Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Quote from: alecu26 on August 13, 2016, 06:43:31 PM
Foarte slaba mobilizare la Aktor. E plin de apa, arheologie....etc. nici o șansă pana la sfarsitul anului viitor.

Pe lotul 2 arheologii ar trebui sa isi incheie treaba pe 1 septembrie. Siturile 10 si 7 mai au cam o sapatamana si ar mai fi situl 5 care este destul de dificil pentru ca e intr-o mlastina. Din pacate desi este disponibilitate din partea arheologilor sunt probleme cu zilierii. Sunt 10-12 si lucrurile merg greu si incet. Sper sa se suplimenteze numarul macar pentru situl 5.

elion

Quote from: AkaManah on August 05, 2016, 06:21:11 AM
Ieri am inteles ca lucrarile la podul peste Mures si subtraversarea DJ142L vor incepe in iarna/primavara 2017. M-am ingrozit stiind ca sunt lucrari cu o durata de minim un an. In rest, se foreaza serios la Sancrai. Zilnic vad 2 camioane incarcate cu structuri din fier beton si zeci de transporturi de beton. Viaductul de la Secadase-Sancrai prinde forma.
Dacă arheologii termină pe 1 septembrie, de ce încep lucrările la podul peste Mureş şi subtraversarea DJ142L abia în iarna/primăvara 2017?

AkaManah

#5507
Chiar nu stiu . Tine de calendarul constructorului. Sper sa inceapa acum. Vor trebui sa relocheze utilitati, DJ temporar trebuie mutat. Sunt pasi preliminari care dureaza.

elion


alexV

Daca au adus macaralele aici inseamna ca au ridicat grinzile la pasajele dintre nod si capatul lotului sprea Sebes?

elion

Mai au de adus grinzi pentru canalul de ape reziduale









Valea Aiudului









dragos76

Sincer mie și la lotul 2 mi se pare optimist 2018 termenul de finalizare. Pare că s-a lucrat extrem de puțin.

Dragos Sebastian

Ieri am fost pana la Turda si am fost foarte atent sa vad daca se lucreaza pe A10 . Dimineata pauza totala , nu se lucra pe nici un lot, dar surpriza , pe la 4 cand veneam inapoi spre casa cei de la Porr lucrau. In rest pauza ,zi libera .
Din pacate poze nu am , eram sofer si era un trafic infernal.

alecu26

avand in vedere ca sunt doua poduri mari peste Mures neincepute, si eu am termenul meu de 18 luni pentru orice pod mare....e cvasimposibil sfarsit de 2018.

Termenul de 18 luni e confirmat lejer atat de podul lui Comsa de la LD3 si de podurile peste Mures a lui TS de pe lotul vecin. Parca TS se apucase de piloti forati in iarna 2014/2015.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

Pana la sfarsitul lui 2018 mai sunt inca 28 de luni (2016/4, 2017/12, 2018/12). De ce zici ca e imposibil? 2017 e clar, s-a pierdut sansa, dar 2018 ?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alecu26

scuze. ma gândeam la 2017. Da....2018 e target realist pentru Aktor. Pentru Pizzaroti...sa mai vedem.

Apropo...pe unde sunt noduri pe lotul Aktor? ar putea prioritiza zona care face legatura spre lotul 3.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

#5516
Din cate stiu, Aktor are un singur nod, la Teius.
Pizzaroti are 3 (Sebes, Alba Iulia Sud si Alba Iulia Nord)
Iar TS are Aiud si Unirea (Intre Decea si Inoc)

LE: Din pacate (pentru o posibila deschidere partiala), Aktor a inceput dinspre Alba Iulia lucrarile. Asa ca o finalizare partiala nu prea e posibila. De la Teius la Aiud cam slab cu lucrarile.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AiudA10

S-a inceput demolarea blocului de pe lotul 2 vazut din dn in rest mai multe zone cu activitate la ora 17:00 cand am trecut pe acolo ce se putea vedea din dn.

TibiV

Quote from: yetiman on August 16, 2016, 06:33:00 PM
Aktor are un singur nod, la Teius.
Pizzaroti are 3 (Sebes, Alba Iulia Sud si Alba Iulia Nord)
Iar TS are Aiud si Unirea (Intre Decea si Inoc)

Pizzaroti="dead meat" :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

#5519
Azi ajunge +montare la nodul Aiud din partea DEME Macarale - grinda 40 m lungime 85



Story: https://www.facebook.com/macarale/photos/a.1217310024960953.1073741851.251817564843542/1321320727893215/?type=3&theater
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures