News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

#5760
Facem o vizită in Octombrie la sfârșitul perioadei de lucru. Să vedem cum stăm in 2016 cu șantierul
Deocamdată pe lotul 1 nu e nimic spectaculos de fotografiat. Se lucrează doar la terasament si mici subtraversări.
Anul viitor va trebui să se anunțe marile lucrări la poduri, pasaje și structuri de betoane, noduri rutiere. Vara asta abia s-au mobilizat
Vom fi cu aparatele foto pe ei
Și bineînțeles avem nevoie de colegi pe șantiere ;-). Ne putem organiza să ieșim împreună și să acoperim o zonă cât mai mare.
On The Road

AkaManah

#5761
Pe aplicatia DSU a Inspectoratului de urgenta se anunta lucrari la legatura dintre A3, A10 si DN1 intre 18-20 septembrie,  pe perioada noptii, cu devierea traficului de pe A3 pe DN1. Se mentioneaza lucrari de ridicare a grinzilor.

ciprebbe

Avem filmată prima ridicare de grinda peste bretelele nodului Turda.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

csebi24

#5763

Daniel_I

#5764
Duminica am iesit la o plimbare pe lotul Pizzaroti langa cartierul Oarda. Nu m-am asteptat sa gasesc nimic nou, deci nu am luat aparatul foto cu mine.
Pacat, pentru ca am gasit lucrari avansate fata de saptamana trecuta. Atasez poze din telefon

Lucrarile au avansat cu decopertare plus terasament pana in dreptul localitatii Oarda, de unde va supratraversa cele 2 strazi ale localitatii.



Borna kilometrica unde au fost facute pozele



Lungimea pe care sa lucrat in zona aceea este de 1.7 Km aprox. 10% din lunginea totală a lotului(masurata pe google maps)





Nu sunt cine stie ce imagini spectaculoase, dar informatiile ca se lucreaza si se avanseaza cu santierul in zona sunt imbucaratoare :D



Poate s-a discutat sau nu aici, dar am aflat ca balastul pentru terasamentul din zona respectiva este luat din zona apropiata santierului, aproximativ 1 Km mai anume de pe un camp agricol situat intre Oarda si Raul Sebes, unde au decopertat si inca decoperteaza o suprafata foarte mare de teren pentru a lua balastul. Nu am poze inca, m-a prins noaptea :)

Revin...
On The Road

TibiV

Quote from: Daniel_I on September 19, 2016, 11:27:06 PM
Nu sunt cine stie ce imagini spectaculoase

Sa crezi tu ca nu sunt spectaculoase ! ;)
Si mult asteptate...
Putin, dar bun.
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

daniel-i am fost duminica pana la alba si am vrut sa intru pe lotul 1 dar mam razgndit ...ce mia atrad atentia este ca am vazut gropile arhiologice .....de pe aliniamentul unei bretele la nodul lancram  :)

Daniel_I


Gropitele arheologice sunt acolo de cateva luni. Recent nu se lucrează :-D
Te dezamăgesc
On The Road

Stefan01

#5768
Pentru ca tot s-a adus in discutie acea zona unde cei de la Pizzarotti isi procura material pentru terasament, postez cateva poze. Imaginile au fost realizate la vizita facuta impreuna cu colegul gdo.

Vedere generala


Zona de acces, respectiv cantarul pentru stabilirea masei fiecarei incarcaturi - vedere spre Sebes


Ne rotim spre dreapta (in plan departat se obseva bratul ridicat al excavatorului) - vedere tot spre Sebes


Ne rotim la 180 de grade - vedere spre Alba Iulia


Mai spre dreapta (se vede capatul basculei cu bena ridicata din imaginea anterioara) - vedere spre Alba Iulia


Excavatoarele in actiune (cele doua excavatoare din planul departat al imaginii anterioare - poze cu zoom) - vedere spre Alba Iulia



Daniel_I

Da, asta e zona
Mă întreb ce se întâmplă cu ea după finalizarea lucrărilor
Agricultură nu se mai poate face. Poate o să sa se construiască.
On The Road

passatfan

Care sunt sansele de deschidere a lotului 3 si/sau 4 (Turda-Aiud) pana la sfarsitul lunii februarie 2017?

Eurocopter


elion

Toate loturile vizibile pe Google Earth.

yetiman

#5773
Am incercat sa adun un istoric al evolutiei lucrarilor.

Informatiile nu sunt usor de gasit. Daca are cineva date suplimentare se pot adauga.
In principal m-am bazat pe informatiile din rapoartele lunare CNADNR (luna este luna raportului, deci banuiesc ca statusul este cel de la sfarsitul lunii anterioare.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Daniel_I

Loturile din A10 vizibile acum pe google maps sunt fotografiate acum aproximativ o lună, din ce mi-am dat eu seama din teren
Mulțumim elion ;-) începe să se vadă și de sus ceva :-D
On The Road