News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ddfab


ddfab

zona stejeris.



dupa lac

viaductul mare





ddfab


ddfab

dupa deal, in spate la kaufland.







ddfab

traversarea a3-a10 cluj alba



terasamentul bretelei a10 spre dn1

a3 spre a10, mures alba

cam atat.
pe ambele loturi, 3 si 4 se lucra la greu. fotografii de sambata.
o seara buna sa aveti. :bye: :bye:

Ionut

Sa-ti lasi sotia sa conduca mai des. :cheers:
Porr a lucrat si azi. Nu stiu de TS daca au lucrat si ei.

ddfab

sa vad ce pot face... de obicei conduce cand mergem la mall. numai sa ma tina cardul :D

TibiV

Ionut, este clar ca  face sacrifcii financiare mari la un astfel de reportaj... :)
(Toata compasiunea de barbat insurat pentru cardul tau ;) )

Dar rezultatul a meritat !
Super reportaj !
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mariansb

Azi la ora 8.50 era activitate pe lotul Pizzarotti , in zona Lukoil, spre Lancram, pe partea stanga, pe directia Sebes-Alba Iulia. Erau -6 grade.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Daniel_I

#6384
In zona precizata de Mariansb, Pizzaroti pregateste devierea temporarã a DN1 in vederea supratraversarii A10. Mult noroc le dorim :-D
Din ce mi-am dat seama va fi o trecere peste A10 in linie dreaptã, pe actuala locatie a DN. (NU ca la Decea)
On The Road

alin_simeriaveche

#6385
Ce am remarcat in ultimul timp, din cele spuse de colegi, cei de la Pizzaroti incalzesc motoarele acum la sf de sezon. Am impresia ca vor compensa timpul pierdut in perioada de ierna(cel putin la structuri). Bine ar fi si Doamne ajuta

Teo

In seara aceasta erau parcate un excavator si cateva bascule peste drum de Lukoil Lancram, semn ca lucrarile vor continua in zona. Se prefigureaza un punct unde se va lucra si de unde se vor putea da updateuri constant de catre orice trecator, fiind langa drumul national. Pizzarotti par foarte bine organizati si eficienti in lucrarile executate. Sunt curios cand vor ataca sectiunea de legatura cu lotul al doilea sau pentru acea portiune inca asteapta hartiile?

alexV

Quote from: alin_simeriaveche on December 05, 2016, 07:20:53 PM
Am impresia ca vor compensa timpul pierdut in perioada de ierna(cel putin la structuri).

Nodul Sebes are destule structuri si va necesita timp. Daca ne uitam in capatul celalalt, la nodul Turda, Porr lucreaza de 2 ani la el si inca nu-i gata.

cfdp

in zona Lukoil s-a aprobat varianta provizorie pentru pasajul DN peste autostrada
despre nodul Sebes se pare ca s-au impus bretele cu doua benzi pe sens fata de una in SF, deci reproiectare

Anonymous Rider

Povestea continuă...


http://ziarulunirea.ro/comisia-europeana-a-aprobat-fazarea-pentru-autostrada-sebes-turda-si-alte-sase-proiecte-de-infrastructura-400184/


"Fazarea în noul exerciţiu financiar 2014 – 2020 pentru șapte proiecte majore de infrastructură din România, începute înainte de această perioadă, între care se află și autostrada Sebeș – Turda, a fost aprobată de Comisia Europeană. Valoarea proiectelor ajunge la circa 500 de milioane de euro, bani europeni.
Proiectele de infrastructură de transport avute în vedere sunt:
...
– autostrada Sebes-Turda: 70 km ce va face legătura între autostrăzile A1 (Orastie-Sibiu) şi A3 (Gilău – Câmpia Turzii);
...
,,Prin aceste decizii de eşalonare a unor proiecte majore, România beneficiază de o şansă în plus în utilizarea fondurilor europene ce i-au fost alocate – 147 de milioane de euro pentru infrastructura de transport şi aproximativ 355 de milioane de euro pentru proiecte de infrastructură de apă şi apa uzată – în beneficiul cetăţenilor săi. Sper că aceste proiecte să fie implementate cu succes în termenele prevăzute, iar la finalizarea lor să constatăm că investiţiile cofinanţate cu bani europeni au dus la îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă a românilor", a declarat comisarul pentru politica regională Corina Creţu.
Sursa: hotnews.ro"