Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

yetiman

Un mic update la lucrarile de pe A10. N-am mai fost prin zona de vreo luna, asa ca ma asteptam la mai mult.  :(

Lot 4: Se poate spune ca Porr lucreaza destul de bine. (Evident sub asteptarile mele, dar, recunosc, eu as vrea sa vad un utilaj la fiecare 10m)
- Se lucra la pasajele de la nodul Turda (diverse stadii)
- Debleul de la dealul dintre Turda si Stejeris era in lucru, dar doar pe partea dinspre Turda este vizibil avansul
- O fi obtinut AC pentru lacul Stejeris? Se lucra la terasament si la pasajul peste A10.
- Lucrari de terasamente intre Stejeris si manastire, precum si la relocarea drumului judetean
- de la manastire spre Unirea, cam liniste. Doar cate un utilaj ratacit, ici-colo. Mai este de lucru la terasamente destul de mult

Lot 3: TS este dezamagirea mea majora. Acum au AC si totusi mobilizarea e foarte slaba.
- La nodul Decea pare ca s-a mai inaltat terasamentul, dar n-am vazut nici un utilaj.
- Intre Decea si relocarea DN se mai lucra cate ceva
- La relocarea DN-ului se lucra mai intens. Pe partea dinspre Decea lucrau la terasament, iar in partea cealalta era facut un tunel de scurgere pe sub DN.
- La podul peste Mures nu se vedea activitate intensa (dar poate nu au terminat sudurile si inca nu pot face altceva)
- Debleul avea ceva miscare (cat de multa nu pot sa-mi dau seama din DN)
- La nodul Aiud asteptam poze de la colegii din zona. Macaralele se vad de departe. Sper sa avem grinzile sus caci sunt pregatite toate de-a lungul si de-a latul.  :)

Lot 2: Aici informatiile mele sunt minore. Singurul loc unde ma intersectez cu A10 este nodul Teius. Unde... NU se lucreaza. Erau cateva persoane prin zona (mai mult cu Dustere decat cu utilaje). Nu se decoperteaza. La culee este turnata fundatia (dar asta se facea acum o luna, cand am trecut ultima data pe acolo). Credeam ca acum le vad pana sus. NU. Nu stiu cum lucreaza in alte zone, dar daca tot asa, avem de asteptat mult si bine pana la finalizarea acestui lot.


Ca observatie suplimentara, putin offtopic pentru aici, nu inteleg de ce CNADNR insista, in raportul lor, sa pastreze datele de finalizare din contractele initiale si nu aduc la zi, macar estimativ, un termen de finalizare.
Asteptam mai multa transparenta si de la CNADNR si de la constructori!
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

Nu a plouat pe zona? pentru ca daca e asa vremea cum e acum la CLuj nu se poate lucra la terasamente....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

Dimineata nu ploua chiar de loc. In schimb, la intoarcere, pe la 17:30, era rupere.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#5523
Si cum langa descriere le sta bine si la niste poze: L4
Macarale la nodul Turda:



La pasajul de langa Kaufland, alte macarale

Debleu in lucru:

Zona dupa viaduct:

Terasament Stejeris:

Pasajul peste A10 langa Stejeris:

Spatiul de servicii:



Relocare drum judetean la manastire:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Lot 4 (continuare):
Intre manastire si Unirea, nu prea era miscare:











,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Lot 3:

Toate sunt imediat dupa Decea (spre Aiud) si la relocarea DN-ului.












,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

L3 - nod Aiud
(vazut din departare de pe DN):



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#5527
Lot 2: (nod Teius)
Doua utilaje parcate si mai multe discutii.  :D

Cam asta e toata decopertarea (deocamdata)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

gdo


Granata06

 "  Loturile 3 și 4, sunt în fază destul de avansată și există posibilitatea de a fi deschise la sfârșitul anului, ,,însă cea mai mică influenta negativă, vremea—ne duc lucrările în anul viitor".  "
     O fraza gresita din toate punctele de vedere (tehnic + gramatical). Sa fi fost numai soare fara pic de ploaie, aceste lucrari, mai ales pe lotul III nu au nici o sansa sa se termine anul acesta. Asemenea declaratii irealiste doar din gura unor politicieni poti sa auzi.

TibiV

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/1853903358171878
QuoteMinistrul Transporturilor, Sorin Buşe, se află astăzi pe şantierele Autostrăzii Sebeş-Turda pentru a evalua progresul realizat de la ultima sa vizită şi a se asigura că lucrările continuă conform planului.




Cine-a pus stalpu'n drum...



Domn' ministru, dar o vizita la Electrica... cand ?!...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

luc

#5531
http://alba24.ro/ministrul-transporturilor-despre-autostrada-sebes-turda-vreau-sa-devansam-termenul-de-finalizare-din-2018-pentru-2017-imi-asum-raspunderea-512442.html

Nu stiu cum sa intampla dar cand se ajunge in functii se uita tot si se da drumul la promisiuni...daca ne uitam la lotul 1 (cu 3 noduri si un pod peste Mures) te apuca plansul. Ce sa vb despre faptul ca nu sunt inca descarcarile arheologice finalizate.


Stefan01

#5533
Poze proaspete, azi 19.08.2016, in jurul orei 15.

Supratraversarea A10 peste DJ107 - pozele sunt realizate cu spatele fata de Alba Iulia




catre Sebes




catre Turda


Se lucreaza la armatura viitoarei supratraversari - vedere spre Turda



Stefan01

#5534
Poze proaspete facute la "cealalta supratraversare", azi 19.08.2016, in jurul orei 15 - in apropierea unei balti pentru pescuit (cu ceva timp in urma, aici a facut cateva poze si adiarc)



cu fata catre Teleac (Alba Iulia in spate) - se doreste asfaltarea cat mai rapida a devierii




partea opusa





In aceeasi zona se lucreaza la terasament cu 2 excavatoare si cateva basculante - vedere spre Turda