Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ddfab

@gdo...
"sursa" ta nu ne poate "livra" ceva noutati din zona "interna" a podului peste mures? acolo este mai greu sa patrundem noi... ;) nu de alta, dar aici ar trebui sa se vada ceva progrese...
multumim de pe acum "sursei" :cheers:

gdo

ddfab Din pacate momentat nu ajunge in zona, zona de lucru in care este detasata este cea de la Nodul Alba Sud, zona unde de azi incepe lucrarile la terasement intr-un ritm mai sustinut. Dar de indata ce va ajunge in zona Mures ne va ajuta cu ceva fotografii noi.

Daniel_I

#7322
O stire proaspata de acum 10 minute. Au fost aduse in zona Oarda, utilaje si foreze pentru forat piloni supratraversare autostrada localitatea Oarda. Acum au fost descarcate si aduse de la Raul Sebes, unde in zona de nord a raului (spre Turda) au fost terminate forajele si se continua cu inaltarea structurilor   8)



On The Road

rocklee

daniel-i ...fermierul din nodul alba 1 ...a plecat ...sau e tot acolo ... ???

Daniel_I

#7324
Salutare, ma intorc cu datoria de fotografii fata de voi, promisa acum catvea zile. Am facut un semimaraton de 42 Km pe bicicleta pe 80 % din suprafata lotului de 17 Km. Nu adaug aici decat ce e relevant si nu au acoperit Stefan si Gdo :D

Am descoperit o noua zona de unde Pizzaroti isi aduce balastul pentru autostrada, si probabil si pentru calea ferata. Dupa cum stim, ei se ocupa si de lotul de cale ferata din zona.
Zona fotografiata se afla dupa calea ferata pe drumul spre Vintu de Jos. E o mare suprafata de pamanat decopertata din terenul agricol.

Pe sub acest pod al DN si pe sub calea ferata din apropierea podului au facut un drum tehnologic pe unde se transporta materialul de terasament spre autostrada

Am fost si in zona Lukoil unde e gata sensul giratoriul folosit pentru drumul tehnologic al constructorului

Lucrarile par gata, probabil se va da in folosinta curand

Terasamentul din spatele sensului giratoriu, spre viitorul nod Sebes cu A. Avem o linie de medie tensiune unde s-au montat doi stalpi de electricitate, linia electrica inca nu este complet relocata.

Aici nu sa mai lucrat de un an de zile la terasament, se asteapta aprobarea acordului tehnic legat de solutia nodului A10 cu A1 la Sebes, dupa cum se cunoaste


Aceeasi zona vedere spre Sebes

Podet de subtraversare animale, la care sa facut de curand hidroizolatia


Capatul zonei si inceputul Sectiuni C km 0+000 - km 0+300, inclusiv Nod Rutier Sebes, in departare 1 Km, autostrada A1 zona Sebes
On The Road

Daniel_I

Quote from: rocklee on June 01, 2017, 03:02:09 PM
daniel-i ...fermierul din nodul alba 1 ...a plecat ...sau e tot acolo ... ???
Inca e acolo, toata lumea spune ca pleaca in curand, se pare ca expropierile dureaza o vesnicie in Romania. Ferma aceea nu incurca oricum foarte mult lucrarile in zona.
On The Road

Daniel_I

Aici ne aflam in zona Km 2 + 500 Sectunea A, unde avem autorizatie de construire (fostul camp cu maci :D ) unde terasamentul a crescut simtitor
Vedere spre Sebes

Hidroizolatie facuta recent la subtraversare pentru animale

Terasamentul creste incet dar sigur :D

Aici avem si un blocaj, acelasi. Balta pentru pescuit inca neexpropiata. Oamenii erau la pescuit si la gratar acolo, nederanjati de santierul autostrazii care se oprea la gardul lor.

Gardul unde incepe balta pentru pescuit

Nu stiu daca era peste :D



On The Road

Daniel_I

Ne aflam in zona Alba, nod rutier sud
Podul peste Mures, in zona digului au fost sparti capetele pilonilor forati, foreza a plecat de acolo, si-a incheiat treaba :D

Supratraversarea pentru nodul rutier asteapta grinzile. Sa indepartat schela.

Utilaje si post de paza

Vedere cu terasamentul si structura nodului rutier

Ce am identificat eu aici, si va rog sa confirmati in masura in care avem informatii. Terasamentul pentru nodul rutier trebuie sa urce foarte sus, pentru a trece peste autostrada. Reteaua de inalta tensiunea 220 KV se afla la o distanta mica faa de sol aici, si cred ca vor trebui relocati stalpii de electricitate.


Din poza asta reiese ca au inceput sa foreze pentru fundatia unui stalp de electricitate care va ajuta la inaltarea liniei electrice.

Nu s-au continuat lucrarile din acest nod inspre centura ocolitoarea a orasului Alba. Nici un progres aici.
On The Road

Daniel_I

#7328
Ne aflam in zona viitorului pod peste raul Ampoi. Aici au mai pus si alti colegi poze si se cunoaste situatia, se lucreaza intr-un ritm bun.
Vedere spre Turda

Pe dig s-au incheiat forajele la piloni, se inalta acum structura de beton


Vedere in albia raului Ampoi, spre Turda, aici erau puse in functiune mai multe motopompe care scoteau apa din zona pilonilor forati




Continuarea terasamentului, dupa pod spre Turda

Vedere spre Sebes

Aici terasamentul e la 40 % inaltat
On The Road

Daniel_I

#7329
Ne aflam in zona Raului Sebes, aproximativ Km 3 al autostrazii. Aici a fost un satier arheologic. In zona superioara a dealului se lucreaza la decopertat.
Vedere spre Turda, in departare la 2 Km este Oarda.

Zona lucru decopertare, imediat dupa raul Sebes

Structurile vitoarei subtraversari a autostrazi a unui drum agricol, si mai departe lucrari la podul peste Raul Sebes


Fostul santier arheologic din zona raului Sebes, acum decopertat

Cam asta e totul, am editat postarea recenta si am adaugat 2 poze cu relocarea utilajelor de forat la Oarda
Cele bune  8)
On The Road

Dominik

Super poze Daniel_I si foarte graitoare, eu spun ca daca se rezolva problema nodului de la Sebes, daca continua asa lucrarile se poate termina pana la sfarsit de 2018 ambele loturi ( 1 si 2 ).....ar fi aberans sa nu se fi lucrat azi pt ca e ziua copilului !
You're in Steelers Country

Teo

Mulțumiri băieților pentru update-urile continue!

Raportez și eu ca ieri, 1 Iunie, zi liberă național, se lucra la 5 după-masa pe lotul 1.

Se excavează pământ in zona de lângă calea ferată de pe lângă pensiunea Drumul Dragostei, iar apoi pe drumul care trece pe lângă localul Cerbul Arini se transporta la șantier.

E mare, mare blocajul între Albă și Sebes de ceva vreme deja, de 1-2 ani. Parțial datorită traficului de drum national foarte important și tranzitat, parțial datorită navetistilor dintre cele doua orașe, in ambele sensuri. Autostrada ar fi mana cereasca.

Stefan01

#7332
Lotul 1, sectiunea A

Astazi, in jurul orei 11:00, la intesectia dintre A10 si DJ 107, Pizzarotti a reluat lucrarile la terasamentul culeei dinspre Turda. Lucrau cu un buldozer si un compactor. Am observat cateva bascule care aduceau material pentru terasament.

Poze realizate pe sensul Drambar - Alba Iulia










Poze realizate din sens opus





elion

#7333
Lotul 3 - viaductul Gâmbaş











debleul Gâmbaş - supratraversarea Gâmbaş-Păgida











elion

#7334







nodul Aiud