Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gdo

Eu daca as fi Pitzzaroti as iesi cu un comunicat de presa prin care as comunica de ce nu lucrez in aceasta zona...poate adevarul e undeva la mijloc intre Ministerul Transporturilo si Pitzzaroti, dar din pacate ei continua sa taca si sa nu faca nimic. Tot din pacate nu ii prea trage nime de mana...si mergem asa innainte, adica stam. O situatie dea dreptul hilara.... :lolz:

Daniel_I

#5087
Nu știu sincer cu ce ar ajuta Pizzaroti să aibă un PR bun. De ce ar vrea să aibe o imagine bunã printre cetățeni.
Target-ul lor e să facă profit. Și dacă nu pot face terminând lucrarea contractată, măcar să nu piardă renunțând la ea.
Explicații ne datorează nouă contribuabililor ministrul transporturilor, nu Pizzaroti

Sent from my D6503 using Tapatalk
On The Road

gdo

Am vazut acum pe digi24 o declaratie a cuiva de la ministerul tranporturiloe (nu am fost atent cine era, daca era ministrul sau altcineva) si a declarat ca cei de la Pitzzaroti au fost foarte agresivi in a negocia reproiectarea nodusului de la Sebes, dar ca nu li s-au acceptat, au inteles si ei si cred ca vom intra in linie dreapta cu proiecatrea si ulterior constructia.... speram sa fie asa si Doamne ajuta sa ii vedem la treaba. (scurtul reportaj a fost in emisiunea de la ora 18.15 Business Club)


ciprebbe

A fost ministrul care a explicat "poza cu maci".
Explicatia nu are nici o legatura cu zona pozata, nefiind in apropierea nodului dar presa s-a multumit cu acea explicatie(adevarata pt nod).
Si va mai repet nu acolo la Sebes au probleme, acolo au acceptat sa faca ce era in PT. Problema MAREEE e la nodul cocotat pe deal de la A.Iulia nord unde vor sa scurteze viaductul peste CF + DN si sa reconfigureze nodul. Toate astea in conditiile in care au castigat licitatia la un pret destul de bun.
Din ce stiu sunt pe ultima suta de metrii sa vina la avizat cu acel nod. Daca nu vin sper sa li se rezilieze urgent contractul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

elion

Rezilierea ,,urgentă'' a contractului sper să nu fie asemănătoare cu eliberarea ,,iminentă'' a AC pentru lotul 3 din urmă cu 2 luni.

alecu26

Ok...și la nod nu se apuca de lucru de ce? Faza cu gata...Am tranșat problema nodului o tot auzim de vreo 3 luni.
ps: mă așteptam măcar de la ministrul transporturilor sa cunoască denumirea corecta și sa folosească și al doilea N din CNADNR. O chestie greșită de mulți ziariști mai ales. Și folosirea articolului hotărât e groaznica.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

A facut furori poza. Si Moise Guran la Buzy Day, si a ajuns inclusiv la Romania Fantastica pe Europafm...si cred ca si la TVR.
Drumurile noastre POATE;

voyageros

am vrut sa scriu ca a ajuns si la Europa FM dar a facut-o colegul mai sus, oricum cu repect pentru prezentatori care au prezentat si sursa citand de pe site

lupualb

Se pregateste ''lansarea'' peste A3:
Spre Campia Turzii


Privire la intoarcere:




La aproximativ 500 m de Kaufland inspre Unirea:




La podul cel mare se turna beton.

Apoi peste lacul sinistrat se lucra destul de serios, unii cu lopata altii cu lanseta. Doua poze din doua directii.




Mai departe pana la Unirea mai erau cateva puncte de lucru, hai sa-i vedem!








Piatra sparta ?



La intrarea in Unirea dinspre Turda era si acolo ceva miscare



Undeva in lateral din Unirea, aproape de sala de sport.



Pe lotul 3 nimic, pe lotul 2 miscare importanta la celebrele ziduri de sprijin si se turna beton la picioare pod sau piloni cred. Pe lotul unu  :D








Silviu

Multumim de poze !!!!Porr incepe sa-si reia ritmul cu care ne-a uimit la inceput.Oare pe lot 4 cum stam cu AC?mai sunt tronsoane in care nu exista ?

Ionut

Pe lotul 3 nimic, da. M-am enervat azi cand am vazut vreme perfecta si nicio miscare in teren (cat se vede din DN). Inginerii dau cu subsemnatul la DNA.

Europiu

Pai, stai asa ca nu inteleg! Ce are datul cu subsemnatul cu lotul 3? Cine da si de ce?

Credeam ca pauza pe lotul 3 are de-a face cu aducerea la 'starting point' a lucrarilor facute fara AC...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

ciprebbe

Si daca faci fara AC nu ajungi sa dai cu subsemnatul?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe