News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gdo

Vin si eu cu un uploud de pe lotul 1:
Zona Oarda, activitati mai mult organizatorice, aicea se lucreaza la amenajarea unei platforme de cantarire:





iar in zona devierii au si turnat ceva beton, o abordare deosebita mi se pare pentru acest pasaj faptul ca nu s-au facut foraje pentru a "fixa" supratraversarea, dar probbil nu e necesar, spre ex Aktor a facut foraje si pentru supratraversari de drumuri agricole....



Nu o sa insist cu poze, deoarece a pstat colegul meu mai devreme cateva fotografii absolut superbe.
Deasemena am inteles ca au inceput lucrarile si in zona Lancram, e o informatie pe surse..poate cienva care circula prin zona poate sa confirme sau sa infirme.
Cat atat lotul 1...azi.. :)

gdo

#5536
Pe lotul 2 in curba la Oiejdea la celebra supratraversare a DN-ului au inceput sa cofreze azi..deci probabil saptamana viitoare se va turna beton:













iar in zon Santimbru...miscare la decopertare :)





Cam asta e tot si de pe lotul 2...

Domnu ministru se vede oare.. Miscare slaba in continuare pe cele doua loturi. SE VEDE??? :D

Stefan01

#5537
Super poze ! Multumim, gdo:gj:

Intr-adevar, este cam slaba miscarea pe lotul 2. In aceasta perioada ma asteptam sa fie turnat betonul peste armatrile de la supratraversarea DN1 din apropierea localitatii Oiejdea. Credeam ca vor lucra puternic la alte zone ce necesita timp pentru executie. Sa speram ca vom vedea o mobilizare mai mare.

lupualb

#5538
^^
Astazi pe lotul 1 dincolo de campul cu maci este un podet metalic. In spate la respectivul podet se vedea din DN ceva miscare, parca se lucra cu o foreza.

Daniel_I

Salutare
Astăzi o să fac o vizită pe lotul 1. În spatele grădini mele ;-)
Deocamdată vă anunț că
În spatele cartierul Oarda, unde am pus poze acum 2 săptămâni, după decopertare pe o anumită porțiune a urmat terasamentul, care e înălțat
Decopertarea a fost prelungită cu câțiva km. Nu mulți.
La traversarea drumului spre Drâmbar, în zona unde au organizarea de șantier, azi dimineață la ora 12.00 se lucra la ceva structuri, cofraje de beton și relocarea subteran a liniei electrice de medie tensiune
Și surpriză, lângă digul de la Mureș de la Limba, unde va fi podul mare peste Mureș am văzut o mașină înaltă care fora
Revin cu poze. Vesti bune :-D

Sent from my D6503 using Tapatalk

On The Road

rocklee

hai numa hai odata cu vestile alea ...ca de nu toi da un dislinke mare ... :D

lupualb

Astazi langa Lancram se lucra in doua puncte. Ieri am spus ca dincolo de campul cu maci era in lucru o foreza, insa astazi am vazut ca era de fapt o macara. In respectiva zona este un podet metalic care se vede din DN, iar in spatele lui ieri s-au asezat niste structuri din beton pentu un al doilea podet.



gdo

Supeeeer..incep sa vina vesti bune si de pe lotul 1...sper sa primim vesti bune si de pe lotul 2 care e codas. Deasemenea p lotul 1 ar fi o veste minunata daca incep sa lucreze la podul peste Mures..si va fi o veste minunata in ziua in care vor incepe lucrul si la cele doua noduri de inceputul si finalului lotului 1. Pana una alta Daniel_I asteptam cu nerabdare si pozele tale si sa nu faci cumva sa nu pui si din zona podului peste Mures... :)

florin74

Destul de slaba miscarea si pe lot 1 si pe lot 2 azi. TS asa si asa, (mai multe camione cu TS erau pe DN decat la lucru), vad ca se concentreaza pe devierea DN si bucata de la Decea pana la deviere.

Surpriza placuta PORR, se lucra puternic de la nod pana la Decea (am trecut la 08.00, cat si la 14.00). dar in special de la Turda pana la Dumbrava. De asemenea, au inceput excatiile in dealul de la Decea, inainte de finalul lotului.

Pentru mine AKTOR deocamdata e marea dezamagire, la cat de promitator incepuse. Foarte slaba mobilizare, la 13.00 si putinii muncitori care lucrau se retrageau.

marisRO

Până în luna iunie şantierele autostrăzii Sebeş-Turda au fost blocate pentru că nu exista autorizaţie de construcţie. În prezent, odată cu eliberarea autorizaţiilor, constructorii au reluat lucrările pentru construcţia loturilor 3 şi 4 din autostrada Sebeş-Turda. Chiar dacă se lucrează cel puţin 10 ore/zi pentru finalizarea loturilor pentru finalizarea lucrărilor până la sfârşitul acestui an sunt rezervat în privinţa deschiderii traficului pentru cele două loturi.

Sursa: http://www.capital.ro/constructorii-intra-cu-buldozerele-pe-inca-37-km-din-autostrada-transilvania.html

djidji1975

#5545
Se lucrează pe lotul 1 în spate la Lancram!!!!



Si se lucrează și pe "autostrada cu maci".

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

elion

#5547
poze de ieri
lotul 2
între Rădeşti şi Leorinţ





într Rădeşti şi Sâncrai

Sâncrai - valea Secădaşelor





trecere pentru drum agricol



zona podului peste Mureş dinter Sâncrai şi Ciumbrud









elion

#5548
lotul 3 între DJ 107E şi nodul Aiud



































adiarc

Multumesc de poze

Ritmul este totusi la relantii....așteptam sa-si primească odată banii ca sa-i vedem ca apasă pedala de  acceleratie cu adevarat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura