News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

#5700
Atasez aici link cu plansa din planul de mobilitate urbana durabila, creat de primaria alba pentru dezbatere publica
aici se vede solutia primariei la accesul pe autostrada A10 din sudul orasului

document plan mobilitate publica
http://www.apulum.ro/index.php/primaria/consultare

Plansa 1 din planul de mobilitate urbana
http://www.apulum.ro/ro/pdf7/U01-1.pdf

Captura plansa plan


La pagina 113 din stufosul document veti gasii urmatoarele
"Conectare a Bd. Revoluției 1989 cu
descărcarea de pe autostrada Sebeș-
Turda (în dreptul străzii Rogozului) prin
strada Ion Lăncrănjan și strada Izvorului"

Perioada executie 2021 - 2022 , Operare / Inaugurare: anul 2023 :)
Intre timp va trebui o solutie utila pe termen mai scurt.
On The Road

cristi5

Se vede in Partos cu albastru un sens giratoriu pt intoarcere. Cred ca acelasi pomenit de @NGC20. Solutie utila pe termen scurt, depinde cand il fac :)

Daniel_I

#5702
Proiectare pentru intersecția respectivă nu e începută. Desenul e un draft. La sfârșit poate fi diferit față schiță
Am citit tot documentul de pe site. Deocamdată e in lucru și nu oferă alte informații detaliate față de plansa afișată.
Nici nu știm dacă descarcarea de pe A1 se va face cu un tunel pe sub centură, pasarela si calea ferată, sau va fi pasaj suprateran
On The Road


NGC

Quote from: laszlo.robert on September 06, 2016, 05:07:34 PM
NGC20,pe lotul 3 TS nu au primit nimic ? Macar au emis ceva facturi ,mi se pare ca ultima a fost platita anul trecut .

Quote from: vancouver on September 06, 2016, 08:10:00 PM
@robert: din cate stiu TS tocmai a emis o prima factura si este in circuit.

^^^

Quote from: NGC20 on September 03, 2016, 08:09:29 PM
In curand trebuie sa vedem turare si la TIRENA pe ST3.

Au emis zilele trecute o factura pentru lucrari efectuate in valoare de aproape 104 milioane RON cu TVA si asteapta sa le fie platita.

NGC

Quote from: cristi5 on September 06, 2016, 11:59:38 PM
Se vede in Partos cu albastru un sens giratoriu pt intoarcere. Cred ca acelasi pomenit de @NGC20. Solutie utila pe termen scurt, depinde cand il fac :)

E acelasi.

icristian


infraAdi_ro

Pregatire pentru montare grizi pod Mures lot ST3





Romania are un viitor doar daca are prezent!

alexV

^^
ultima poza e de la traversarea caii ferate la nodul Aiud - drumu de legatura cu DN1. din pacate nu e de la traversarea CF a autostrazii dinspre Decea.

florin74

Acolo sunt 2 foreze. Partea dinspre Aiud. Sper sa lucreze in forta acolo, e pct.-ul critic al lotului

Daniel_I

#5710
Ieri lângă Lancram pe lotul 1 Pizzaroti lucra la autostradă. Aproximativ 3 km de la nod Sebeș.
Am văzut din mașină că faceau subtraversări și au lucrat la relocarea liniei electrice de medie tensiune. Stâlpii pentru subtraversarea liniei electrice a autostrazi au fost montați.
S-au relocat și linile de medie tensiune din apropierea cartierului Oarda. Km 7 - 10.
On The Road

ddfab

si Aktor a inceput sa bage mare la sapat debleu la inceputul lotului , langa alba, precum si intre Alba si Oiejdea. am vazut vreo 4 excavatoare si vreo 15 camioane. la structuri insa, mai usor, cu putini oameni in teren.

yetiman

Si pe L4 Porr s-a imbunatatit mobilizarea. Se sapa la subtraversarea DN-ului la Turda mult mai serios decat pana acum. Se toarna asfalt pe mai multe zone. Si la relocarea drumului de langa manastire era activitate mai sustinuta. Incepe sa arate a autostrada. deocamdata nu m-as hazarda la o estimare a termenului de finalizare, dar 100% nu are cum sa fie in 2016 (nici daca ar lucra 24/7, ceea ce nu se va intampla).

Iar pe L3 se lucra la relocarea Dn-ului pe sub A10 langa Decea, la nodul de la capatul spre A3 (dar n-am vazut sa faca nimic la pasajul peste A10 (nici o culee nu era in lucru, doar pilonii intermediari sunt facuti de mult).

Aktor lucreaza la nodul Teius (decopertari si armatura pentru una din culei la traversarea DN14B), dar nu spectaculos.

PS: Restul zonelor nu se vad din DN, asa ca nu ma pot pronunta.

Ca si concluzie, s-a imbunatatit ritmul de lucru, dar mai este destul loc de crestere.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

djidji1975

Chiar acum pe lot 1 la traversarea DN lângă Lukoil Lancram


Trimis de pe al meu Lenovo P1a42 folosind Tapatalk


alecu26

Foarte ciudata acea culee...de la podul peste cf. M-am uitat vreo 5 minute pana M-am prins cum vine.
Drumurile noastre POATE;