Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

tom

Quote from: Granata06 on September 30, 2016, 08:23:59 AM
Utilajul alb din poza de mai jos, asterne cumva balast stabilizat? Sau care e rolul lui?




Freza se foloseste la stabilizarea balastului cu dorosol, in acest caz.

Earthchild

Quote from: Earthchild on September 30, 2016, 09:57:47 AM
De ce n-au proiectat doua viaducte scurte strict peste CF si DN? Pare ca aveau loc si nu cred ca ar fi fost costurile mult mai mari?

De fapt mai simplu, dupa ce am vazut proiectul: nu puteau renunta la viaduct pur si simplu si construi subtraversari pentru DN si CF in terasamentul inaltat la nivelul podului peste Mures?

paulmare

#5882
^^
Asterne doar liantul - restul materialui e "in situ", dorosolul e asternut intr-un strat unform in fata unei freze de amestec, poti regla cantitatea de liant care o aduce conveierul in fata rotorului de malaxare, si adancimea de lucru, si finisorul face un strat care poate fi compactat, intr-o singura trecere cu "utilajul alb"
aici arata ce e inauntrul lui
http://www.wirtgen.de/en/news-media/press-releases/article_detail.53262.php   

dumbravaandrei

pe canalul de youtube api veti gasi ceva frumos... nu dau link, las baietii care au muncit! :D

:cheers:

Ionut

CNADNR se ia la intrecere cu rocklee. Oare cine o sa castige? :)



















CNADNR pe Facebook

Ionut

Prieteni, avem prima filmare din avion din sesiunea de toamna.
A10 intre Turda si Sebes. Enjoy!

https://www.youtube.com/v/QR1lMsDNTvE

Multumim pentru contributii! Stiu ca sunt persoane care nu au putut dona imediat cum am anuntat campania, asa ca va invit sa donati in continuare. Banii nu expira, ii vom pune la treaba pentru urmatoarele filmari.

:cheers:

zorro

#5886
Podul peste CF nod Aiud



Culeea este gata, se betoneaza piciorul de pod din partea cealalta a liniei CF







Vedere ansamblu pod peste Mures zona Aiud-Gambas



Se pregateste fierul beton pentru betonarea podului peste Mures



Sa le uram "SPOR LA TREABA", sa termine cit mai repede.
Oricum, dupa parerea mea, TS lucreaza bine si frumos.
Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

ion59

O filmare elocventă. La ochi, cam un sfert din traseu nu este încă atacat!

TibiV

Pentru mine marea (si placuta) surpriza a fost L2...
Mult mai avansati decat credeam, si se vede multa miscare - utilaje care nu stau... :)

Dar nu ma pot sa nu ma enervez: 03:51, 04:00, 05:22... Si nu stiu cate din astea mai pot insira...  >:(

Baieti...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

zorro

Au terminat asfaltarea drumului de relocare DN, subtraversare Decea





Se pregateste coborirea drumului in partea de catre Aiud




Au trasat dungi galbene pe margine




Trasatorii de dungi




Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

luc

Daca tot suntem la capitolul devieri DN: in zona Lancram unde A10 va intersecta DN1 ce solutie a ramas in final? Si acolo DN-ul este in linie dreapta acum.

Europiu

@zorro: Superbe cadre, cele de sus!  :gj: :cheers:

@filmare: Pe mine ce ma ingrijoreaza (si enerveaza) vis-a-vis de lotul I este lipsa nu atat a progresului cat a activitatii. What the hell is going on?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

For short: almost NOTHING !.... >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Bine ca macar calea ferata a scapat...  :lol:



Sau poate se inspira de aici si deviaza si calea ferata :bash:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Noroc ca aia de CFR te tin 3 ani ca sa iti dea voie sa le faci umbra dupa ora 18 cu vreo constructie...
Nu mai vorbim de pasaje.
Dar daca nu erau asa CFR-istii, pariem ca CF arata asa cum ai desenat-o tu ?...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)