News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Da, lotul 2 si da spatii de servicii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

usiabc


ciprebbe

Si filmarea in premiera cu lot 2 din A10
Directia de filmare dinspre Alba Iulia spre Teius
Enjoy...
http://www.youtube.com/v/bfM_lzMohfg
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

Quote from: ciprebbe on April 04, 2016, 11:23:14 AM


Cred că o să fie destul de spectaculos și procesul demolării acestui bloc, chiar dacă nu e o construcție foarte înaltă. mă gândesc că o să fie o explozie (implozie) conntrolată, nu? Resturile numai bine le pot băga în fundația autostrăzii :)

ciprebbe

La P+2 nu e nevoie de implozie. Se demoleaza ft usor cu utilajul si da, poate fi folosit la umplutura :D .  Cred ca principala problema pe lotul asta va fi umplutura. De la Teius pana la Aiud e plat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

Felicitari pentru reportajele realizate !  :gj:  :gj:

Cadrul amintit anterior mi-a atras atentia. Dupa cum se observa exista un drum de legatura intre fermele apartinand firmei Transavia. Este prevazut in proiect supratraversarea acelui drum ?

Europiu

Foarte faina filmarea!  :gj:

Blocul ala eu l-as incadra in terasament: ras pana pe la etajul doi, ce mai ramane din el sub autostrada umplut, ce-i pe dinafara lasat ca monument arhitectonic.  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Earthchild

Ma indoiesc ca in 12 luni vor termina loturile 1 si 2, la cum arata astazi.

PS: faine poze

Tavi

Referitor la demolarea blocului din poza de mai sus sunt doua variante simple: (i) macara cu biloi sau (ii) escavator urcat pe bloc daca nu are bratul suficient de lung.
http://www.romaniatv.net/demolare-spectaculoasa-in-china-turn-cu-18-etaje-pus-la-pamant-de-excavatoare_6396.html#n

Germany

Salut !

Felicitäri pentru filmare în primul rând.
Cât despre autostradä.... :( Aratä de parcä ieri au început lucrärile :D Nu o sä fie fata nici în 2017...


ciprebbe

Rabdare sa iasa AC-ul.
Aktor nu lucreaza fara AC asa ca nu aveam la ce sa nu asteptam.  2017 e fezabil pt lot 2 la cum arata terenul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

papibabone

felicitari pt filmare ,pe cind o noua filmare si cu lotul 3-4 ?

alecu26

Inca nu avem autorizatie. Dar daca tot am fost pe site la MT, am gasit o alta aurotizatie, penultima acordata:

,,Modificare soluţie tehnică şi translatare ecoduct de la km 65+865 la km 58+700" din cadrul obiectivului de investiţie ,,Proiectare şi execuţie AUTOSTRADA LUGOJ – DEVA, Lot 3, km 56+220 – km 77+361"

On topic...imposibil de terminat in 12 luni. Chiar si 2017 este la limita limitelor mai ales pe lotul 1. Ar fi cateva puncte critice:

1. Cele doua poduri peste Mures. Chiar si in solutii constructive simpliste, putem lua ca reper ce a construit TS la cele doua poduri peste mures...ca si timp. Nu cred ca momentan in Romania se poate rezonabil astepta ceva mai repede. Poate cauta cineva poze când au aparut primele foreze. Parca chiar in 2014...sau ne salveaza rin tin tin de cautari.

2. Nodul Sebes cu A1 e o lucrare migaloasa si care in foarte mare parte se va desfasura sub trafic. Deci...incet. Plus ca am un feeling ca Pizzaroti va lucra (asta daca se apuca) in stilul in care a inceput. Incet, Incetisor...si deloc. Nu vad de ce brusca avizare a proiectului ii va mobiliza exemplar.
Drumurile noastre POATE;

cristi5

#4738
Quote from: voyageros on April 03, 2016, 09:48:08 PM
Acuma...ce bretea este cea filmata la minutul 2:02-2:16?.
Ai primit raspuns, dar hartile OSM sunt un complement bun pt filmarile (foarte faine dealtfel) cu noduri:

http://www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html#map=15/46.526/23.79/0

Apropo, ST3 si ST4 au inca estimarea la 2016 pe OSM. Sa-mi spuneti cand/daca sa schimb pt 2017....

voyageros

inteleg ca bretelele nodului nu sunt nici la jumatate executate, ma refer la nodul de la Turda