News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ddfab

mai departe, spre turda.
marginea debleului.

aici este pregatit terenul pentru ceva. nu stiu ce anume, in spatele vulcanizarii din intersectia spre santimbru.

zidul de sprijin de pe partea opusa a autostrazii, stanga cum mergi spre turda.





ne indreptam spre ultimul zid de sprijin din zona, cel care include si o subtraversare pentru un drum local, structura din beton.

depozite de agregate.

terasament





se zareste ultimul zid.

retele de current, foarte aproape de traseu.

stalpi de beton in zona , probabil relocari...

si subtraversarea pentru drumul local.

ddfab

trecem si de ultimul zid, patrundem in spatele lui, pe aliniament...
vedere spre alba.

debleul sub zidul de sprijin.

instalatiile de montat ancore. stau de ceva vreme, desi mai sunt gauri in care nu s-au montat ancorele.

vedere cu dealul Oiejdea, in care se sapa debleul, privire spre turda.

mai au putin si vom putea vedea privelistea spre turda... :D




m-a prins noaptea... inca o privire spre alba cu traseul, debleul de langa zidul de sprijin ingropat si acasa... :)





cam atat de aceasta data. ma tot intreb si eu, cand o sa intre puternic in terasamente? timpul excelent , depozitele la indemana...
poate stiu alti colegi: este vreo activitate mai sustinuta in alta parte? @elion-zona dinspre lotul 3, sancrai, radesti? ca aici e anemic de tot. :(

Iceman

Multumim ddfab :cheers: :cheers:.....Intrebarea mea este cei de pe lotul 2 Aktor au un termen de finalizare pe care daca nu il finalizeaza vor fi penalizati? ....Din cate stiu eu nu.......Atunci de ce atata graba ;) :)

gdo

Din pacate confirm cele spuse de ddfab, mobilizare f slaba pe lotul 2...in zona Oiejdea..Santimbru...probabil si lotul este f lung si tot muta utilajele. Supratraversarea DN-ului la Oiejdea a intrat in hibernare..nici nodul de la Teius nu cunoaste progrese...terasamentul nici el nu creste.... tare mi-as dori o vizita, din partea cuiva, cap coada lot 2, cu un punct de vedere oficial al constructorului...In ritmul actual si 2018 incepe sa devina un termen optimist.... :gaah:

florin74

Cineva aici pe forum spunea ca in 3 luni o sa faca 70-80% din terasamente. Cred ca a gresit unitatea de masura, sper ca se referea la trimestre, nu la ani.  Asta cu 3 luni este o fantezie.

Daniel_I

#6905
Cel puțin pe lotul 1 se lucrează și Duminică. Confirm ce a spus gdo. Doar că nu se lucrează pe toate sectoarele la capacitate mare. In timpul săptămânii la fel
Singura activitate susținută are loc după râul Ampoi înspre organizarea de șantier.
On The Road


Cozak

#6907

Saracu, ii trece autostrada prin curte.Acest exemplu mi se pare foarte urat in cum se proiecteaza o autostrada la noi.Pai oamenii aceia nici noaptea nu pot dormi dar mai sa stea relaxati la un gratar in curte.

dr4qul4

Nu putem sa tinem infrastructura blocata din cauza unei case. Poate ar fi fost mai bin daca ii expropriau si pe ei. Totusi, nu va fi atata galagie. Autostrada va trece pe sus (acolo vor fi 2 pasaje peste cele 2 strazi) si vor fi si panouri fonoabsorbante.
Altora le trece tramvaiul prin fata blocului, metroul pe sub picioare sau tirul pe la usa.
Cand te apuci sa-ti faci o casa, ar trebui sa te gandesti si la planurile viitoare de dezvoltare a infrastructurii
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

merlin__wizard

Eu stiu ca infrastructura se construieste pentru oameni de catre oameni. Inteleg ca, casa a fost construita acum 10 ani acolo. Nu cred ca se stia ca va trece autostrada la 5 metri de casa lui. Planul de constructie al autostrazii ar fi trebuit ca cuprinda masuri de protectie a acelei proprietati altfel da, cam sta autostrada pana gasesc solutia. Unde nu-i cap ...

Daniel_I

#6910
Cunosc casa. Zona aceea era o zonă neatacata până acum o săptămână. Se pare că au băgat utilajele acolo si au finalizat exproprierile.
Da, acolo va fi un pasaj peste cele două drumuri din Oarda.
Soluția ca autostrada să treacă pe lângă casa omului a fost luată ulterior. Dacă autostrada trecea câțiva metrii mai sus, ar fi trebuit demolate mai multe case. A fost o soluție de compromis.
Sau un compromis la compromis.
Era imposibil să treci cu autostrada prin localitatea Oarda și să nu deranjezi locatarii. Se vor monta panouri antifonice.

On The Road

gdo

Apropo ca tot vroiam sa intreb, loturile 1 si 2 nu trag speranta sa fie filmate  cu drona? :)

Ionut

Ba da. Drona sau avion. Curând curând! :)

gdo

Multumim Ionut pentru vestea buna si raspunsul prompt. :)

ovicor

Drona sau avion, ciprebbe sau eurocopter, ii respect deopotriva ! Drona are avantajul ca poate sa insiste asupra unei lucrari de arta, avionul reda cursiv un tronson de autostrada. Conducerea API, cu consultarea celor care "iau pulsul" tronsonului respectiv, decid care e solutia optima .