Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

papibabone

Din ce imi dau eu seama este zona ciumbrud, doar acum au sarbatorit festivalul trandafirului :))


Sent from my iPhone using Tapatalk

Granata06

"Scurt metrajul" este o continuare la pozele postate de elion. Poza cu pilotii si foreza reprezinta pasajul peste drumul agricol de langa satul Sancrai, langa cimitirul nou, iar in continuare se merge (paralel) spre satul Radesti. Din ce am observat, lotul este divizat pe mai multe puncte de lucru, unde baietii abia asteapta vremea buna sa faca treaba.

ultrasbz

"După Loturile 1,2 și 3 ale Autostrăzii Sebeș – Turda, și Lotul 4 primește undă verde pentru construcție.  Ministerul Transporturilor s-a achitat de sarcini. Mingea este acum la constructori."

https://www.linkedin.com/pulse/tur-de-forta-pe-autostrada-sebes-turda-dan-m-costescu?articleId=6154736396687941632#comments-6154736396687941632&trk=prof-post

cutter

Quote from: cutter on June 17, 2016, 01:09:19 AM
Eu sper (și am semnale) că în curînd vom avea, în sfîrșit, vești bune pentru A10.

Ei, iată că au venit! :)

Daniel_I

Mulțumim pentru implicare Cutter
Unii pe teren, alții la administrație
Team work. Rezultatele au apărut. Rămâne să le fotografiem în teren ;-)

Sent from my D6503 using Tapatalk

On The Road

clau

Nu prea am inteles... AC e pentru tot lotul? Sau mai sunt doua portiuni mici fara( 200m dispre lot 3 si lacul Stejeris)... In rest felicitari!  :D

NGC

#5271
^^^ Din AC lipsesc portiunile cu exproprieri suplimentare Km 53+700 - Km 53+900 (la nod), pasaj peste DC85 si la lac.

clau


NGC

^^^ Autorizatia de construire eliberata de MT.

05.07.2016: "Construcții care au fost executate fără autorizație de construire și au fost menținute prin Ordinul Ministrului Transporturilor nr. 532/01.07.2016 și lucrări de construire conform DTAC nr. ST4 – 03 iunie 2016 ,, Lucrări autostradă km 53+700 – km 53+900, km 60+550 – km 60+700 și relocare rețele'' – Etapa I, lucrări aferente coridorului expropriat aferente obiectivului de investiție Autostrada Sebeș – Turda, Lot 4: km 53+700 – km 70+000"

NGC

Am adaugat in mesajul de ieri mentiunea "cu exproprieri suplimentare", pentru ca sa fie mai clar.

adiarc

Sunt pe teren in compania colegului ddfab,pe lotul 2 - Aktor,Euroconstruct.

Mai tarziu urmeaza o avalansa de poze  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Asteptam cuminti, acasa ,in masina sau servici.
Sunt curios de vechimea utilajelor folosite si cate %  sunt inchiriate de la terti. Aproximativ.

TibiV

Pana termina Adi sesiunea, hai sa aruncam ochii la niste poze A10 L4 postate ieri de CNADNR pe FB: https://www.facebook.com/hashtag/sebesturda?source=feed_text&story_id=1718342615092477
sub textul
"in ultimele 2 luni, toate cele 4 tronsoane ale Autostrazii Sebes - Turda au obtinut autorizatia de construire si astfel au fost deblocate lucrarile pe toti cei 70 de km
foto: LOT 4 - 16,3 km"





WTF ?!?!... CNADNR si-a cumparat drona ?... :o





Sa revenim pe pamant... :D



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

#5278
Quote from: TibiV on July 07, 2016, 05:07:57 PM

WTF ?!?!... CNADNR si-a cumparat drona ?... :o
Am doua observatii:

1. Pozele sunt putin mai vechi fata de ultima filmare pe A10.

2. Pe cealalta parte a corpului de autostrada nu sunt executate casiurile (sper sa ma fi exprimat corect - ma refer la scurgerea apei pe verticala de pe zona cu asfalt pana la rigola). Constructorul nu este obligat sa le execute ?

Felicitari tuturor celor care aduc stiri proaspete ! Chapeau !

A10

Scurgerea apelor se asigura in functie de profilul transversal.In poza respectiva se vede ca este panta unica inspre DN1,
Sensul spre Sebes are casiuri iar pentru sensul inspre Turda probabil ca o sa apara o rigola mediana.