Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Hercule

Quote from: ciprebbe on September 17, 2016, 11:56:21 PMAvem filmată prima ridicare de grinda peste bretelele nodului Turda.
Pana apare filmarea the rog pune macar o imagine/captura ecran. Eu pot ajunge sa pozez doar lunea urmatoare.
Deșteaptă-te române!

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SILVIUFG

#5777
Frumoasa filmare. Asta e trecerea dinspre Gilau spre Sebes nu? Peste breteaua de acces dintre DN1 si A3. De trecerea peste A3 pentru directia Sebes-Gilau s-au apucat? Sau in ce stadiu este? De breteaua aceea lunga parca nu s-au ocupat foarte mult.

florin74

#5778
S-au ocupat in ultima vreme si de breteaua asta. Cred ca au inceput si acolo sa monteze grinzile. Intreruperea de luni noapte era programata pentru acest pasaj. Nu stiu daca s-a mai facut din motive de vreme.

trifuhoria

Interesant mi se pare faptul ca au ridicat grinda cu balustrazile exteriore montate (evident, datorita faptului ca supratraverseza o autostrada data in folosinta). E un exemplu de urmat si pentru celelalte grinzi, chiar daca sub viaducte sau poduri nu e nimic...

Felicitari pentru filmare!

ddfab

arta frate!!! cip-ai avut de lucru, nu gluma! oare cand ii vom vedea si pe cei de la pizzarotti la lucru?

SILVIUFG

Buna intrebare!! Au de montat grinzi de le sar urechile!! Numai la nodul de la Lancram am numarat vreo 6 treceri. Plus 2 traversari pe DN, plus pod peste Mures, plus, plus, plus.... Dar mai intai sa aiba pe ce monta grinzile nu?

Stefan01

#5782
^^

Felicitari pentru filmarile realizate !

Referitor la lotul 1, in cazul sectiunilor B si C, sa speram ca anul viitor. Daca te referi la sectiunea A, deja au inceput cu forajele intre Mures si Ampoi. Vor incepe si in zona Limba. Sa speram ca  lucrarile arheologice care farmiteaza aceasta bucata vor fi atacate in iarna care urmeaza. Va fi multa sapatura manuala. Tot aici, imi pun speranta ca cei de la managementul traficului sa se miste mai repede in cazul supratraversarii DN1 dintre Lancram si Alba Iulia.

Cu siguranta, presiunea cea mare pentru finalizare va fi la finele anului 2018, cand se implinesc 100 de ani de la Marea Unire.

passatfan

Ce lungime si ce greutate are grinda ridicata?

ciprebbe

Grinda din filmare e din nodul actua,l Turda, al A3 peste bretelele de acces ale nodului. E viitoarea bretea A10 pe directia Cluj-Alba.
Ieri s-au montat si celelalte grinzi peste A3 pt breteaua lunga ce va fi breteaua pt directia Alba - Cluj.
Din acest moment nu mai e necesara inchiderea traficului pentru finalizarea nodului A10-A3.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

Ar fi faine niște poze de sus pe zi, acuma după finalizarea montărilor peste A3 și bretelele existente.

Germany

Frumoasä filmarea ! Felicitäri ! Nici cameramanii profesionisti n-ar fi fäcut-o mai bine :D

Io

Multumesc, Ciprebbe!  :gj:  :cheers:
Foarte frumos baletul mastodontilor.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

interesantul

Acum, ca acest nod (Turda) prinde contur, îmi dau seama că pentru unii șoferi va fi o adevărată încercare să te descurci....
Te învârti, invârtisi iar invârti...
Dar la final o poza de sus va fi spectaculoasa!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

rocklee

#5789
imagini de pe contul de facebook a cnadnrului cu lotul 3 ...sebes turda

https://www.facebook.com/cnadnr/photos/?tab=album&album_id=1610558805870859