 - 17+000, adica exact ce am zis acum ceva timp.

Quote from: NGC on July 28, 2017, 12:26:35 PM
Quote from: horatiu.cosma on July 27, 2017, 11:12:39 PM
Nodul Alba Iulia Nord e mai avansat birocratic, avand PT ul aprobat, exproprierile suplimentare demarate, procedura de mediu spre finalizare, deci AC foarte aproape.

Va mai dura putin, dar in principiu e asa cum ai spus.

Tocmai a fost emisa decizia etapei de incadrare si "Modificările aduse proiectului "Autostrada Sebeș – Turda", amplasat în județul Alba și județul Cluj, de pe Secțiunea B între km 14+000 – 17+000 din județul Alba nu se supun evaluării impactului asupra mediului şi nu se supun evaluării adecvate".

http://www.anpm.ro/documents/12220/2322124/Decizie+etapa+de+incadrare+Autostrada+Sebes+-+Turda.pdf

Mai trebuie acum asteptati niste "timpi tehnologici" dupa care se va emite o noua anexa la AM si apoi poate urma si AC.

NGC

Quote from: horatiu.cosma on August 11, 2017, 11:09:42 AM
Pentru sectiunea B (nodul Alba Iulia Nord) avem AM, avem PT, avem HG de exproprieri suplimentare aparute in MO, deci asteptam cu sufletul la gura sa apara peste vreo luna decizia de expropriere. In acel moment, e unda verde pentru AC.

HG 565 / 2017: HG "privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Autostrada Sebeş - Turda" - lot 1 secţiunea B, km 14+000 - km 17+000"

A aparut in MO 661 / 10.08.2017.

yetiman

DRDP Cluj a actualizat la randul lor statusul lucrarilor de pe A10. Evident, ca si acum 2 luni (la ultima lor actualizare), cifrele sunt diferite de cele de la CNAIR (exceptie lot 4).  :D

Lot 1: Stadiu fizic: 30.00% (31.07.2017)
Lot 2: Stadiu fizic: 38.00% (31.07.2017)
Lot 3: Stadiu fizic: 90.60% (31.07.2017)
Lot 4: Stadiu fizic: 75.50% (31.07.2017)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


AdrianB1

Cum poate sa ramana o casa la 5 metri de autostrada, nu e un culoar de 70 de metri din care platforma are doar 25 de metri, ramanand cam 20 de metri (in functie de pante) in laterale?

perfidus

Acolo e proiectat un pasaj si coridorul se modifica.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Daniel_I

#7913
Salutare, astazi 12 August la orele 13.00 pe o zi torida numai buna de strand, am facut un foto reportaj impreuna cu Stefan, la ideea lui. Desfasurarea de forte a fost pe Lotul 1 - Pizzaroti, pe care i-am gasit la lucru.
O sa aducem si noutati odata cu vizita asta, si vesti bune.
Directia este Sebes spre Turda

Langa Lukoil, noul giratoriu al DN-ului se lucra la terasament, si era inaltat vizibil fata de ultima vizita



Subtraversarea finalizata incepe sa fie acoperita de terasament


Balta de peste de langa Raul Sebes, cu cele doua lebede, nu mai exista, au expropiato si au inceput sa aduca piatra ca sa fie traversata de terasamentul autostrazii. Asteptam de un an de zile sa se intample lucrul asta




Pilonii viitoarelor pile de la podul peste Raul Sebes , partea dinspre Sebes


Culea dinspre Turda finalizata

Se lucra la culea sud dinspre Sebes a trecerii peste Raul Sebes. Aici acum cateva saptamani nu erau incepute lucrarile macar, deci avansul e considerabil.


Vedere spre Turda
On The Road

dumbravaandrei

#7914
Bravo baieti!!! Big like :cheers: :cheers: :cheers:

Hai ca se incepe a lucra intr-un ritm normal....

rebel

Multumim de poze, fata de ultima filmare au inceput sa bage :) sper cum primesc AC la capete sa pastreze forta de munca....
apropo ce face masina aia alba care avea scris "wirtgen" ca n-am mai vazut-o prin alte parti?

Stefan01

Ma bucur ca am putut face vizita aceasta. Multumesc, Daniel !

Pizzarotti lucra si astazi. Ne bucuram ! Ultimele poze le-am realizat in zona devierii temporare a DJ 107C.

Conform GMaps - vedere spre Turda


Conform ultimei filmari cu drona (vedere spre Turda) - multumiri lui Cip !


Au mai avansat cu terasamentul de la devierea temporara mentionata anterior, inspre Turda


Urmeaza a fi realizata devierea liniei de 110 kV din aceasta zona. Au vopsit stalpii zabreliti si urmeaza a fi pusi pe pozitie. Sper sa inceapa cat mai curand si devierea liniei de 220 kV.

Vedere cu stalpul dinspre Turda


Vedere cu stalpul dinspre Sebes


@rebel
Arunca o privire aici.

TibiV

#7917
Daniel & Stefan,
+1 & +1
Quote from: Daniel_I on August 12, 2017, 11:06:19 PM
Balta de peste de langa Raul Sebes, cu cele doua lebede, nu mai exista, au expropiato si au inceput sa aduca piatra ca sa fie traversata de terasamentul autostrazii. Asteptam de un an de zile sa se intample lucrul asta

Superba poza !
Sper din toata inima ca nu au pus "personajele" pe gratar...
In rest...
Felicitari, baieti !
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Daniel_I

#7918
Mergem pe cealalta parte a Raului Sebes, spre Turda. Aici sa lucrat la subtraversarea pentru drumul agricol, si sa inaltat terasamentul in jurul ei


Terasamentul inaltat, vedere spre Turda, in fostul sit arheologic, Kilometrul 3.400

Aceeasi zona, vedere de sus, spre Sebes

Lucrari la debleu in continuarea autostrazii spre Turda, aici au terasat si umplut deja cu sol, pentru a nu se degrada in urma ploilor. De apreciat asta

In departare se luicra la terasament, spre Turda



Vedere din Oarda spre Raul Sebes, aici lucrau la terasament, si cred ca o sa ajunga la nivelul maxim la sfarsitul acestei toamne se vede ca sa pus deja stabilizant pe o portiune de 100 m.
On The Road

Daniel_I

#7919
Suntem la Oarda aici. Stupii sunt la locul lor pe traseul autostrazii. Inca neexpropiati

Prea cunoscuta casa


Culea din Oarda. Aici se lucra, se inalta structuta din fier beton.





La 20 metri spre Turda se vad pilotii forati, aici va fi un rand de pile cu grinzi pentru supra traversarea autostrazii peste Oarda.
On The Road