Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alexV

azi la nodul Turda

pasaj al drumului de acces local peste A10, unde autostrada incepe sa se bifurce.




bretea de pe sensul A10 > A3 Campia Turzii. pasajul din centru stanga e de la breteaua A3 Campia > A10


in plan apropiat, pasaj al bretelei A10 > A3 Gilau (din care se desprinde ulterior sensul A10 > DN). In plan indepartat un pasaj de la Bechtel








pasaj al DN peste A10 la dealul din Turda.


aici s-a terminat bateria :)

Se lucreaza pe cele 3 loturi pe care le-am vazut azi. Porr, la nodul Turda, inca nu au ajuns la balast stabilizat pe nicio banda. Dar terasamentele sunt avansate / o parte finalizate. Lucrau pe alocuri si la vegetalul de pe taluz. La lacul Stejeris e singurul pasaj ce isi mai asteapta grinzile. Si am impresia ca au rezolvat terasamentul din lac, care era excavat in vara asta.

TS au avansat cu terasamentul la pasajul Decea unde au deviat drumul, si apoi inspre calea ferata. La pasajul peste CF nu am vazut nimic, nici armaturi, nici cofrare. Macaraua mare e asamblata la viaductul Gambas, unde lipseau grinzile pe ultimele 3 deschideri parca. Se suprabetona nodul Aiud, viaductul peste  CF.

Aktor lucrau cel putin la nodul Teius, terasamente si structuri:  armare, cofrare, turnare beton.

SILVIUFG

@AlexV multumim!! Ai vazut daca s-au apucat de breteaua A10-A3 spre Gilau partea de dupa supratraversarea A3? La ultima filmare din drona nu prea era nimic facut.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

shAkur


alexV

Quote from: SILVIUFG on November 05, 2016, 06:37:22 PM
@AlexV multumim!! Ai vazut daca s-au apucat de breteaua A10-A3 spre Gilau partea de dupa supratraversarea A3? La ultima filmare din drona nu prea era nimic facut.

exact dupa aia m-am uitat din masina, si am vazut decopertat acolo unde breteaua de care zici se imbina cu A3. totusi am avut doar o fractiune de secunda vedere.


florin74

^ Este decopertat  si sapaturi. Cu umplutura inca nu au ajuns, vin dinspre A10 spre A3. Zilele trecute inca nu ajunsesera la bretea.

Stefan01

#6141
Va rog sa nu postati mesaje pentru a putea publica fotoreportajul.

Astazi, impreuna cu colegul gdo, am realizat o vizita pe lotul 2, respectiv lotul 1. Pentru o mai buna intelegere a pozelor prezentate, voi corela cu ultima filmare aeriana a loturilor mentionate anterior sau cu bornele kilometrice.


Limita dintre lotul 3 si lotul 2


Pe lotul 3, Tirrena Scavi asfalta in apropierea granitei cu lotul 2. Vedere realizata de pe DJ107E dinspre lotul 2 – pe filmare se regaseste intre 9:10 – 9:31



Stefan01

Imagini cu organizarea de santier a celor de la Aktor-Euroconstruct










Stefan01

Incepem fotoreprotajul de pe lotul 2 de la granita cu lotul 3.

Granita dintre cele doua loturi - pe fimarea aeriana apare intre 9:30-9:32

Poza realizata din DJ107E






Granita dintre cele doua loturi - vedere spre lotul 3




Ne intoarcem 180 de grade - vedere spre Teius

Stefan01

Urmatorul calup de poze este realizat de la granita cu lotul 3, Raul Mures si DJ142L (intre Cimbrud si Sancrai). Pe filmarea aeriana se regaseste intre 9:32-9:50

Poze realizate din apropierea Raului Mures - vederi catre Aiud









Poze cu situl arheologic dintre Raul Mures si DJ142L. Aici au de relocat utilitatile: gaz, electricitate, ...

Vedere spre Aiud




Vedere la 180 de grade fata de cele doua poze postate anterior. Se observa o bucata din DJ142L si continuarea sitului arheologic - vedere spre Teius

Stefan01

Pozele de mai jos surprind lucrarile din zona raului Secadas, in apropiere de Sancrai. Pe filamrea aeriana se vede intre 9:52-9:58. Se lucra la podul de la minutul 9:58.

Vedere cu depozitul de baloti de la 9:52 - privirea spre Aiud


Ne intoarcem la 180 de grade si gasim cateva structuri in faza incipienta


Detalii









Stefan01

Urmatoarea zona este de la Sancrai catre Radesti. Pana la 10:11 din filmarea aeriana lucraru la terasment specific unei zile de sambata.

De la 10:20 pana la 10:35 se lucra intr-un ritm sustinut. - vederi spre Teius. Din cauza conditiilor meteo nefavorabile pozele cu zoom au iesit putin in ceata.













Stefan01

Poze din zona mentionata anterior - se observa ca au avansat cu zidul de sprijion, au cativa piloti forati care i-au spart si se lucra serios la excavatii - vedere perpendiculara pe autostrada








Stefan01

Suntem la capatul dinspre Teius al zonei analizate anterior, intre 10:28-10:35 - vederi spre Aiud











Stefan01

De la 10:35 pana la 11:11 nu se lucra. Continuam de la 11:11. Aici se vede intersectia dintre A10 si DJ142L. Suntem la jumatatea distantei dintre Radesti si Leorint. In apropierea acestui drum judetean, pentru a se realiza supratraversarea, constructorul are de relocat utilitatile de electricitate, telecomunicatii, ... etc.



Imagine de ansamblu - vedere spre Raul Mures si Teius




Au adus foreza in apropierea DJ142L


S-a ridicat terasamentul intre DJ142L si trecerea peste Raul Mures + se lucrea la terasament inspre rau