News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

bogdix

Quote from: alecu26 on November 30, 2016, 08:19:48 PM
Quote from: Sebes-Turda on November 30, 2016, 02:57:49 PM
Solutia cu care se da pe armatura este DERUGINOL .  Aceasta este aplicata deoarece armatura , dupa cum se vede este oxidata ( a inceput sa rugineasca ) iar pulverizarea Deruginolului nu are scopul decat de a curata aceasta rugina.
Și noi ar trebui sa credem ăsta?  Nu a fost nimeni așa aproape. Sunt poze de pe facebook CNAIR.

@alecu26
Din pacate fotografia arata pulverizarea doar pe o parte (jumatatea inferioara) a carcasei de armatura cu ceva substanta aparent uleioasa. Ce sens ar avea sa se stropeasca cu deruginol o carcasa de armatura care nu cred ca are 3 luni vechime (adica n-a apucat sa se corodeze in adancime ci doar s-a acoperit cu un strat superficial de rugina) ? Daca carcasa respectiva e acolo de ceva timp, expusa la agenti atmosferici, se putea proteja cu lapte de ciment (asa cum mai mult ca sigur scrie in caietul de sarcini si in procedura tehnica de executie). Nu cred ca e cazul.
Nu zic mai multe, ca inca din poza aceea si de la 2-3 persoane care au fost "la fata locului" mi se pare mai degraba ca speculam...

alecu26

exact. Deci vrajeala aia cu Deuginol. Alo...domul consultant sau CNAIR....se aude? Sau daca e Deruginol....trimit poza direct la Peri. Sa vad...le place sa se dea cu Deruginol pe cofrajele lor?
Drumurile noastre POATE;

alexV

De 1 decembrie Porr lucrau de zor. In dealul de la Turda sapau 3 excavatoare - toate de aceeasi parte a pasajului, spre Sebes - mai era un greder si coloana aferenta de camioane. Numarasem 8. Grupuri de utilaje mai erau dupa pasajul Stejeris, inspre Sebes, lucrau la terasamente. Iar in zona manastirii Dumbrava erau cilindrii pentru asfalt.  Adica zi normala de lucru.

Pe lotul 3 TS era sarbatoare nationala intr-adevar. Dar ei is mai avansati in procente decat Porr, nu ingrasa porcu in ajun.

dr4qul4

e si păcat sa nu lucreze acum cat inca vremea e ok.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Teo

Confirm lucrările din zona Lukoil Lancram. Nu ma asteptam sa lucreze de 1 decembrie. Era un excavator in zona.
Mulțumesc si pentru informațiile legate de solutia subtraversării din zona.
Continua si lucrările la situl arheologic din câmpul cu maci, loc unde de departe par gata si 2 podete din spatele fabricii de bere Albacher.

AkaManah

Se lucra azi si in zona dintre traversarea DN si capatul lotului 2 spre Alba Iulia la cofrare.

Daniel_I

#6366
Teo, in zona Lukoil va fi o supratraversare a DN peste A10. Informatia legat de subtraversare vine de la Stefan, si este vorba de zona unde se intersecteaza A10 cu DN1, la capãtul din Nord al lotului 1.
Podetele le-am fotografiat eu in ultimele vizite, sunt finalizate 90 %. Confirm si eu, Pizzaroti lucra de 1 Decembrie in special la terasamentul din zona nodului Alba Sud
On The Road

Anonymous Rider

Am plecat și eu din Alba Iulia astăzi și am văzut ceva mișcare în zona Lukoil.
Ar fi nevoie de o dronă acolo pentru că excavatorul care era prin zonă a trasat conturul variantei temporare.


În altă ordine de idei, Lotul 1 devine foarte important. La descărcarea Sebeș Nord, pe data de 1.decembrie era coadă de 300m-600m pe direcția Orăștie-Sebeș, în dreptul fabricii Kronospan.

ddfab

cam ce vede un forumist, intre aiud si turda, cand conduce sotia... :)
nod aiud



breteaua dn1-spre nod

ddfab

continuare...viaductul gambas



al 2-lea pod peste mures

ddfab

terasament intre podul 2 si linia ferata



supratraversare cale ferata



terasament intre cale ferata si traversarea dn1

traversarea dn1. se observa la ce nivel au ajuns. mai au foarte putin.

ddfab

intre traversare si nod decea.





supratraversare drum local





ddfab

nod decea. la supratraversarea autostrazii  de breteaua nodului, nu au apatut grinzi. dar este finisat cu pamant vegetal pe bretelele nodului.



ddfab


ddfab

zona dumbrava. relocarea drumului spre comuna.



lucrari la relocarea drumului.