Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

rocklee


elion

#6271
De ieri până azi au mutat foreza din preajma DJ-142L (Rădești-Leorinț) pe malul Mureșului lângă podul provizoriu. Pe la ora 14.30 am văzut-o de pe DN-1 din zona localității Țifra (fiind la volan mi-am aruncat privirea, sper să nu fi avut iluzie optică).

yetiman

Buletin meteo-constructor pentru A10 (L4, L3, L2):

Ora 9:00-9:30
Temperatura intre -4 si -2 grade (celsius)
Ceata densa - vizibilitate 50-100 m maximum

Dar se lucra pe toate loturile (asta cat am putut sa vad prin ceata de pe DN).
Cam in acelasi puncte fierbinti era miscare
L4 - subtraversare DN la dealul de la Turda, pod peste A10 la Stejeris, relocare DJ la manastire (alte locatii erau disparute in ceata)
L3 - terasamente la relocarea DN de langa Decea (mai mult nu se vedea)

L2 - nod Teius - lucrau in continuare la culeea unde A10 va trece peste DN14B

E foarte posibil sa se lucreze si in alte locuri dar era imposibil de vazut.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Teo

In dupa-masa asta se lucra pe tot traseul autostrăzii. Inca se lucrează la descărcarea arheologică din zona Lancram.
Aktor lucra peste tot in zonele vizibile din Dn: In spate la Sântimbru, la Astoria, la Oiejdea.
Oare nu folosesc prea mult timp pt zidurile laterale? E doar o alta variantă la terasări sau chiar are o utilitate impusa de relief?
Ts lucra din nou intensiv. Nod Aiud, capăt de lot.
Cel mai mult părea ca lucrează Porr, care a făcut o lucrare de arta foarte frumoasa la supratraversarea de la Dumbrava. In continuare la Stejeris, Turda, nod A3.
Sunt f ajutati de condițiile meteo, vreme senina si temperaturi usor pozitive.
Determinare pare ca exista.
Sa speram ca vor mentine ritmul.


Ionut

Am fost in vizita oficiala azi pe loturil 4, 3 si 2 din A10. N-am facut decat vreo 1500 de poze (Stefan01 si cu mine). O sa puna Stefan01 cateva in seara asta, cred, restul maine, poimaine... Loturile 4 si 3 forjau la maxim. Lotul 2, mai greu, probleme cu apa care se tot infiltreaza si cu neintelegeri intre constructor si consultant. Dar se lucra si aici in multe zone. Revenim cu poze si detalii.

vancouver

Inainte sa inceapa pozele, mai pun o intrebare: din cate stiu mai sunt cateva suprafete suplimentare pe lot 4 pentru care lipseste AC. La fel pe lot 2. Pe lot 1 nu mai vorbesc, acolo discutam de ambele capete la care avem lipsa AC. In ce stadiu se mai afla procedurile?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Stefan01

Astazi Ionut a fost impreuna cu mine pentru a lua pulsul lucrarilor. Tin sa ii multumesc pe aceasta cale ma bucur ca l-am cunoscut. Doresc sa multumesc constructorilor Porr, Tirrena Scavi si Aktor-Euroconstruct pentru amabilitatea cu care ne-au primit.  :cheers: Maine urmeaza Pizzarotti.

Pentru a va da seama de locatii, voi lua ca referinta ultima filmare aeriana. O gasiti aici. Va rog frumos sa nu publicati nimic pana cand nu finalizez de postat pozele. Vor fi multe.
  :)
Incepem de pe lotul 4, podul peste A3. Este breteaua care faciliteaza intrare directa pe A10 a celor care vin de la Targu Mures.
Vedere spre Turda




De pe pod - vedere spre Targu Mures


De pe pod - vedere din sens opus


Putin mai spre dreapta fata de poza anterioara

Stefan01

#6277
Continuam inspre Sebes

Urmatoarea structura este podul de la 0:39 din filmarea aeriana.
Pozele sunt catre Turda





Inainte de intersectia cu DN1 care peste autostrada - la 1:15 pe filamarea aeriana






Au avansat cu sapaturile












Dupa pod, inspre nodul cu A3



Stefan01

Poze intre Intersectia cu DN1 (1:15) si viaductul paralel cu DN1 (1:41)












Stefan01

Urmeaza viaductul paralel cu DN1. Sa fiu mai precis ne intoarcem 180 de grade. - pe filamre se vede la 1:41







O imagine din sens opus - se observa DN1 si in stanga viaductul

Stefan01

#6280
Ajungem la podul din apropierea lacului Stejeris. Au avansat cu lucrarile. Pe ultima filmarea aeriana se afla la 2:27.

Vederi spre Turda




Culeea de catre DN1


Mai in dreapta imaginii anterioare - se observa DN1 unde e masina galbena din plan departat


Din sens opus



Stefan01

Poze realizate intre podul de langa lacul Sejeris si CIC. Pe filamre e zona dintre 2:30 si 3:12
Vederi spre Turda




Vederi spre Sebes




Am ajuns la CIC - vederi spre Turda





GDPR

Daca ar fi sa votez, asta mi se pare poza anului  :cheers:


Stefan01

#6283
Suntem la podul de la Manastirea Dumbrava. In filamre il gasiti la 3:45

Vedere inspre Turda


















Poze realizate de pe DN1 cu viitoarea relocare a drumului ce duce la Manastirea Dumbrava.





Stefan01

Va era dor ?  :bash:


Continuam cu unul din cele doua poduri aflate intre minutul 4:17 si 4:33 - le-am facut mai de dimineata; ceata era deasa si nu se ridicase










De la pod inspre Turda