Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

#7305
Suntem citați în presa locală.
Într-o oră o să vin si eu cu unele lămuriri și poze la întrebările lui Stefan si Gdo. :-D
http://ziarulunirea.ro/foto-autostrada-sebes-turda-lotul-i-lucrarile-avanseaza-la-podurile-peste-mures-si-sebes-iar-procedurile-de-relocare-a-stalpilor-de-inalta-tensiune-au-inceput-423622/
On The Road

Daniel_I

#7306
Vin cu un uppdate deocamdata, legat de zona intre podul peste Mures si localitatea Oarda, acolo unde s-a spus ca au inceput serios lucrari la semi debleu si sa oprit brusc.
Cauza opririi lucrarilor, am mai spus-o este o conducta de apa care trebuie relocata. conducta sub traverseaza pe o bucata mare de teren din autostrada.
S-au montat deja tevile, s-au sudat intre ele si a fost si ingropata pe sub autostrada, in aceasta zona. S-au facut si testele de presiune (scapari) am vazut aparatele montate saptamana trecuta. Relocarea e facuta 99 %

Zona unde sa sapat semi debleul si a fost ingropata conducta de apa relocata, langa Oarda


Conducta noua, trasa si ingroparta

Capatul de jos al conductei unde se va suda de cea veche

Capatul de sus al conductei

Mai trebuie sudate, legate capetele, dezactivata veche conducta si se poate continua lucrarile la debleu
Vedere spre Turda, cu podul de peste Mures si o parte din debleu de care vorbim

Lucrari la debleu avansate fata de acum 2 saptamani

Revin cu alte fotografii mai tarziu :D
On The Road

ddfab

ieri, agitatie mare intre alba si Oiejdea, pe lotul 2.
au intrat mai serios la terasamente...




aici, intre cele doua structuri din curba Oiejdea pe dn1 si supratraversarea unui drum local. puternic la decopertari si pregatirea pentru terasament.







culeea alba iulia. suportii pentru grinzi





ddfab

azi, aceeasi activitate sustinuta, pe aceeasi portiune a lotului 2.
in sfarsit munca mai intensa la viaductul din spatele blocurilor santimbru fabrici.
culeea alba iulia. inchid laterala si mai prelungesc putin cu zid de sprijin.










randul 1 de pile, in asteptare ,cam de mult timp...


si armaturile pregatite


activitate la randul 2 de pile







la fel, activitate si la culeea turda. pana acum, nu am mai vazut sa lucreze concomitant in 3 locuri , la acest viaduct.


se pregatesc sa continue zidul de sprijin si sa-l lipeasca de culee. din pacate, in spatele zidului, a inceput sa creasca vegetatia...


la acea subtraversare, excavatorul isi facea de lucru, posibil sa pregateasca zona pentru a da drumul la circulatie prin acea subtraversare, pentru a putea ridica terasamentele. momentan, trec dintr-o parte in alta peste zona unde ar trebui sa fie terasament.




va tin la curent...
nu stiu cum e activitatea in alte zone pe acest lot, dar aici sunt mobilizati destul de bine. e drept ca si vremea nu a fost propice pentru terasamente, dar cum a venit vreme buna, vad ca sunt foarte activi... :)


Stefan01

@ ddfab

E bine ca incep sa lucreze la terasamente.
In apropierea curbei de la Oijdea zici ca au demarat decopertarile. Incep sa lucreze la devierea DN1 ? Arunca o privire, te rog, cand te intorci acasa.

ddfab

^^^ stefan01.  nu pare a fi lucru pentru relocare de DN.lucreaza strict pe traseu, decoperteaza destul de adanc.






aici se reloca si o conducta de apa, prin subtraversare.





la acea subtraversare, de care am amintit in posturile de mai sus, intradevar se pregateste pentru a se putea circula prin ea. excavatorul lucra acum pe cealalta parte, sa aduca la nivel terenul. nu am poza, ca ma trecut in graba pe acolo.

Dominik

In sfarsit o mobilizare buna pe lotul 2 !!!  :cheers:
You're in Steelers Country

V@lentin

#7312
Cateva poze din dupa masa asta 31.05
zona Stejeris









V@lentin

zona manastirii Dumbrava



zona Inoc




zona Oiejdea



zona Santimbru



Dominik

#7314
S-a obtinut AC-u pt zona Stejeris ???
You're in Steelers Country

GDPR


csebi24

Pe lotul 4, se lucrează și astăzi. În multe puncte am văzut mașini lucrând. Poze nu prea am putut face

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk


SILVIUFG

Chiar am vrut sa intreb daca astazi si zilele acestea se va lucra pe santiere. Nu de alta dar daca stam dupa toate sarbatorile mai mult stam.... Si asa stam dupa birocratie si alte piedici... :(

ddfab

pe l2 se baga mare in zona santimbru Oiejdea.
v-am ramas dator cu foto din zona zidului de sprijin dintre santimbru si Oiejdea, unde se pregatesc sa mute traficul prin acea subtraversare( traficul de santier, fiindca pe acel drum local nu prea este trafic). aducerea la nivel a drumului...



gdo

Si pe L1 se lucreaza si azi si se va lucra si luni.
Pasajul de la Km7+800 este terminat si asteapta grinzile sa fie montate













Deasemeenea se lucreaza si la terasament si la bretele















Apoape de Mures



Ramane in continuare nerezolvata problema fermei din zona, birocratia ne omoara