Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

yetiman

Mersi de observatie. Am corectat.  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

phb2

#7516
^^

PS: Am unele dubii legat de valori. Totusi se lucreaza si pe lotul 1, asa ca nu e posibil sa fi ramas la 20%, identic cu luna mai => + Aprilie !
Dar, asa cum zicea un alt coleg, la drumuri nationale lipseste prima pagina si e dublata de cea de la autostrazi. "Profesionalism" marca CNAIR.

Stefan01

Lotul 2

Astazi se montau grinzile la podul aflat intre intersectia A10 cu DN1 si celebrul bloc care nu se mai lasa demolat (in apropiere de firma Transavia).

Locatia vazuta de pe ultima filmare aeriana


Poze de astazi













luc

#7518
In ziarul local Unirea a aparut azi un excelent articol despre situatia lotului 4. Principalele idei:
- daca se obtine repede autorizatia pt lac, constructorul isi asuma sa devanseze termenul final cu o luna;
- la Stejaris solutia tehnica este cu "circa 500 de stalpi de beton, pana la adancimi cuprinse intre 10 si 20 de metri, pe o distanta de 300 m"

Revin cu link cand apare on-line...

V@lentin

Pun si eu cateva poze facute in dupa-masa asta asa in graba din DN zona Stejeris-Manastirea Dumbrava






viitorul drum spre Centrul de Intretinere






viitorul drum spre Manastirea Dumbrava





TibiV

Quote from: luc on June 23, 2017, 05:32:58 PM
- la Stejaris solutia tehnica este cu "circa 500 de stalpi de beton, pana la adancimi cuprinse intre 10 si 20 de metri, pe o distanta de 300 m

S-au scumpit la tarate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

stefan01, a fost ceva mai rapid decat mine... dar va pun si eu ceva direct de la fata locului, cu ridicarea primelor grinzi pe L2, la structura de langa curba Oiejdea, ce subtraverseaza autostrada. foto de ieri, de la ridicarea primelor grinzi.
s-a mai discutat cu ceva timp in urma , faptul ca pe L2 structurile sunt ridicate pana la in anumit nivel si apoi par abandonate. explicatia vine acum, prin faptul ca vor ridica mai intai grinzile, apoi vor monolitiza structura, cu ceea ce a mai ramas de facut.













azi, de dimineata, erau montate 2 grinzi si pe celalat sens. posibil sa termine azi de ridicat toate grinzile.

adiarc

multumesc de poze...si trebuie sa spun ca nu agreez deloc stilul asta de constructie...adica prima oara structurile si abia apoi terasamentul...miroase tare a trambuline si denivelari la tot pasul...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AkaManah

Se decoperteaza pe partea stanga a Muresului langa DJ dintre Ciumbrud si Sancrai.













alexV

^ adica startul podului peste Mures, pe malul stang.

Am fost azi pe loturile 4 si 3, dar fara poze. Se lucra.
Pe lotul 4 e activitate in zona Stejeris, la Dumbrava, si au inceput sa excaveze dealul unde era un stalp electric pe un sens de mers - celalat sens fiind deja asfaltat. Curios, stalpul era inca in picioare. Cand DN se apropia de A mirosea a bitum :)

Pe lotul 3 bineinteles la traversarea CF si cu mare spor la nodul Aiud.
Le urez spor, sa le deschida odata.

ddfab

gata. sunt sus toate grinzile la acea subtraversare de la Oiejdea.
terasamentul "fortificat", dintre cele doua structuri de la Oiejdea.


subtraversarea...




una din grinzile de langa ax. sensul sebes-turda.


deasupra...

vedere spre turda...in fundal, structura podului peste valea galzii, in spatele acelui bloc. si acolo s-au dus grinzile, deci acolo va fi urmatoarea miscare...


vedere spre sebes. pe fundal trecerea peste dn1

Dominik

You're in Steelers Country

alin_simeriaveche

Ddfab, mi-ai luat-o înainte. Am făcut poze la acele grinzi montate😉
Mulțumesc pentru poze

Razvan.M

Nu prea comentez in general sa nu poluez topicul cu pareri de pe margine.
Am dorit de data asta sa mentionez faptul ca cred ca toti suntem mai castigati daca apare aceasta competitie amicala in a fotografia noutatile si pasii, fie si marunti. Setea de poze nu cred ca scade oricati ati fi pe teren. Pana una alta, cate un :cheers: la fiecare!

Iceman

Vrem si niste filmari ca sa ni se potoleasca setea de tot....;))))