Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

NGC

A aparut in sfarsit in sistem si un ordin de plata din 9 Iunie pentru ST2, despre care stiam inca de atunci si ma tot miram de ce nu mai apare.

Stefan01

Quote from: ciprebbe on July 11, 2016, 04:50:46 PM
Iulie 2016  :D
Multumesc, ciprebbe ! Sa speram ca se vor vedea rezultate in teren.

TibiV

Si daca "m-am dat" astazi pe tot felul de pagini...
Stiti care este noua "poza de coperta" a CNADNR pe FB ?...
Asta:


Oare incearca sa ne spuna ceva ?!.... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Poate răspunsul este - Decembrie 2016  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

vladb

Eu am o nelamurire apropo de procentele prezentate mai sus.
Sunt reale in raport cu situatia din teren sii aici ma refer cu tot cu lucrarile ce nu au avut AC? Sau in urmatoarea luna sa ne asteptam la o explozie a procentelor, incluzand aici toate lucrarile executate apriori de primirea AC. Ca mie astazi mi s-a parut ca POOR sta un pic mai bine de 48%in pofida faptului ca sunt cu un pas in urma la capitolul structuri fata de italienii de pe ST3.

adiarc

Quote from: adiarc on July 12, 2016, 10:03:42 PM
Poate răspunsul este - Decembrie 2016  :)
Glumesc....e doar optimistul din mine care si-ar dori acest lucru,dar ținând cont ca pasajul peste CF de pe lotul 3 nu a fost inceput....f.greu spre imposibil sa se poată descarca traficul in nodul Aiud pana la SF anului
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Eu am tot tipat de peste un an ca pasajul ala este "calcaiul lui Ahile" al Lotului 3...

Adi, mai discutam prin noiembrie....
O sa avem asfalt pe tot lotul, inclusiv pe cele doua noduri...
Si inca ne vom uita lung la "viitorul pasaj" peste CF...  >:(

Tare as vrea sa gresesc...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AkaManah

Azi am mers in Sancrai si am aflat ca exproprierile suplimentare vizează 4 case. Asta pentru viaductul care se va construi pe DJ142L care va supratraversa A10 in zona podului peste Mures. Sunt deja probleme pentru ca nimeni nu a primit nici o despăgubire. Ii poti intelege cand nu iti permit accesul pe proprietati. Sunt curios cum va decurge sapatura pe Situl 10 deoarece se afla pe proprietatea care figurează pe traseul A10 de doi ani si inca nu e primit nici un ban.

elion

Quote from: adiarc on July 12, 2016, 10:03:42 PM
Poate răspunsul este - Decembrie 2016  :)
Să nu excludem de la această dată lotul 4 cu descărcare în nodul Decea. Optimistul din mine se hazardează şi pentru lotul 3, având în vedere că pasajul peste DJ 107E l-au făcut  în 4,5 luni, dar aici nu au avut piloţi foraţi.

alecu26

Vlad....da. Va exploda procentul. La TS poate și cu 20%.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

@elion - sincer eu nu prea am sperante pentru dec. 2016. - Lot 4
In nici un caz la ritmul in care lucreaza acum. S-a mai imbunatatit ceva, dar inca tot slab dupa parerea mea.
In spate la Kaufland nu era azi nici un utilaj. Explicabil intr-un fel, au cam terminat de pus stabilizat si emulsie.
Acum se pregatesc pentru asta pe partea cealalta a dealului, intre viaduct si Stejeris.
Iar mai lucreaza bine in zona spatiului de servicii.
Dar apoi este pauza aproape totala pana la pasajul peste A10 de la Unirea. La unul din poduri se lucra si la terasamentul din imediata apropiere.

Ce puncte sensibile vad eu pe lot4:
- Nodul A3/A10 - nu s-a facut aproape nimic pe partea opusa a lui A10, unde vor veni niste bretele lungi si pasaje.
- Varful dealului de la Turda - inca au foarte mult de sapat ca sa ajunga la nivel si nici nu se lucreaza cu adevarat (azi era un excavator si un camion) [amintiti-va de UMB la A3 cate utilaje avea la debleul de la padure]
- Lacul Stejeris - inca nu este AC
- Tot in zona Stejeris - podul peste A10 si relocarea drumului judetean/comunal (ce-o fi) este in stadiu incipient si nemiscat
- In zona Manastirii podul peste A10 este facut (si se lucreaza la el), dar relocarea drumului nu are facut nimic. Fara ea nici la A10 nu se poate face nimic in zona unde se intersecteaza acum.
- intre Manastire si Unirea terasamentul este foarte mult in urma
- ultimii 200 m spre lotul 3, care abia acum au primit AC, inca sunt cultivati cu porumb. Nu e mult dar acolo terasamentul trebuie ridicat mult pana la podul urmator.

Si e foarte posibil sa-mi mai fi scapat ceva.  O:-)

Iar pe lotul 3 au inceput sa apara unele utilaje, dar inca nesemnificativ. Asta la partea care se vede din DN. Mai departe nu stiu.
Deocamdata singurul lucru notabil remarcat de mine este ca s-au apucat la decopertarea pentru relocarea DN intre Decea si Miraslau.

Si aici sunt multe puncte critice:
- pasajul peste CF - inca neinceput
- podurile peste Mures - inca mai e mult de lucru la ele
- debleul de la Gambas
- nodul Aiud - desi pare sa aiba totul pregatit (grinzile sunt la fata locului), totusi este foarte mult de lucru acolo (multe deschideri si mult beton de turnat)

Lotul 2 - nod Teius
Se lucreaza la culee, nu se vede progres semnificativ, dar banuiesc ca asta e din cauza timpilor tehnologici. In schimb ma asteptam sa vad decopertari pentru autostrada si bretele, dar nu prea e cazul inca. poata ca vin dinspre capete, caci am vazut pozele ca ar lucra de la Aiud, de la conexiunea cu lotul 2.

Lotul 1 - Asteptam vesti (bune) de la colegii din zona.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

elion

Mulţumesc Yetiman pentru prezentarea de ansambul. Din păcate m-ai adus cu picioarele pe pământ, însă ,,tot la zi ajunge şi cea mai lungă noapte...''.

yetiman

^ Nici nu ai idee cat de mult astept eu aceasta bucata de autostrada. Saptamanal (de mai multe ori) strang din dinti cand trec prin Unirea, Aiud, Teius, cu faimoasa viteza de 20km/h (asta in cazul fericit ca nu se fac dopuri). Ca sa nu mai vorbim ca as inchide ochii (daca n-as fi la volan) la multe depasiri pe muchie de cutit facute de alti "colegi" de trafic.
Optimismul tau l-am avut si eu la inceput de 2015, cand chiar si aici postam (cu incredere nemarginita) ca vom circula de la Turda la Aiud pana in decembrie 2015.
Intre timp am fost adus (dureros) cu picioarele pe pamant.
Nu zic ca nu ar fi (inca) posibil un dec. 2016 pentru o deschidere partiala. Dar nu la mobilizarea de acum.
Si, sincer, nu-mi da nimeni impresia ca se vrea asa ceva. Nici constructorii, nici CNADNR sau MT.

Poate ca inca n-a ajuns la constructori AC (hartia, documentul). Postalionul, se stie, circula greu. Iar faxul si emailul nu sunt "oficiale". Pana nu ajunge hartia (neaparat semnata si stampilata) in original, totul e poveste.
:gaah:

Pentru constructorii care ne citesc: Multumim pentru accesul si suportul pentru colegii care au facut reportaje. Dar vrem cu totii sa vedem mai multa mobilizare. Stim ca se poate (am vazut-o in prima parte a lui 2015). Am si pus poze si v-am laudat la timpul respectiv. O vom face si in viitor, pentru cei care o merita!
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

infraAdi_ro

TS pe lotul 3 a pierdut o gramada de oameni importanti din executie datorita concediului indelungat fortat.De o saptamana am vazut in turdanews anunt de angajare de buldoexcavatoristi,soferi pe cifa,dulgheri,fierari,mecanici utilaje,finisoare,compactoare etc...Nu e asa simplu sa formezi o echipa pentru betoane, terasamente,asternere asfalt si sa faca si treaba buna.Dar dupa cum ii cunosc eu cred ca se vor mobiliza la capacitate maxima.Poate intre timp vor mai iesi niste licitatii sa mai respire si ei aer romanesc in continuare.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

GDPR

De pe pagina FB a MT: "Lotul 4 a obţinut recent Autorizaţie de Construire, iar acum constructorii se pregătesc să înceapă lucrările. Pe acest șantier vor fi mobilizate peste 170 de muncitori și apoximativ 100 de utilaje (camioane, buldozere, excavatoare, etc.) astfel încât, la finalul verii, autostrada să fie conturată."

Sa fie conturata? Adica cum?