News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

yetiman

@Horatiu - asa cum am tot spus, sunt cifrele date de CNAIR in raportul publicat pe site. Cat sunt de aproape de adevar sau cum calculeaza ei, asta nu am cum sa stiu.

@alecu 26 - NU, este vorba de progresul fizic
Cel financiar arata asa:
Lot 1: 26,47%
Lot 2: 26,99%
Lot 3: 63,97%
Lot 4: 56,78%
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman



Datele sunt din raportul CNAIR.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

@yetiman, ce am spus mai sus nu e în niciun caz vreo observație adusă contribuției tale. Felicitări pentru grafice, sunt extrem de utile. Eu ziceam doar că estimările CNAIR sunt puțin în urmă față de realitatea din teren. Dacă ne uităm pe graficul tău, din noiembrie 2016 și până în mai 2017 (6 luni), pe ST 3 și ST 4 avansul e de aproximativ 6%, 1% pe lună. Se vede cu ochiul liber pe poze, filmări și alte surse că avansul e semnificativ față de finalul anului trecut. Cu excepția unor zone punctuale, pe mare parte din cele două loturi lipsesc doar stratul de uzură, parapeți, marcaje și indicatoare. Cum am spus și mai sus, eu estimez că ambele loturi sunt ca procent fizic pe la 80%.

ddfab

un scurt reportaj cu lucrarile la podul peste raul Ampoi, pe lotul 1.
subtraversarea pentru drumul local, din apropierea digului raului Ampoi.pe dreapta se vede terasamentul. in stanga terasamentul este pe 0.

spre turda... si pod

spre sebes... si nudul alba sud

lucrari la culeea sebes a podului.









ddfab

vedere spre turda, de sus , de langa culeea sebes. se lucreaza la pilonii sensului turda sebes. 2 cu armaturile ridicate, al 3-lea , lucrari la armatura fundatiei.





peste piloni, culeea turda, in departare traversarea dj 107 alba-drambar.

putin zoom cu acea supratraversare

armatura si cofrare la fundatia pilonului 3.





ddfab

pregatire acces spre zona de lucru pentru firul sebes-turda, langa culeea sebes.

o ultima privire, de ansamblu cu santierul, spre turda...

privire cu autostrada spre sebes...



si in departare, NODUL alba sud..., nu "nudul" alba sud, cum din graba a iesit intr-o postare de mai sus... :D

sa auzim de bine... :bye:

bridge

PORR n-a incasat nimic anul asta si factura de 16.200 mii lei din 10.03.2017 a depasit scadenta.

ciprebbe

Daca pe A3 avem alocarea bugetara" aia substantiala", pe A10 ce avem prevazut?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bridge

#7223
Aici este(cel putin pe hartie):950,109.0 mii lei

Schumy

Ieri dimineata, in jur de ora 11, se lucra pe lotul 4 in zona lacului cu un excavator si 2 basculante. S-a deblocat cumva lucrarea in aceea zona?

ddfab

pe lotul 1, s-au apucat de terasamente de o parte si de alta a dj 107 centura alba-teleac.
pe partea dinspre turda...





si pe partea dinspre sebes... aici zona este mlastinoasa, va trebui atentie si executata bine fundatia. au adus piatra sparta.














in zona traversarii dj 107 alba-drambar, pe partea dinspre turda, au inceput executarea terasamentului din imediata apropiere a structurii de beton








gdo

O imagine incurajatoare de pe lotul 2 de azi...zeci de bascule cu agregate..parca se simte miros de chef de munca...imaginea nu a putut cuprinde intreaga coloana de bascule, mai erau si in dreapta cel putin 10-15, toate pline, toate la cantarit.. si mai departe  la descarcat...ora 17.30



adiarc

up-date lotul 1
se lucra la structuri ( se poate mai bine ),dar prea putin la terasamente.De fapt doar in zona centurii AB.Vreau sa cred ca e datorita excesului de umiditate.

zona Lukoil-Lancram





zona Oarda de Jos - Limba,in apropierea podului peste MS



















pe cealalata parte a Muresului




"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

#7228
zona de intersectie A10 cu Dj centura Alba-Teleac

singura zona unde se lucreaza si la terasament( zonele vizibile din DN/DJ )



si dovada ca e multa umiditate  - terasament scarificat...arata ca o plantatie de cartofi  :lol:

















momentan atat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gdo

#7229
Vin si eu cu cateva imagini tot de pe lotul 1, imagini putin mai din interior.
Podul peste Ampoi:









Si terasament intre Dj si raul Ampoi