Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 14 Guests are viewing this topic.

TibiV

Autostrada...
Viteza de proiectare ca autostrada...
Raze minime de curbura ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Plantatia se vede pe street view. In 2014 pare la inceput.
Dar nu pot intelege un lucru....un puiet costa 6 euro. Breteaua ar expropia maxim 250X30 m = 7500 mp... Mai mult de 2 pomi nu poti planta pe m2. Asadar.....asteptam pentru o expropriere de 15000 E, cu plantarea cu tot 16000 (ca doar nu costa mai mult de 1000E sa faci niste gropi si sa uzi)? Asta ca sa nu mai zic ca pomii puteau fi mutati fara probleme acum 2 ani.
Motive..motive...motive.  Incredibil.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Nu e vorba de bani in sine...
E vorba ca trebuie sa le explici alora de la UE de ce strici (pentru o lucrare finantata de UE) o alta lucrare finantata tot de UE...
Este povestea cu "5 ani" in care nu sapi nici macar un santulet pe acolo...

Din ce stiu despre birocratia de la Bruxelles, este mai rau decat un Acord de Mediu revizuit + avizare in CTE  CNAIR&MT + AC la noi... :D

Quote from: dr4qul4 on May 07, 2017, 01:42:51 AM
Plantatia se vede pe street view. In 2014 pare la inceput.
Hai, ca mai sunt doar 2-3 ani ani pana "ajunge la maturitate"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman


Tavi


alin_simeriaveche

Multumim si Felicitari Cip. Frumos lucrat. Nodul este superb. Totusi ma asteptam sa fi rezolvat cei de la electrica problema si celorlalti stalpi de inalta tensiune

Bulwyn

Nu se poate comanda ceva tornada sa smulga copacii si problema rezolvata? 😂😂😂😂😂
Felicitari @ciprebbe pt filmare. Arata bine. Sper sa se rezolve repede si cu "paulaner"-ul ala 😛

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


laszlo.robert

Frumos.mai este un stilp LEA de relocat >:(.pina in septembrie cam greu de terminat ?Dar la sfirsitul anului putem sa circulam cu siguranta pe ST3 si 4.Mai este si breteaua Sebes > Cluj cu Paulownia (600 plante/ha,cu 0,5 mc/per planta,200 EU/mc de cherestea =30000 EU).Nu stiu citi metrii patrati trebuiesc expropriati,si daca se calculeaza toata investitia(patru cicluri de taiare la cite 4 ani ,pawlonia se regenereaza din propriul trunchi taiat la nivelul solului).dar cred mai degraba cum a spus si Cipri fond eu vs fond eu.Sper sa rezolve cumva fara bretea spre Cluj trebuie sa iesi in DN si sa reintrii in A3.

Nelu63

Multumim si Felicitari Ciprebbe , frumos lucrat  Nodul . Arata bine tot segmentul de autostrada, pacat de piedicile puse in calea finalizarii lui. :gj:

user201

Super filmare! Să sperăm că vedem ceva deschis circulației pe A10 și A1 anul acesta.

Iceman

Pentru breteaua cu paulownia am gasit eu o solutie temporara ....Cei care vin de pe A10 merg spre Campia Turzii si acolo intra pe A3 sensul spre Cluj si vi la Cluj...Un mic ocol ce mai conteaza  :D :lol:

AkaManah

#7182
Sau prima iesire de A din lume cu loc de gratar!

Dominik

#7183
Faina treaba Ciprebbe, superbe cadre ! Mai e mult de munca totusi, dar cu o mobilizare exemplara se poate termina pana la sfarsitul anului, acum mai conteaza si autorizatiile, relocari LEA etc.... Bafta Porr !!!
You're in Steelers Country

laszlo.robert

De pe A 10 >Dn 1 spre Sebes >intoarcere sens giratoriu>intrare in A3 spre Gilau