Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Teo

Ieri dimineata se lucra inca pe lotul 3. Ts aranja terasamentele de la granita cu lotul 4. Progrese si pe lotul 4, unde cred ca au terminat de adus la nivelul necesar debleul Turda si au turnat pietris, pregatindu-l pentru ce urmează.
In zona Stejeriș s-a abandonat lucrarea? Pasajul părea gata, dar in rest nimic. Lipsa Ac isi spune cuvântul?

Stefan01

Poze realizate astazi, la intersectia A10 cu DJ 107C, in apropierea fostului sit arheologic de la Limba. Scuzati calitatea imaginilor. Au fost realizate din mers.

Vederi spre Oarda






Vedre spre Raul Mures si viitorii piloni de sustinere












Fostul sit arheologic Limba - vedere spre Sebes




Va doresc un Paste fericit, cu multa sanatate si liniste !

Bogdan_Cluj

Am avut un drum Cluj-Alba-Cluj, si am observat:

Pe lotul 3:
- pasajul CFR: pe terasamentul (adica deasupra lui) dintre DN1 si pasaj era un "munte" de agregat/pamant (culoare galbuie). Ochiometric era destul cat sa umple locul liber dintre terasamentul existent si pasajul CFR. Banuies ca in curand vor aduce terasamentul pana la pasajul CFR

Pe lotul 4:
- intre Unirea si Dumbrava era o portiune destul de lunga unde lateralul terasamentului era "inierbat" si scurgerile de beton realizate. Cred ca acea portiune este "gata".
- La Dumbrava cred ca au finalizat terasamentul intre supratraversarea autostrazii si podul mic (peste acea vale), pentru ca au montat stalpii de iluminat pe aceea portiune (minutul 4:56 de la ultima filmare lot 4)
- au montat stalpii pentru panourile fonoabsorbante dintre autostrada si restaurantul de langa lacul Stejeris (minutul 9:25)
- au dat cu "zmoala" (nu cred ca era si strat de asfalt peste) pana in dreptul "sparturii" din fostul zid de sprijin -> aici. Cred ca au dat recent pentru ca era un negru lucios

PS: fara poze din pacate

adiarc

nodul Teius acum 3 zile











Paste Fericit.Hristos A Inviat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

#6994
Paradoxal. Consultanta are o influenta nesemnificativa in avansul lucrarilor. Daca ar fi sa ii luam la bani marunti si ne-am uita la cum se analizeaza solicitarile de plata ale constructorului, am putea spune ca influenta e chiar negativa.

rocklee

ce imi plac asemenea imagini :) .....miroase a gata  :D :D


Dominik

You're in Steelers Country

ddfab

pe lotul 1 au reaparut arheologii la cele 2 situri din zona paraul iovului si calea ferata. si cei de la aktor&euroconstruct au revenit la treaba. succes!

AkaManah

#6998
Azi am vazut ca au inceput sa decoperteze in zona DJ107L , langa Raul Mures. Nu erau utilaje, nu se lucra nicaieri. Dupa cum arata pamantul erau proaspete urmele.















image host

Daniel_I

Am facut o vizita la nodul de autostrada A10 Alba Sud.
Structura de beton care va supratraversa autostrada este gata, urmeaza sa fie data jos schela, si se pot monta grinzile tranversale. Nu lucra nimeni Miercuri dupa masa aici, probabil concediu prelungit dupa Paste..





Ferma care sta in drumul autostrazii, care am inteles ca va fi mutata curand



Foraje la podul peste Mures de la Limba. Se foreaza sus pe dig.





Saptamana aceasta de dupa Paste pe lotul 1 au inceput foarte slab lucrarile. Speram ca de luni sa inceapa mai in forta.
Revin cu noutati, daca apar :D
On The Road

alin_simeriaveche

Am trecut ieri prin zona Vint - Lancram si desi era ora 16, am observat multe camioane in zona viitoarelor artere de racord A10 A1. Unele erau pe Dn, si mergeau pe camp. Stiti ceva, au inceput sa lucreze si la Nod Sebes?

voicul

Eu stiu ca acolo nu este AC si mai mult: erau discutii si ras-discutii ca sa schimbe solutia adoptata initial.

Daniel_I

#7002
Ajungerea la un acord comun între CNAIR si Pizzaroti în ce privește proiectul tehnic al nodului A10 cu A1 ar fi stirea anului. Altfel vom avea cea mai mare bucată de autostrada muzeu. Încã nu e nimic oficial.
Deocamdată negociază o soluție convenabilă ambelor părți. Pizzaroti a propus o soluție convenabilă lor d.p.d.v. Al costurilor cu care compania de drumuri și noi ca utilizatori, nu suntem de cord.

Uppdate Duminica.
In premiera, va prezint primul pilon din podul peste Mures de la Limba.
Sa numaram deci... :D

On The Road

cibernelu

Camioanele sunt de la Florea grup care scot pietris din zona,nu au legatura cu A10