Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!


ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

ciprebbe

E greu sa avansezi ca societate cand te gandești doar la binele propriu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gdo

Lot 2 - Zona: Deviere Drumul Beldiului (dupa Teius inspre Aiud)



















Discutand azi cu cineva, am aflat ca vor fi relocate echipe de la calea ferata, unde se apropie de final lucrarile (cei care cunosc situatia pot confirma sau infirma daca este asa), la autoastrada. Intradevar pot sa confirm ca in ultima saptamana au mai fost aduse containere suplimentare in zona organizarii de santier.

AkaManah

Azi am vazut ca au inceput decopertarile pentru iesirea Alba Nord, pe paraul Iovului, langa halda de gunoi dezafectata. Erau cateva camioane, un buldozer si excavator.

ddfab

^^^ am pus eu cateva poze din acea zona, acum cateva zile. sapaturile sunt pe traseul autostrazii, iesirea este mult mai spre nord, aproape de hotel Astoria. te-am intrebat atunci daca nu cumva este sit arheologic in zona. ai confirmat ca acolo ar fi un nou sit arheologic. o sa vedem in zilele urmatoare daca apar arheologi. la situl de linga calea ferata, lucreaza intens, sun aprox 15-16 persoane. din cate stiu, inca nu este AC in zona.

AkaManah

Au trecut deasupra DN intre Paraul Iovului si Astoria. :D Situl din partea de jos a DN-ului se sapa. La decopertarile de acum se face, probabil o noua dignoza, pentru ca s-a modificat putin traseul.

yetiman

#6923
Pe A10 se lucreaza, asa ca am sa adaug ceva poze.  :D

Lotul 4
Debleul de la Turda (06.04 vs. 16.03)
vs.

vs.

Relocarea DJ la Stejeris:(06.04 vs. 16.03)
vs.

Pregatire montaj panouri fonoabsorbante la Stejeris:


CIC (06.04 vs. 16.03)
vs.

Relocare DJ la Manastire (06.04 vs. 16.03)
vs.

Vom avea si toaleta in spatiul de servicii inca de la inaugurare (daca va putea fi folosita, e alta poveste)  :D


La debleul de dupa Unirea, in sfarsit au putut sa lucreze la drum, dupa ce s-a relocat stalpul de inalta tensiune:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Si cateva de pe lotul 3:

Nodul Decea (06.04 vs. 16.03)
vs.

Pasajul peste CF (06.04 vs. 16.03)
Acum suprabetonau, in 16 martie inca nici nu aveau grinzile ridicate.
vs.

Viaductul de la Aiud: (va fi spectaculos, zic eu)


Se lucra si la drumul de legatura de la Aiud, intre DN si A10: (sunt curios cand vor incepe la giratoriu)

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#6925
Sa nu-i uitam nici pe cei de pe lotul 2:

Stiu ca nu se vede prea bine, dar este aliniamentul dupa Aiud spre Teius:


Nodul Teius (bretele):




Nod Teius (pasaj peste o bretea) [se cofra si se pregatea armatura pentru placa)




Iar la pasajul peste DN14B se pregateau cuzinetii (sper ca am nimerit denumirea):
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Si bonus:

Faimoasa viteza cu care se circula la intrarea in Aiud:  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dominik

E imbucurator ca se trage tare pe toate loturile  :)
You're in Steelers Country

Allex

Ce bine se vede A10 pe inspectorulpadurii.ro. Liber la corectat traseul :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

elion

#6929
Unde-s 2 puterea creşte - împreună cu colegul Ddfab am parcurs o bună parte a traseului
Lotul 2 podul Rădeşti















Spre DJ-142L Rădeşti-Leorinţ